Private High School GES
GES - GAUDIUM ET STUDIUM - Klasa 5a 2022/2023 - Prywatna Szkoła Podstawowa Poznań

KRONIKA roku szkolnego 2019/2020 gdy byliśmy klasą 2A


Wakacyjne skarby i nowe wyzwania

W pierwszych dniach września wielu z nas jeszcze myślało o zakończonych właśnie wakacjach. Dzielenie się wrażeniami, wspomnieniami, wspólne oglądanie pamiątek, słuchanie niezwykłych opowieści pozwoliło choć na chwilę wrócić do beztroskich letnich chwil.

Czas jednak na nowo ruszyć do pracy. Nowy rok się rozpoczął, a wraz z nim nadeszły nowe zadania. Przed nami wiele celów, które pozwolą nam rozwiązać wiele zadań nie tylko dziś, ale i w przyszłości. Będziemy budować nieustannie naszą wiedzę w oparciu o to, co już wiemy i o to, co pojawi się w najbliższych miesiącach. Naszą wiedzę będziemy poszerzać także podczas cotygodniowych międzyklasowych zajęć podsumowujących.

Ważne, by odważnie podejmować wyzwania, bo to jedyny sposób, by radzić sobie z kolejnymi, coraz trudniejszymi zadaniami.

Galeria zdjęć

Zakładamy hodowlę hydroponiczną

Jak będziemy produkować żywność w przyszłości? Jedną z odpowiedzi jest hydroponika, czyli bezglebowa uprawa roślin na pożywkach wodnych.

Skonstruowaliśmy prototyp takiej uprawy, wykorzystując między innymi puszki po fasoli.

Przy okazji dowiedzieliśmy się, na czym dokładnie polega globalne ocieplenie i jak można zatrzymać ten proces oraz jak żyć w warunkach, które wcześniej były nam zupełnie obce.

Zajęcia prowadził Jędrzej Dzierżyński, założyciel Fundacji Czystej Wsi, skupiającej się na przystosowaniu obszaru wiejskiego (Inowłódz) na nieznane zmiany klimatu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i zachęcamy do zakładania takich hodowli jak nasza.

Galeria zdjęć

Dzień chłopca

30 września obchodzimy Dzień Chłopca. Po raz kolejny dziewczynki przygotowały z tej okazji „przyjęcie – niespodziankę” dla swoich kolegów z klasy. Sala została przystrojona jesiennym bukietem, a stoły mieniły się złotymi liśćmi. Dziewczynki przygotowały dla wszystkich wspólne zabawy. Każdy z Panów otrzymał upominek – książkę „Śmieciogród”. Na wszystkich „biesiadników” czekały pyszne owoce. Panie sprawiły się świetnie, co było widać po niegasnących uśmiechach na twarzach naszych kolegów.

Galeria zdjęć

Wybory do samorządu klasowego

Rok szkolny ruszył pełną parą! Pracujemy intensywnie.

Wybraliśmy trójkę uczniów, którzy tworzą samorząd klasowy.

Wybory rozpoczęliśmy od zgłoszenia kandydatur. Następnie odbyło się tajne głosowanie. Komisja złożona z Olafa, Janka i Liwii skrzętnie przeliczyła wszystkie oddane głosy. Przewodniczącym klasy został Janek, a jego zastępcami Kornelia i Dawid. Serdecznie im gratulujemy i życzymy wiele satysfakcji z wykonywania zadań.

Galeria zdjęć

Jak się nie zgubić w terenie?

Początek października powitał nas piękną pogodą. Aż żal byłoby nie skorzystać z okazji i nie udać się do pobliskiego parku. Chcieliśmy poobserwować, co jesienią „w trawie piszczy”, nauczyć się obsługi kompasu, a także poznać inne sposoby, aby podczas wypraw nie zgubić się w terenie. Przed wycieczką przypomnieliśmy sobie nazwy głównych i pośrednich kierunków geograficznych, przeszliśmy też szybki kurs obsługi kompasu. Korzystając z wiadomości z klasy pierwszej określiliśmy też kierunki na podstawie „wędrówki” Słońca po niebie. Wyposażeni w kompasy i lupy wyruszyliśmy do parku. Park powitał nas przepięknymi barwami. Drzewa i krzewy mieniły się w słońcu tak, jakby ktoś pomalował je przeróżnymi odcieniami złota. Stwierdziliśmy jednogłośnie, że to, co obserwujemy, to prawdziwa, złota polska jesień. Wycieczkę urozmaiciliśmy obserwacją życia niedostrzegalnego na co dzień – aby je zaobserwować, skorzystaliśmy z przyniesionych lup. Dowiedzieliśmy się też, jak określać w terenie kierunki, gdy nie mamy kompasów, a słońce schowane jest za chmurami. Wystarczy poobserwować drzewa – po stronie, na której znajduje się mech jest północ. Dalsze określanie kierunków jest już łatwe.

Galeria zdjęć

Abecadło z pieca spadło...

Znajomość alfabetu to umiejętność, którą każdy powinien posiąść. Jest ona potrzebna w życiu codziennym – choćby podczas wyszukiwania różnych słów, pojęć w słownikach, encyklopediach. Dobra znajomość alfabetu gwarantuje nam szybkie odnalezienie poszukiwanych haseł. Przyjemnie jest uczyć się poprzez zabawę. Drużynowe układanie kolejnych części alfabetu, wyklejanie inicjałów czy gra w doble podczas zajęć podsumowujących, zdecydowanie przyspieszyły opanowanie przez nas kolejnych liter w polskim alfabecie.

Galeria zdjęć

Kto poleci ze mną w Kosmos?

Wszechświat i jego nieskończoność od zawsze fascynowały ludzi. Nic więc dziwnego, że i my z chęcią zajęliśmy się tym tematem. Poznaliśmy historię Mikołaja Kopernika, jego życia i odkryć. Przygotowaliśmy samodzielnie, w oparciu o różne źródła, prezentację o planetach naszego Układu Słonecznego. Zastanawialiśmy się, z kim chcielibyśmy polecieć w Kosmos, gdyby to było możliwe. Okazuje się, że wybieraliśmy osoby, do których mamy zaufanie, z którymi miło spędzamy czas, które są życzliwe i empatyczne. Warto otaczać się takimi osobami na co dzień, nie tylko w wyjątkowych sytuacjach. Kto wie – może kiedyś i lot w Kosmos okaże się możliwy?

Galeria zdjęć

Przyroda czy wygoda?

Na takie pytanie chcieliśmy znaleźć odpowiedź podczas kolejnego tygodnia projektowego. Na początku grupa była podzielona. Dla jednych ważniejsza wydawała się przyroda, dla innych wygoda. Nasza opinia zmieniła się jednak na skutek naszych działań projektowych.

Eksperymenty, szycie woreczków na zakupy i worków na wf ze starych firanek i T-shirtów, stworzenie lampy ze zużytej puszki po fasoli, czytane książki o stanie naszego środowiska oraz o sposobach, w jaki możemy je wspomóc, wizyta w sklepie z artykułami na wagę – wszystko to doprowadziło nas do stwierdzenia, że nie trzeba wybierać pomiędzy dbałością o przyrodę, a własną wygodą. Zmiana nawyków, wymagająca początkowego wysiłku daje bowiem korzyści i nam, i środowisku, a życie wcale nie staje się mniej wygodne, wręcz przeciwnie. Najprostszym przykładem jest kwestia wody – korzystanie z wielorazowych bidonów, picie wody z kranu, która jest czysta i w pełni wartościowa powoduje, że nie musimy męczyć się nosząc butelki ze sklepu, a przy okazji limitujemy ilość wytwarzanych odpadów. I czysto, i wygodnie.

Zachęcamy wszystkich, by przemyśleli swoje codzienne nawyki i je zmieniali – dla dobra przyrody i dla nas samych. Bo i my do przyrody należymy. A naszym zadaniem jest opiekować się Ziemią. Korzyści z tego odniesiemy i my, i przyszłe pokolenia.

Galeria zdjęć

Świąteczne warsztaty w Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu

Jak można dobrze przygotować się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia? Z pewnością warto poznać tradycje bożonarodzeniowe. Dzięki warsztatom w Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu dowiedzieliśmy się, skąd wzięła się tradycja dekorowania choinki. Odkryliśmy, czym są podłaźniczki, światy i pająki, które dawniej - zanim pod ich dachy zawitało świąteczne drzewko - zdobiły polskie domy. Mało kto wie, że wiele potraw na stole wigilijnym miało znaczenie magiczne. Należy do nich przede wszystkim miód. Miał on zapewnić domownikom dobrobyt, pomyślność, ale i zdrowie.

Dzięki wysłuchanym opowieściom o tradycjach świątecznych, a także własnoręcznie malowanym bombkom, jesteśmy już prawie gotowi do świętowania.

Galeria zdjęć

 
Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
AKCEPTUJĘ