GES - GAUDIUM ET STUDIUM - Klasa 5b 2022/2023 - Prywatna Szkoła Podstawowa Poznań

KRONIKA roku szkolnego 2020/2021 gdy byliśmy klasą 3B

Wróciliśmy

Wróciliśmy do szkoły. Jesteśmy w klasie 3b. Mamy sześciu chłopaków i czternaście dziewczyn. Teraz w trzeciej klasie mamy nowy przedmiot SZACHY i bardzo ten przedmiot nas interesuje. Jest też niestety utrudniająca choroba o nazwie koronowirus. Dużo dzieci nie chodzi do szkoły i bardzo nas to martwi. Mamy nadzieję, że wirus szybko odejdzie, a my będziemy zdrowi i szczęśliwi.

(Autorzy notatki: Szymon i Olek)

Dzień Kropki

15 września w DZIEŃ KROPKI pokazywaliśmy swoje talenty. Wojtek pokazał, jak układa kostkę Rubika, Maciej sztuczki z kartami, Olek przyniósł buty piłkarskie i opowiedział o tym, jak bardzo lubi grać w piłkę nożną. Matylda przyniosła robota z klocków Lego, który chodzi i jeździ, Blanka przyniosła rolki. Każdy opowiadał o swoim talencie, bo Dzień Kropki mówi o tym, żeby każdy odnalazł w sobie talent i małymi krokami go rozwijał.

(Autorzy notatki: Maciej i Wojtek)

Dzień Chłopca w naszej klasie

My, wszystkie dziewczyny z klasy 3b, ukrywałyśmy przez ponad tydzień prezenty dla naszych klasowych chłopaków. Były to całkiem białe koszulki, które same dekorowałyśmy. Gdy w Dzień Chłopca wręczyłyśmy laurki i koszulki kolegom, bardzo im się spodobały. Następnie urządziliśmy małe kino, w którym zajadaliśmy PopCorn i oglądaliśmy film pod tytułem: „Akademia Pana Kleksa”. Fragmenty, które były dla nas trochę przerażające, pani Anita pominęła. I tak minął Dzień Chłopca.

Wyprawa do Arboretum

Pewnego jesiennego dnia, wybraliśmy się do Kórnika. Ale nie takiego kurnika z kurkami, ale do miasteczka Kórnik, w którym jest piękne arboretum. Dowiedzieliśmy się co to są pneumatofory, czyli korzenie drzewa wystające ponad ziemię i oddychające. W połowie zwiedzania parku zatrzymaliśmy się na placu zabaw. Kiedy bawiliśmy się, to Maciej, Zosia i Ania zjechali po mokrej zjeżdżalni i ją wytarli dla nas. Było dużo śmiechu. Po zabawie poszliśmy do autokaru. Gdy czekaliśmy na autokar, to pobiegliśmy szybko do wielkiego kasztanowca. Klara, Zosia, Matylda i Maja zebrały 205 kasztanów. I tak zakończyła się nasza podróż do Arboretum w Kórniku.

(Autorki notatki: Julia i Maja)

Dzień Sowy

Co roku w naszej Szkole odbywa się DZIEŃ SOWY. W ten dzień ubieramy się na galowo, w tym dniu I klasy maja pasowanie na ucznia. W tym roku robiliśmy animacje o sowie. Animacja, to taki film, gdzie postaci są z plasteliny, lub rysunków i fotografuje się każdy ich ruch, a potem to skleja. W ten dzień jest też Dzień Nauczyciela. Pani Anitka dostała dużo kwiatów, laurek i czekoladki od nas. Dla Pani Anitki zrobiliśmy klasową kawiarenkę, ale każdy miał swoje słodkości, bo nie można teraz dzielić się, gdyż jest wirus Covid 19. Bardzo kochamy Panią Anitkę.

(Autorki notatki: Lili, Elena i Irena)

Od czego zależy wielkość człowieka?

Jeszcze na początku tygodnia nasze odpowiedzi krążyły wokół zdrowego odżywiania, mleka, gimnastyki i snu. Ale z każdym dniem, każdą opowieścią, prezentacją koleżanek i kolegów o ZNANYCH POLAKACH, pojawiały się głębsze przemyślenia. Od czego zależała wielkość Janusza Korczaka? Od Jego wielkiego serca, empatii, miłości i zrozumienia dzieci. A Marii Curie Skłodowskiej? Od Jej mądrości, rezolutności, dociekliwości, odwagi. A Jana Matejki, Tamary Łempickiej, Adama Mickiewicza? Od wrażliwości na piękno słowa i obrazu, zdolności i pasji. Wielkość Mikołaja Kopernika zapewne zapisana była w gwiazdach. Mamy nadzieję, że będziemy wielkimi Polakami. Dla dorosłych mamy pewną wskazówkę od PANA DOKTORA: „Nie oczekuj, że Twoje dziecko będzie takie, jakim Ty chcesz, żeby było. Pomóż mu stać się sobą, a nie Tobą.”

Dreszczyk emocji i niesamowita zabawa, czyli organizujemy ESCAPE ROOM

Niektórzy z nas mieli już okazję odwiedzić Escape Room, spotkać się z rozrywką, która ćwiczy mózg i gwarantuje niezapomniane wspomnienia. Dla innych była to pierwsza podróż do „zamkniętego” pokoju pełnego zagadek i łamigłówek. Tworzyliśmy je sami, działając w zespołach, przygotowując pokój zagadek dla innej grupy. Były pokoje tematyczne: Kraina Czekolady czy Świat Czerwonego Kapturka. Pokoje wypełnione były zadaniami matematycznymi, ortograficznymi, sprawnościowymi; a każde dobrze rozwiązane zadanie przybliżało do celu. Mieliśmy okazję przetestować szybkie łączenie faktów, skuteczne działanie pod presją czasu, docenić i usprawnić współpracę, utrwalić wiedzę matematyczną i ortograficzną, a przede wszystkim dobrze się bawić. Zamieniajcie klasy lub własne pokoje w Escape Room, dobra zabawa gwarantowana.

Pokochaj ciszę

Szkoła kojarzy się z zabawą, nauką, spotkaniem z przyjaciółmi, rozmowami, odkrywaniem, konfliktami, rozwiązaniami, no i z HAŁASEM; jest on wszechobecny. Towarzyszy nam, kiedy pracujemy w grupach, w stołówce, na szkolnych korytarzach. Postanowiliśmy zorganizować małą kampanię społeczną pt.: POKOCHAJ CISZĘ. Zgromadziliśmy wiedzę o szkodliwości hałasu, to między innymi przez niego mamy problemy z koncentracją, zasypianiem, niespokojnym snem, nerwowością, bólem głowy. Wiedzę przelaliśmy na plakaty i ruszyliśmy do naszych koleżanek i kolegów z innych klas, by uświadomić im, że CISZA BUDUJE, A HAŁAS RUJNUJE; że HAŁAS RODZI HAŁAS; że CISZEJ, NIE ZNACZY NUDNO; możemy rozmawiać - nie krzyczeć, organizować ciche zabawy, np.: czytanie wyciszanie. POKOCHAJCIE CISZĘ dla zdrowia własnego i innych.

Trzeciaki!