Private High School GES
GES - GAUDIUM ET STUDIUM - Klasa 5c 2022/2023 - Prywatna Szkoła Podstawowa Poznań

KRONIKA roku szkolnego 2019/2020 gdy byliśmy klasą 2C


Witaj szkoło!

Wreszcie awansowaliśmy! W wielu wymiarach. Po pierwsze: jesteśmy już NIE pierwszą, a DRUGĄ klasą. Choć początkowo pani Becia myliła się i mówiła o nas 1c. Trzeba się oswoić. Po drugie: wreszcie mamy swoją salę w DUŻEJ SZKOLE. Tak więc wszystko jest poważniejsze – o „piętro wyżej”. Po trzecie: mamy w końcu TYLKO 1 szatnię! Ha! No i kody do szafek. I mimo wskazówek, aby się nimi nie dzielić, zdradziliśmy je najbliższym kolegom... Może w przyszłym roku uda nam się trzymać buzie na kłódki. No, i po czwarte: wszystkie przerwy spędzamy na korytarzu. Jest to sympatyczne z wielu powodów. Wszystkie drugie klasy są wówczas razem, blisko siebie – co sprzyja lepszemu poznaniu się i integracji. Poza tym – wszystko jest już tak, jak powinno być. Na swoim miejscu. Tylko nasze głowy jeszcze mocno „wakacyjne”.

Znów, niczym w poważnej firmie i po „dorosłemu”, podpisaliśmy kontrakt. Klasowy. Także w tym roku sami go skonstruowaliśmy. Nasz podpis oprócz imion i nazwisk zawiera odcisk palca – wydaje się w ten sposób poważniejszy i bardziej zobowiązujący.

Jesteśmy gotowi. Druga klaso, zaczynamy!

Galeria klasowa

Wybory do samorządu klasowego

Rok szkolny ruszył pełną parą! W naszej klasie odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego.

Wybory rozpoczęliśmy od zgłoszenia kandydatur. Kandydaci przygotowali występy i swoje postulaty - tak, tak, już wiemy czym są, rozmawialiśmy o tym z panią i w tym roku przygotowaliśmy się do wyborów jak prawdziwi profesjonaliści. Następnie odbyło się tajne głosowanie, w wyniku którego został wyłoniony gospodarz klasy 2c - przewodnicząca Kalina Binas i zastępca przewodniczącego Pola Molenda.

Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu satysfakcji z wykonywanych zadań.

Galeria zdjęć

Wakacyjne wspomnienia

Opowiedzieliśmy sobie nasze wakacyjne wspomnienia. Chcieliśmy, żeby lato i wakacje choć chwilę dłużej zostały z nami i unosiły się w powietrzu. W bardzo tajemniczy sposób opisywaliśmy wybraną pamiątkę z wakacji. Tak, żeby nasz opis stanowił zagadkę dla reszty klasy. Stworzyliśmy galerię z naszymi wakacyjnymi wspomnieniami. Zapraszamy!

Teraz już tylko 10 miesięcy nauki, pracy i zabawy i znów będą wakacje!

Galeria klasowa

Odyseja

Uwielbiamy zajęcia z odysei umysłu! Czekamy na nie z niecierpliwością i ogromną ciekawością. Podzieleni na zespoły - drużyny podejmujemy wyzwania słowne (musimy coś twórczego powiedzieć lub opowiedzieć), manualne (nasze zadanie polega na wykonaniu czegoś kreatywnego przy użyciu podanych przedmiotów) lub słowno-manualne (trzeba coś zrobić i powiedzieć na temat tego, co robimy z konkretnymi przedmiotami lub o tych przedmiotach). Brzmi skomplikowanie, ale dla nas to już w zasadzie bułka z masłem!

Najważniejsze – trzymać się zasad:
- współpraca
- zero pomocy z zewnątrz
- co nie jest zabronione, jest dozwolone
- nie ma czegoś takiego jak zły pomysł, może być natomiast pomysł lepszy

Sprawdzamy się też w roi obserwatorów, sędziów oraz liderów. Lider to taki rozjemca – kończy spory, łagodzi konflikty, wyznacza zadania, generalnie czuwa nad tym, aby zadanie drużyny zostało wykonane w zgodzie i w pełnej współpracy. To niełatwe zadanie. Ale uczymy się go z zapałem.

Jak to mówią w odysei – na tych zadaniach ostro MÓŻDŻYMY :-)

Galeria zdjęć

Nasza piękna Polska

Mówiąc o krajobrazach, postanowiliśmy stworzyć przestrzenną mapę Polski. Potrzebowaliśmy do tego piasek, mech, kamienie oraz niebieską wstążkę. Wszystkie materiały znaleźliśmy na spacerach z naszymi kochanymi Rodzicami. Dzięki tej pracy długo będziemy pamiętać, że wyżyny na mapie mają kolor zielony, niziny są żółte, a góry brązowe. Powstała przepiękna wystawa, którą codziennie podziwiamy podczas zajęć. Mamy nadzieję, że Wam też się spodoba.

Galeria zdjęć

Dzień Chłopaka i Blubry 6D

Z okazji Dnia Chłopaka odwiedziliśmy muzeum Blubry 6D, gdzie mieliśmy do czynienia z duchem dawnego Poznania. Wchodząc do kapsuły czasu, przenieśliśmy się w przeszłość i poznaliśmy bohaterów miejskich legend. Przeszliśmy magiczny labirynt i dzięki trójwymiarowym okularom obejrzeliśmy malowidła naścienne wykonane w technice 3D, które przedstawiały dzieje dawnego Poznania. W pomieszczeniu z ekranami multimedialnymi wysłuchaliśmy charakterystycznej gwary poznańskiej, obejrzeliśmy również półtorametrową makietę poznańskiego ratusza. To był bardzo miły dzień, z niecierpliwością czekamy na kolejne klasowe święto.

Galeria zdjęć

Tabliczka mnożenia Lego

Matematyka jest trudna? Nie dla nas! Lubimy liczyć i porównywać, rozwiązywać zadania tekstowe i ćwiczyć sprawność rachunkową, ale to wszystko już dobrze znamy. Nadszedł czas na nowe. Dziś zaczęliśmy się uczyć tabliczki mnożenia. Nie staraliśmy się jej od razu zapamiętać, zaczęliśmy od zabawy. Niespodziewanie, w zrozumieniu mnożenia pomogły nam znane i lubiane klocki Lego. Dzięki różnym kształtom i kolorom nauka przez zabawę sprawiła nam wiele radości i otworzyła nowy rozdział w nauce matematyki!

Galeria zdjęć

Dzień Sowy

Dzień Sowy to święto naszej szkoły, ale przede wszystkim nasze święto. W tym roku i w tym dniu towarzyszyliśmy naszemu nowemu koledze, Mikołajowi, który odbył poważną rozmowę w Sowiej Dziupli, zostając oficjalnie uczniem Gaudium et Studium. Prawdziwa niespodzianka czekała na nas po wejściu do sali gimnastycznej. Naszym oczom ukazały się niezwykle piękne stworzenia. Prawdziwe, żywe sowy i jastrzębie. Ich opiekunowie opowiadali nam ciekawe rzeczy na temat życia i hodowli tych niezwykłych ptaków. Największe wrażenie zrobiły na nas jednak pokazy „lotnicze”, ptaki latały nad naszymi głowami, a my je podziwialiśmy. Takich gości to my lubimy :-) Zapraszamy za rok!


W Stumilowym Lesie

Przez ostatni tydzień wędrowaliśmy z Kubusiem Puchatkiem po Stumilowym Lesie, a w pobliskim parku zdobyliśmy uczyliśmy się obsługiwać kompas. W trakcie spotkania z Kubusiem i jego przyjaciółmi dowiedzieliśmy się, czym różni się drzewo od krzewu, nauczyliśmy się wskazywać północ, południe, wschód i zachód na mapie - ale i względem własnego ciała. Aby utrwalić nowe, trudne nazwy, bawiliśmy się na szkolnym podwórku z zawiązanymi oczami. Było dużo śmiechu. Na koniec zrobiliśmy z plasteliny swoje ulubione postaci z lektury. To było miłe spotkanie. Czekamy na kolejnych bohaterów z lektur!


Tajemnice ludzkiego ciała

Podczas listopadowego projektu rozpoczęliśmy wyprawę w głąb ludzkiego ciała. Na lekcji przeglądaliśmy bogatą biblioteczkę, odrysowywaliśmy swoje sylwetki i z lekarską dokładnością umieszczaliśmy na nich organy wewnętrzne. Ludzki szkielet zrobiliśmy z patyczków do uszu. Goście odwiedzający naszą klasę byli pod wrażeniem zrobionego przez nas modelu mózgu z kalafiora! Wiemy, do czego służą płuca, że wątroba to „śmietnik”, a mózg to nasz wewnętrzny komputer. Bawiliśmy się przy tym świetnie. Odwiedzili nas również eksperci. Tak, tak, mamy takich w klasie, to nasi rodzice. Dzięki mamie Poli wiemy, skąd w aptece biorą się lekarstwa. A tacie Szymona dziękujemy za wykład o początkach medycyny. Tydzień projektowy sprawił, że ciało ludzkie nie ma już przed nami tajemnic. A to, że płat potyliczny jest dla nas płatem politycznym … przemilczymy!


Muzeum rogala świętomarcińskiego

W listopadowy dzień wybraliśmy się do Muzeum Rogala Świętomarcińskiego w Poznaniu. Muzeum mieści się w pięknej renesansowej kamienicy z widokiem na Ratusz i koziołki. Braliśmy udział w pokazie na żywo prowadzonym przez rogalowego mistrza oraz najprawdziwszego poznaniaka – wuja Binia, który w humorystyczny sposób uczył nas gwary poznańskiej. Poznaliśmy recepturę i składniki używane do produkcji Rogali Świętomarcińskich. Wysłuchaliśmy legendy o powstaniu Rogali. Wspólnie wypiekaliśmy Rogale przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Obejrzeliśmy multimedialną prezentację o historii Poznania. Na koniec otrzymaliśmy certyfikaty czeladnicze. Najpyszniejszym elementem wycieczki była oczywiście degustacja rogali!

Czekamy na kolejną tak „smaczną” wycieczkę!


Kto poleci ze mną w kosmos?

Pewnego dnia postanowiliśmy sprawdzić, jak jest w kosmosie. W tym celu przynieśliśmy do szkoły książki, zabawki, czasopisma i inne przedmioty związane z kosmosem. Wszystkie te rzeczy zgromadziliśmy w "Kosmicznym Kąciku". Kącik okazał się bardzo interesujący i często w nim spędzaliśmy czas, oglądając zgromadzone tam książki. Wspólnie ustaliliśmy, co wiemy o Kosmosie, a czego o nim nie wiemy, tworząc siatkę pojęć. Spotkaliśmy się z dziećmi Pana Astronoma, które pomogły nam zrozumieć pojęcia związane z Kosmosem i Układem Słonecznym. Wykonaliśmy rakiety, którymi planowaliśmy podbić kosmos. Rakiety wykonaliśmy z kartonów, co także pokazało nam, jak można wykorzystać odpady. Dowiedzieliśmy się też, kim był Mikołaj Kopernik, jakie zwierzątko pierwsze wylądowało na powierzchni Księżyca, czy Księżyc się kręci i wielu innych ciekawych rzeczy. Podczas piątkowej wymianki klas drugich, podczas podumowania tygodniowej pracy, wykonaliśmy model Układu Słonecznego, dzięki któremu zapamiętamy nazwy planet.


U kowala

Święta coraz bliżej, więc postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę do Kluczewa, do kowala. Wzięliśmy plecaki i wyruszyliśmy w nieznane. Podróż była długa i ciekawa. Jechaliśmy autokarem. Gdy dotarliśmy do kowalskiej zagrody, powitano nas pysznymi słodkimi rogalikami domowej roboty. Obserwowaliśmy pracę ciągle uśmiechniętego i wesołego wujka Krzysia, który jest prawdziwym kowalem z dziada pradziada. Dużo frajdy sprawiło nam kucie podkowy, którą dostaliśmy na pamiątkę. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób przędzie się wełnę, wyrabia masło i ser. Obserwując pracę gospodarzy, doszliśmy do wniosku, że to bardzo ciężka praca. Był również czas na zabawę i to nam się najbardziej podobało. Bawiliśmy się zabawkami naszych babć i dziadków, które były wykonane z drewna. Zupełnie inne mamy w naszych domach, dlatego z takim zainteresowaniem im się przyglądaliśmy. Jednak największe wrażenie zrobiła na nas wizyta w oborze i zabawy ze zwierzętami. Małe kózki i króliczki biegały za nami i chętnie dały się wozić w drewnianych wózkach. Nawzajem też się woziliśmy! Zabawie nie było końca. Gdy zgłodnieliśmy, upiekliśmy sobie kiełbaski w ognisku. W drodze powrotnej pojechaliśmy do lasu po najpiękniejszy świerk. Przyjechał z nami do klasy i czeka, aby stać się choinką. Ubierzemy go, gdy tylko wykonamy dekoracje świąteczne. To był bardzo udany wyjazd i zostaną nam po nim cudowne wspomnienia.


U stomatologa

Klasa 2c w ramach kształtowania dalszych nawyków prozdrowotnych, odwiedziliła gabinet stomatologiczny pani Ewy, mamy naszej koleżanki z klasy, Marty. Celem wycieczki było uświadomienie nam konieczności dbania o zęby, o higienę jamy ustnej, jak również przestrzegania zdrowej diety. Pani asystentka stomatolog przyjęła nas bardzo serdecznie. Zapoznała z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego, wyjaśniła, jak się leczy zęby, pokazała działanie sprzętu medycznego. Następnie przeprowadziła pogadankę na temat prawidłowego mycia zębów na zestawie tzw. „dużej szczęki”. Każde z nas mógł usiąść na fotelu, na którym pani stomatolog leczy zęby. Na koniec wizyty dostaliśmy drobny upominek. Bardzo dziękujemy! Prosimy o więcej takich wycieczek. Kochani Rodzice pokażcie, gdzie pracujecie:)


Zakręcona lekcja języka polskiego

Spinner to zabawka, która stała się prawdziwym hitem i szybko wspięła się na uczniowskie szczyty popularności. Nie kryliśmy zdziwienia, gdy pani poprosiła, abyśmy przynieśli je na lekcje. Okazało się, że popularną zabawkę można wykorzystać na lekcji języka polskiego i tak zrobiła nasza pani. Przygotowana karta pracy i przyniesione z domu spinery pomogły nam utrwalić i rozpoznawać litery. Radości nie było końca, spinery się kręciły i nas uczyły. Czekamy z niecierpliwością na kolejne karty pracy, może z matematyki?


Świąteczne warsztaty w Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu

Jak można dobrze przygotować się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia? Z pewnością warto poznać tradycje bożonarodzeniowe. Dzięki warsztatom w Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu dowiedzieliśmy się, skąd wzięła się tradycja dekorowania choinki. Odkryliśmy, czym są podłaźniczki, światy i pająki, które dawniej - zanim pod ich dachy zawitało świąteczne drzewko - zdobiły polskie domy. Mało kto wie, że wiele potraw na stole wigilijnym miało znaczenie magiczne. Należy do nich przede wszystkim miód. Miał on zapewnić domownikom dobrobyt, pomyślność, ale i zdrowie.

Dzięki wysłuchanym opowieściom o tradycjach świątecznych, a także własnoręcznie malowanym bombkom, jesteśmy już prawie gotowi do świętowania.

Galeria zdjęć

 
Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
AKCEPTUJĘ