Private High School GES
GES - GAUDIUM ET STUDIUM - Klasa 5a 2022/2023 - Prywatna Szkoła Podstawowa Poznań

KRONIKA roku szkolnego 2020/2021 gdy byliśmy klasą 3A


Co liczyliśmy na wakacjach?

Okazuje się, że matematyka jest wszędzie! Przekonaliśmy się o tym podczas rozmów na temat wszystkiego, co liczyliśmy podczas wakacji. Okazało się, że możliwości było tak wiele, że nasze pomysły nie zmieściły się na stworzonej planszy.

Podsumowując – podczas wakacji liczyliśmy: ilość spotkanych osób, pieniądze, obejrzane filmy, ile razy zobaczyliśmy Jowisza z Ziemi, dni do końca wakacji, muszelki, niepotrzebne zabawki, które możemy oddać komuś innemu, kredki, skarpetki, ślady po ukąszeniach komarów, zadrapania, wąsy narysowane bratu, a także ilość wygranych i przegranych podczas gier. To oczywiście nie wszystko to, co udało nam się policzyć. A Wy co liczyliście podczas wakacji?


Wakacyjny lapbook

Po długiej nieobecności w szkole nadszedł czas na naukę. Stworzyliśmy więc lapbook, dzięki któremu mogliśmy przypomnieć sobie wiadomości na temat części mowy, a także poćwiczyć umiejętność rozróżniania ich. Powtórzyliśmy też, jak należy zapisywać tytuły książek i filmów. Na stronach lapbooka znalazły się również opisy naszych wakacyjnych wspomnień.

Będziemy tworzyć kolejne lapbooki – dzięki nim będziemy zdobywać nowe umiejętności i utrwalać te znane i opanowane.

Galeria zdjęć

Międzynarodowy Dzień Kropki

15 września obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy.

Tego dnia każdy z nas otrzymał kartkę z informacją: „Ta strona należy do Ciebie”. Inspiracją do naszej pracy miało być słowo „kropka”. Wszyscy ochoczo zabrali się do stworzenia własnego dzieła z kropką w roli głównej. Efekty naszych działań można obejrzeć w galerii zdjęć.

Galeria zdjęć

Spotkanie z historią

Ten rok szkolny upłynie nam na poznawaniu historii. Naszą przygodę z historią rozpoczęliśmy od poznawania naszego regionu i jego tradycji, tworzenia własnej osi życia oraz od spotkania z panem Adamem Lewendą, który opowiedział nam o tym, jak powstało państwo polskie, o jego pierwszym władcy i o malarstwie historycznym. Już po pierwszych zajęciach z historią w tle wiemy, że będzie to niezwykła podróż przez wieki i tysiąclecia.

W galerii zdjęć możecie obejrzeć między innymi, jak zamieniliśmy się w rzeźbiarzy ludowych. Naszym materiałem do tworzenia stało się nie drewno, a mydło. Jego niewykorzystane resztki zabraliśmy do domów. Wykorzystamy je ponownie – przetopimy i wlejemy do foremek.

Galeria zdjęć

Dzień Spadającego Liścia

Rozpoczęła się jesień. Żegnamy lato, słoneczne, gorące i długie dni. Będzie coraz chłodniej i pewnie coraz trudniej będzie się nam wstawało o poranku, gdy za oknem będzie jeszcze ciemno.

Jednak na nową porę roku warto spojrzeć z optymizmem. Może będzie więcej opadów, które są tak potrzebne naszej planecie? Może dzięki krótkim dniom i długim wieczorom znajdziemy czas na czytanie książek i gry planszowe z naszymi bliskimi? Może będziemy mieli więcej czasu na rozmyślania i odkryjemy coś niezwykłego? Jest tyle wspaniałych zajęć w sam raz na jesień :-).

Dobrym pomysłem na radosne powitanie jesieni jest Dzień Spadającego Liścia. Jego pomysłodawcą jest Jerzy Szewczyk, który słusznie zauważył, że jesienią brakuje wesołych, optymistycznych świąt, jak choćby wiosną. 23 września nie należy więc ze łzami żegnać lata, ale radośnie powitać nową porę roku. My powitaliśmy ją podczas wizyty w pobliskim Parku Tysiąclecia. Zbierając opadłe liście, przypominaliśmy sobie nazwy drzew, ćwiczyliśmy znajomość kierunków geograficznych, obserwowaliśmy, jak zmienia się przyroda na jesień. To był udany jesienny dzień!

Galeria zdjęć

Podróż do przeszłości z okazji Dnia Chłopca

W tym roku dziewczyny z naszej klasy postanowiły z okazji święta chłopców zorganizować im seans filmowy inny niż zazwyczaj. Ten seans był prawdziwym powrotem do przeszłości.

Aby zrealizować pomysł, potrzebny był - znany zapewne naszym Rodzicom i Dziadkom - projektor „Ania” oraz rolki z filmami. Tu z pomocą przyszła nam mama jednej z dziewczynek. Na platformie Teams powstała „tajna” grupa, na której zostały rozdzielone zadania, między innymi dotyczące biletów, które mieli otrzymać chłopcy przed wejściem do sali.

Seans był dla wszystkich niesamowitą frajdą. A pyszne muffinki osłodziły wszystkim wspólny świąteczny czas.


W Akademii Pana Kleksa

Czytanie książek może przenieść nas w niezwykłe miejsca. Tym razem spotkaliśmy dziwną i jednocześnie niesamowitą szkołę, którą była Akademia Pana Kleksa. Lektura ta była inspiracją do stworzenia naszej szkolnej akademii.

Wzięliśmy udział w lekcji kleksografii (wyczarowaliśmy na niej fantastyczne kleksy, które stały się początkiem niesamowitych dzieł sztuki, a przy okazji przypomnieliśmy sobie wiadomości o symetrii), przędzenia liter (na której z kolorowych nici wypisaliśmy swoje imiona) oraz szycia (która była dla nas sporym wyzwaniem, bo okazało się, że przyszycie guzika, z którym tak sprawnie radzą sobie nasi Rodzice, to trudna sztuka). Podczas zajęć stworzyliśmy też obrazy z óżnych dziurek. Te dni były dla nas okazją i do zabawy, i do nabycia nowych umiejętności.


Nasza trójka klasowa

Jak co roku w naszej klasie odbyły się demokratyczne wybory trójki klasowej. W tym roku przewodniczącym będzie Olaf, a wiceprzewodniczącymi Janek i Wojtek. Gratulujemy i życzymy, byście sprawiedliwie i uczciwie sprawowali swoje „rządy”.


Odwrócona lekcja, czyli kto kogo uczy?

Podjęliśmy niecodzienne wyzwanie. Dziś w naszej klasie odbyła się „odwrócona” lekcja. Aby wziąć w niej aktywny udział, przez kilka poprzedzających dni zapoznawaliśmy się z przesłanymi materiałami: prezentacjami multimedialnymi, filmami, informacjami na temat, który miał być poruszany w klasie. Lekcja była połączona z „testem uważności” - każdy otrzymał zadanie, którego nie mógł zdradzić koleżankom i kolegom. Dzięki temu byliśmy jeszcze bardziej zaangażowani, a nasza praca efektywniejsza. Podczas podsumowania zajęć mieliśmy podobne wnioski - lekcja odwrócona pokazała, jak wiele w uczeniu się zależy od nas samych. I wiecie co? Lekcja przebiegła tak sprawnie, że zyskaliśmy sporo czasu na zabawę. Zresztą te zajęcia też były dla nas świetną zabawą. Z pewnością przyczynił się do tego również „test uważności”, który poznaliśmy podczas zajęć o prawach człowieka.


Nasze obowiązki wobec innych, czyli o prawach człowieka

Ostatnio zajęliśmy się bardzo ważnym tematem. Nie był dla nas nowy, zajmowaliśmy się nim także podczas projektów w klasie pierwszej. Warto jednak swoją wiedzę na ten temat przypominać i poszerzać.

Zajęcia dotyczyły praw człowieka. Przysługują one każdemu z nas.

Jaki jest człowiek, który w pełni korzysta ze swoich praw? Nie mamy wątpliwości, że jest szczęśliwy. Szczególnie ważne wydaje nam się prawo do bycia traktowanym z szacunkiem bez względu na pochodzenie, kolor skóry, poglądy, płeć, posiadany majątek. Mamy też prawo do nauki, opieki zdrowotnej, życia prywatnego, wolności myśli i sumienia. Nikt nie ma prawa ingerować bez naszej zgody w nasze życie prywatne ani czytać naszej korespondencji.

Musimy jednak pamiętać, że każdy z nas ma też obowiązki wobec innych. Jeśli wszyscy respektowaliby prawa innych, świat zdecydowanie byłby szczęśliwszym miejscem. Bądźmy uważni i dbajmy, by każdy z tych praw mógł korzystać.


Komu złoto, komu?

Dni od rozpoczęcia roku szkolnego płyną szybko jeden za drugim. Nim się obejrzeliśmy świat wokół nas zaczął się zmieniać i zamieszkała na nim jesień. Wybraliśmy się do parku korzystając z pięknej pogody. Liście drzew i krzewów zaczęły zmieniać kolory, część z nich pokryła trawnik kolorowym dywanem. Pogoda była przepiękna - wiał lekki wietrzyk, a żółte liście drzew złociły się w słońcu. To nam przypomniało powiedzenie „złota polska jesień”, które poznaliśmy w pierwszej klasie. Jednym z naszych zadań było zebranie „złota”, które mieliśmy zanieść do naszych domów. Powstały więc bukiety ze złotych, jesiennych liści. A przy okazji poćwiczyliśmy rozpoznawanie nazw drzew. Warto korzystać z uroków jesieni, cieszyć się ostatnimi ciepłymi promieniami słońca, naładować energią, zanim nadejdzie jesienna słota.


Jesteśmy sobie potrzebni

Wiemy, jak ważna jest w życiu obecność drugiego człowieka. Dobrze jest mieć przyjaciela, przyjaciółkę, kolegę, koleżankę, który spędzi z nami czas na wspólnej zabawie, rozmowie, wysłucha, kiedy jest nam wesoło i kiedy jest nam smutno. I tego bliskiego bycia razem będzie nam brakowało podczas kolejnego już nauczania zdalnego. Dlatego ostatni dzień przed wirtualnymi spotkaniami postanowiliśmy spędzić na zacieśnianiu naszych klasowych kontaktów. Czas w parku spędziliśmy na wspólnej zabawie. Przebojem okazało się turlanie z górki. Śmiechu było co niemiara! W poniedziałek spotkamy się przed monitorami naszych komputerów. Pozostaną nam rozmowy i zabawy na odległość. Będziemy tęsknić za spotkaniami w szkole i zabawami na szkolnym boisku. Jesteśmy pełni nadziei, że szybko wrócimy do budynku szkoły i do naszych spotkań „na żywo”.


 
Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
AKCEPTUJĘ