Private High School GES
GES - GAUDIUM ET STUDIUM - Klasa 5b 2022/2023 - Prywatna Szkoła Podstawowa Poznań

KRONIKA roku szkolnego 2019/2020 gdy byliśmy klasą 2B


Nastał wrzesień, wakacje dobiegły końca, a my z plecakami wypełnionymi nowymi doświadczeniami przybyliśmy do naszych szkolnych klas. Każdy z nas przyniósł ze sobą jakąś ciekawą historię z letnich wypraw, odwiedzin i odkryć. Pełni emocji, nie mogliśmy się doczekać chwil, gdy podzielimy się swoimi przeżyciami z kolegami i koleżankami. Wróciliśmy nie tylko bogatsi o nową wiedzę, ale też starsi i jakby troszkę wyżsi... Ciekawe, jakie tajemnice odkryje przed nami druga klasa?


Nasi Detektywi

30 września chłopcy zamienili się w prawdziwych detektywów! W dniu ich święta czekała na nich moc detektywistycznych zagadek oraz łamigłówek. Okazało się, że żadne wyzwanie nie jest im straszne. Byłyśmy dumne z tego, jak prędko poradzili sobie z każdą trudnością. Z pewnością Lassemu i Mai rosną godni następcy! Dalszą część dnia wypełniły nasze radosne harce.

Drodzy Chłopcy - przyjmijcie, zatem życzenia

:

Z okazji Dnia Chłopaka,
dajemy Wam dzisiaj swoje życzenia,
niech się Wasze życie na lepsze zmienia,
wielu przyjaciół, mnóstwo radości,
ludzkiej przyjaźni i życzliwości.


Złota polska jesień

Gdy wokół złocą się liście, nie sposób pozostać na ten widok obojętnym. Wpatrzeni w uroki jesieni postanowiliśmy powędrować do Parku Tysiąclecia na lekcję przyrody. Wyposażeni w lupy, kompasy oraz inne niezbędne akcesoria młodego odkrywcy, chcieliśmy dokładnie przyjrzeć się parkowym drzewom i ich owocom. Byliśmy ciekawi zmian, jakie nastały w parku podczas kilku miesięcy naszej nieobecności. Okazało się, że jesień bardzo lubi kolory. Otoczenie barwami przemierzaliśmy parkowe ścieżki z szeroko otwartymi oczyma. Niech jesień trwa jak najdłużej! - chciałoby się głośno zakrzyknąć. Na szczęście ta lekcja na zawsze pozostanie w naszej pamięci, a jesień wracać będzie do nas co roku :-).


Kto poleci z nami w kosmos?

Jesteśmy częścią wszechświata. Jesteśmy małym pyłkiem, ale jakże ważnym na naszej błękitnej planecie. Tygodnie poświęcone odkrywaniu kosmosu były pełne ciekawych momentów. Wcielaliśmy się w role słynnego Kopernika, kosmonautów, podróżników. Poznawaliśmy krążące we wszechświecie planety. Tworzyliśmy układ słoneczny z baniek mydlanych. Odkrywaliśmy i nazywaliśmy własne gwiazdy i planety. Na razie podróżujemy w otchłani własnej wyobraźni, kto wie, może w przyszłości polecimy w kosmos?

Galeria zdjęć

Podobni, a jednak różni; Różni, a jednak podobni!

JESTEŚMY JEDNĄ DRUŻYNĄ, tworzymy ją każdego dnia. Pokonujemy zakręty i cieszymy się sukcesami. Konflikty i trudności uczą nas szukania rozwiązań, a miłe momenty dają poczucie spełnienia i budzą radość. Jesteśmy w podobnym wieku, jesteśmy uczniami Gaudium et Studium, jesteśmy dziećmi, uczniami, kolegami, koleżankami. Różnimy się talentami, pasjami, różnią się nasze marzenia, plany, kolor włosów i oczu. Czy bardziej zbliżają nas podobieństwa, czy różnice? Podobieństwa czynią przyjaźń radosną, różnice ciekawszą.

Galeria zdjęć

Bajki, bajeczki

Oglądamy je od wczesnego dzieciństwa, bawią nas i wywołują uśmiech na twarzach. BAJKI, bo o nich mowa, stały się bohaterami listopadowego tygodnia projektowego w naszej klasie. Postanowiliśmy uruchomić wyobraźnię i stworzyć własne, bajki, bajeczki. Tworzyliśmy plan wydarzeń, wymyślaliśmy bohaterów, nadawaliśmy im cechy, konstruowaliśmy dialogi. Pracowaliśmy nad scenografiami, kostiumami, by po kilku próbach nagrać bajki pt.: EKO DETEKTYWI NA TROPIE, INNY, ZGUBA, DOBRO ZWYCIĘŻA. To był dobry tydzień. Uczyliśmy się, jak zgodnie współpracować, jak wybierać z worka pomysłów ten najwłaściwszy, jak afirmować swoje talenty, jak uczyć się bawiąc i bawić ucząc.

Galeria zdjęć

Wyprawa do kowala

Gdy za oknem mroźne powietrze zaczyna szczypać w nosy i uszy, to znak, że zima już blisko. Zima kojarzy nam się ze śnieżnymi zabawami oraz świątecznym czasem. Udaliśmy się więc do wujka Krzysia, czyli KOWALA w Kluczewie, by poznać tradycje bożonarodzeniowe, wykonać najdłuższy łańcuch na choinkę, spotkać św. Mikołaja, udać się na przejażdżkę traktorem, a przede wszystkim pobawić z sympatycznymi króliczkami. Zajadaliśmy potrawy wigilijne i śpiewaliśmy świąteczne piosenki. Pojechaliśmy też do szkółki leśnej po piękny świerk, który przywieźliśmy do  naszej klasy. Udekorowaliśmy drzewko, by przemiły świąteczny klimat gościł w progach klasy 2b. Wszystkim gościom, którzy zaglądają do naszej krainy, klasy 2b, życzymy WESOŁYCH ŚWIĄT!

Galeria zdjęć

Spotkanie pór roku

Kiedy nadchodzi nowy rok rozmyślamy o tym, co minęło i o tym, co przed nami. Rozmawiamy o porach roku, miesiącach, o tym, co oferuje nam rok w każdej porze. Wiosna budzi rośliny i zwierzęta, lato daje nam promienie słońca, zboża i odpoczynek, jesień barwi świat kolorami liści i zaprasza na poszukiwanie grzybów oraz skoki przez kałuże, a zima sprawia, że świat staje się biały od śnieżnego puchu. Choć w ostatnich latach śniegu jest coraz mniej, gdy tylko spadnie choć mała jego kołderka na ziemię, biegniemy lepić bałwany. Przypominając sobie cechy każdej pory roku, wymyślaliśmy krótkie scenki, odgrywaliśmy je i przekonywaliśmy siebie nawzajem, że każda pora roku jest ważna i potrzebna.

Galeria zdjęć

Dzień Babci i Dziadka w 2b

Babciu powiedz jaka byłaś w swoich szkolnych latach
Czy wolałaś w szkole siedzieć czy na dworze ganiać
Czego bałaś się naprawdę, z czego się cieszyłaś
Czy lubiłaś śpiewać, tańczyć, czy cichutka byłaś
Czy dostałaś kiedyś lalkę, albo może misie
Czy wolałaś czekoladę, landrynki czy ptysie
Gdzie jeździłaś na wakacje, z kim się przyjaźniłaś
I czy można cofnąć czas by zobaczyć jaka byłaś?

Super by było tak wyczarować
By z małą babcią pospacerować
I z dziadkiem naszym, małym chłopakiem
Na koniec świata iść górskim szlakiem

Dziadku przyznaj się czy dzieckiem raczej grzecznym byłeś
Procą, łukiem czy pukawką w lesie się bawiłeś
Czy zrywałeś kiedyś jabłka w sadzie od sąsiada
Czy biegałeś po kałużach, kiedy deszcz napadał

Czy ciągnąłeś za warkocze swoje koleżanki
Czy to prawda, że z tornistra robiło się sanki
A czy w Indian i kowbojów bawić się lubiłeś
I czy można cofnąć czas, by zobaczyć jaki byłeś?

Super by było tak wyczarować
By z małą babcią pospacerować
I z dziadkiem naszym, małym chłopakiem
Na koniec świata iść górskim szlakiem

Super by było tak wyczarować
By z małą babcią pospacerować
I z dziadkiem naszym, małym chłopakiem
Na koniec świata iść górskim szlakiem

Babciu, kocham Cię
Dziadku, kocham Cię

Super by było tak wyczarować
By z małą babcią pospacerować
I z dziadkiem naszym, małym chłopakiem
Na koniec świata iść górskim szlakiem

Babciu, kocham Cię
Dziadku, kocham Cię

Galeria zdjęć

Dwie głowy i dwugłowiec

Doktor Dolittle zabrał nas w podróż do Afryki, podróż ku przyjaźni, ofiarowywaniu pomocy i miłości do zwierząt. Czytając lekturę, spotykaliśmy zwierzęta dobrze nam znane i te, o których nigdy nie słyszeliśmy, a które istnieją tylko w wyobraźni. Książka zainspirowała nas do wykonania DWUGŁOWCÓW, zasiedliśmy do tej pracy w parach. Dwie głowy zawsze wpadną na lepszy pomysł, jak stworzyć dwugłowca :-).

Galeria zdjęć

Nasz pierwszy lapbook

Lapbook to forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat. To przeważnie teczka lub większa kartka z możliwością składania, w której w formie rysunków, wykresów, otwieranych okienek oraz ruchomych elementów przekazuje się wybrane treści. Ma tę przewagę nad klasycznym słowem pisanym, że wzbudza ciekawość i motywuje dziecko do odkrywania ukrytych ciekawostek, a także do ich gromadzenia. Lapbook pozwala bowiem również na zbieranie informacji i nieskończone rozszerzanie jego zawartości; dzięki temu może pomagać w nauce. Służy także kreatywnym dzieciom do zabawy. Często stanowi niezastąpioną pomoc dydaktyczną przy lekturze lektur czy nauce nowych terminów.

Dlatego my zasiedliśmy w grupach do przygotowania lapbooka o lekturze pt. „DOKTOR DOLITTLE I JEGO ZWIERZĘTA”. Rozdzieliliśmy pracę, rozmawialiśmy, pomagaliśmy sobie, wymienialiśmy wrażeniami i wspólnie stworzyliśmy nasz pierwszy lapbook.

Galeria zdjęć

Nasze damy

Nasze wspaniałe klasowe dziewczyny: Amelka, Karolinka, Ania J., Ania S., Lili, Blanka, Zosia, Klara, Irenka, Matylda, Julka, Maja, Elena i Gabrysia, to 14 fantastycznych młodych dam. Niektóre z nich są spokojne, ciche, inne głośne i zadziorne; każda ciekawa, kolorowa, wspaniała. Z okazji Dnia Kobiet zabraliśmy nasze młode damy do słodkiej krainy, czyli Fabryki Czekolady. Braliśmy udział w warsztatach, podczas których tworzyliśmy własną tabliczkę czekolady, oglądaliśmy film o plantacji kakaowca, obserwowaliśmy, jak powstają pyszne pralinki, które później wylądowały w naszych brzuchach. To był miły i słodki dzień dla naszych dziewczyn oraz dla nas, klasowych chłopaków.

Dziewczyny – raz jeszcze życzymy Wam wszystkiego co piękne i miłe!

Galeria zdjęć

 
Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
AKCEPTUJĘ