Private High School GES
GES - GAUDIUM ET STUDIUM - Klasa 5a 2022/2023 - Prywatna Szkoła Podstawowa Poznań

KRONIKA roku szkolnego 2018/2019 gdy byliśmy klasą 1A


Wyruszamy…

wrzesień 2018

3 września rozpoczęliśmy naszą szkolną przygodę. Pierwsze dni minęły nam na wzajemnym poznawaniu się. Znamy nie tylko swoje imiona, wiemy również, co lubią i czym się interesują nasze koleżanki i koledzy z klasy. Poznaliśmy nauczycieli, z którymi będziemy spotykać się podczas zajęć oraz budynek szkoły. Wiemy, gdzie znajdują się gabinety Dyrekcji, sekretariat, gabinet psychologów, recepcja, biblioteka, hala sportowa, gabinet pani pielęgniarki i sale, w których będziemy odbywać zajęcia.

Ustaliliśmy wspólne klasowe zasady. Na ścianie zawiesiliśmy nasz kontrakt, pod którym podpisali się wszyscy uczniowie naszej klasy oraz wychowawczyni.

Wykonaliśmy wiele ćwiczeń, które pozwolą nam pięknie czytać i pisać. Rozpoczęliśmy też wspólne czytanie „Plastusiowego pamiętnika”, który zainspirował nas do wykonania własnych plastelinowych figurek. Umiemy orientować się w przestrzeni, wiemy, gdzie jest prawa, a gdzie lewa strona. To ważna umiejętność podczas nauki pisania i czytania. Wykonaliśmy też pierwsze „tygodniówki”. To zadania domowe do wykonania w ciągu tygodnia. dzięki nim utrwalamy i poszerzamy wiadomości i umiejętności zdobyte podczas zajęć i uczymy się planować swoją pracę.

Rozpoczęliśmy też naukę pisania pierwszych liter. Rozpoczęliśmy ją od pisania litery „A”. Następnie przyszła kolej na „O” i „L”. Umiemy też pisać w kratkach cyfrę „1”. Okazało się, że pisanie to trudna sztuka. Ważne jest to, jak trzyma się pióro, w jakim kierunku należy kreślić litery oraz cyfry i jak prawidłowo umieszczać je w liniaturze oraz kratkach. Wykonaliśmy sporo ćwiczeń w pisaniu, dzięki czemu kolejne litery były bardziej kształtne i prawidłowo umieszczone w liniaturze. Nauka pisania to żmudna praca, ale wiemy, że tylko dzięki wytrwałości, cierpliwości i wykonywaniu wielu ćwiczeń nasze pismo będzie coraz piękniejsze.

Galeria zdjęć

Pierwsza wyprawa do parku

17 września 2018

Tegoroczny początek września był bardzo słoneczny, wręcz upalny. Wykorzystaliśmy więc te chwile i udaliśmy się na wycieczkę do pobliskiego Parku Tysiąclecia. Towarzyszyła nam Pani Marysia, wychowawca klasy 2a oraz nauczyciel przyrody w naszej szkole.

Podczas naszej pierwszej wyprawy do parku nauczyliśmy się, jak odróżnić drzewo od krzewu, dowiedzieliśmy się też, co to są rośliny zielne. Wiemy, że wiedzę o otaczającym świecie możemy zdobywać dzięki zmysłom.

Po powrocie do szkoły wypełniliśmy karty pracy, które pozwoliły nam utrwalić zdobyte podczas spaceru wiadomości.

Dzięki tej wycieczce nauczyliśmy się też, jak bezpiecznie poruszać się po ulicy.

Podczas kolejnych wypraw będzie nam towarzyszył Robaczek Podglądaczek, który pomoże nam odkrywać kolejne tajemnice świata przyrody.

Galeria zdjęć

Skąd wiem, co lubi jeść moja mama?

wrzesień 2018

To pytanie kluczowe było „bohaterem” ostatniego tygodnia września. Na początek zrobiliśmy „burzę mózgów”. Każdy z nas podawał swoje pomysły. Doszliśmy do wniosku, że wiedzę na temat otaczającego nas świata zdobywamy dzięki naszym zmysłom: wzroku, węchu, smaku, dotyku oraz słuchu, a nasz organizm wyposażony jest w narządy zmysłu: oczy, nos, język, skórę oraz uszy, dzięki którym rejestrujemy nowe doznania. Wiemy, co to jest kompensacja zmysłów. Dzięki niej osoby niewidome czy też niesłyszące również poznają otoczenie.

Poznaliśmy przyrządy, dzięki którym możemy wzmacniać nasz narząd wzroku, czyli oczy. Niektórzy z nas przynieśli do szkoły mikroskopy, teleskopy, lornetki i lupy. Dzięki nim możemy dokładniej przyjrzeć na przykład się budowie naszego włosa, liścia, obejrzeć z bliska nocne niebo, zobaczyć, co dzieje się paręset metrów od nas, przyjrzeć się, jak wygląda świat pod naszymi stopami.

Galeria zdjęć

Pierwsza wyprawa z Robaczkiem - Podglądaczkiem

28 września 2018

Wyposażeni w wiedzę dotyczącą naszych zmysłów oraz tę zdobytą podczas pierwszej wycieczki do parku udaliśmy się na kolejny wyprawę.

Celem naszej wyprawy okazało się obserwowanie przyrody. W naszej przygodzie towarzyszył nam Robaczek-Podglądaczek. Ze szkoły wyruszyliśmy wyposażeni we własnoręcznie wykonane lunety oraz lupy.

Kiedy dotarliśmy do parku otrzymaliśmy pierwsze zadanie - mieliśmy odpowiedzieć na pytanie, czym jest przyroda. W wyniku dyskusji doszliśmy do wniosku, że przyrodą to wszystko, co stworzyła natura. Wiemy też, czym są „przyroda ożywiona” i „nieożywiona” oraz „wytwory działalności człowieka”. Następne zadanie polegało na znalezieniu miejsca, gdzie rosną różne rośliny - drzewa, krzewy, kwiaty, trawa. Udało nam się szybko odnaleźć doskonały obiekt do obserwacji. Wszyscy zgodziliśmy się, że w to miejsce chętnie będziemy powracać w najbliższym czasie. Nazwaliśmy je Tajemniczym Zakątkiem.

Aby wykonać kolejne zadanie należało szeroko otworzyć oczy i nadstawić uszu. Pomocne miały się też okazać przyniesione lunety i lupy. Usłyszeliśmy szum drzew. Słychać było przepiękny śpiew ptaków, które dzięki ciszy udało nam się wyłowić wzrokiem na konarach drzew. Pod krzewami pracowicie krzątały się mrówki.

Swoje zadania wykonaliśmy z przyjemnością i bardzo sprawnie, dlatego mogliśmy spędzić czas na zabawie na placu zabaw. Zadowoleni wracaliśmy do szkoły. Podczas zajęć w sali na wyciętych kształtach naszych stóp wykonaliśmy rysunki ilustrujące nasze spostrzeżenia.

Do zakątka w parku będziemy wracać cały rok. Ciekawe, co będzie się tam działo późną jesienią, zimą i wiosną?

Galeria zdjęć

Dzień Chłopca

1 października 2018

W tym roku dziewczynki z naszej klasy przygotowały dla nas niezwykłą niespodziankę z okazji Dnia Chłopca.

Kiedy weszliśmy rano do klasy, dziewczynki odśpiewały nam głośno „Sto lat” i wręczyły drobne upominki. Ale nie to było najważniejsze. Okazało się, że czeka na nas wiele atrakcji przygotowanych przez koleżanki. Dziewczynki poprowadziły zabawy: „Ciepło - zimno”, „ Królu Lulu”, „Parzyłapki”, „Wyścigi piórek” oraz „Pomidor”.

Nasza klasowa impreza nie mogła obyć się bez poczęstunku. Na stole pojawiły się owoce, które ze smakiem spałaszowaliśmy.

Nasze dziewczyny świetnie poradziły sobie z przygotowaniem Dnia Chłopca. I zrobiły to zupełnie samodzielnie.

Galeria zdjęć

Nadeszła już jesień? Kolejna wyprawa z Robaczkiem-Podglądaczkiem

październik 2018

Robaczek-Podglądaczek na dobre zadomowił się w naszej klasie. Swój czas dzieli pomiędzy nas a klasę 1c. Na początku października wybraliśmy się z nim na kolejną wyprawę do parku. Po przybyciu na miejsce, szybko pobiegliśmy do naszego Tajemniczego Zakątka, aby sprawdzić, czy coś się tam zmieniło. To niesamowite - byliśmy tu zaledwie dwa tygodnie temu, a zakątek przeszedł niezwykłą przemianę.

Okazało się, że i tu zamieszkała już jesień. Liście drzew i krzewów zaczęły zmieniać kolory, część z nich pokryła trawnik. Pogoda była przepiękna - wiał lekki wietrzyk, a żółte liście drzew złociły się w słońcu. Teraz wiemy, skąd wzięło się powiedzenie „złota polska jesień”. Warto korzystać z jej uroków, cieszyć się ostatnimi ciepłymi promieniami słońca, naładować energią, zanim nadejdzie jesienna słota. Ciekawe, jak nasz zakątek będzie wyglądał późną jesienią, zimą oraz wiosną? Na pewno to sprawdzimy!

Galeria zdjęć

My, uczniowie Gaudium et Studium

Dzień Sowy, 12 października 2018

Ten dzień pozostanie na długo w naszej pamięci. To dziś bowiem staliśmy się pełnoprawnymi uczniami Gaudium et Studium.

W Dniu Sowy, najważniejszym święcie w Gaudium et Studium, w rytuale pasowania zostaliśmy uroczyście przyjęci w poczet uczniów szkoły.

W uroczystości uczestniczyli również nasi rodzice i bliscy. Po jej zakończeniu mieli okazję obejrzeć naszą salę, oprowadziliśmy ich też po budynku szkoły.

Samego przebiegu pasowania nie będziemy zdradzać, aby dla kolejnych klas, które go dostąpią w przyszłych latach, było ono tak pełną wrażeń niespodzianką, jak dla nas.

Galeria zdjęć

Czytamy, piszemy, liczymy

październik 2018

Gdy ktoś zapyta – powiedz tak:
Litera to jest pisma znak.
Literę widzę oraz piszę,
Głoskę wymawiam oraz słyszę.


Kolejny miesiąc upłynął nam na poznawaniu świata głosek i liter, czytaniu oraz pisaniu. Wiemy, jaka jest różnica między literą i głoską. Znamy samogłoski. Wiemy, że niektóre głoski są trudne do zapisania. Zdarza się, by zapisać jedną głoskę musimy wybrać jedną z dwóch lub nawet trzech liter.

Nasze ręce coraz lepiej radzą sobie z kreśleniem liter. Spod naszych piór wychodzą coraz piękniejsze, kształtniejsze litery, wyrazy i krótkie zdania oraz cyfry. Sprawnie liczymy – przeliczamy, łączymy w pary, dodajemy i odejmujemy.

Coraz lepiej czytamy, a to dzięki codziennym kilkuminutowym ćwiczeniom w domu pod czujnym okiem naszych Rodziców. Znamy też sposób, jak może ćwiczyć głośne czytanie cała klasa równocześnie. Po prostu nakładamy na uszy „nauszniki” z naszych dłoni. Słyszymy, co czytamy, ale nie przeszkadzają nam głosy innych osób.

Wiemy, czym jest „język żyrafy”. Korzystamy z niego załatwiając ze sobą trudne niekiedy sprawy. Coraz bardziej widzimy, że tylko codzienny, systematyczny wysiłek oraz branie odpowiedzialności za swoją naukę pozwala nam zdobywać coraz to nowe wiadomości i umiejętności. Dlatego tak dużo już umiemy. Przed nami jeszcze tak wiele do zdobycia!

Galeria zdjęć

Eksperymentujemy i informujemy

październik 2018

Możemy zdobywać wiedzę o świecie na różne sposoby, korzystając z jej różnych źródeł – książek, czasopism, Internetu, telewizji, radia, a także od innych osób. Możemy też sprawdzać samodzielnie, jak przebiegają i na czym polegają różne zjawiska.

Dlatego jeden z tygodni października poświęciliśmy na przeprowadzanie eksperymentów. Wiemy, dlaczego świeca gaśnie, gdy słoiki, w którym się pali przykryjemy pokrywką. Sprawdziliśmy, jak rozszczepiają się barwniki na kartce z rysunkami wykonanymi czarnymi pisakami. Szyfrowaliśmy wiadomości dla siebie z użyciem atramentu sympatycznego z soku z cytryny. Opowiadaliśmy, jakie zjawiska badaliśmy eksperymentując w domach.

Galeria zdjęć

Kupujemy i smakujemy

październik 2018

Z czego powinno składać się drugie śniadanie ucznia? Jaki wpływ ma odżywianie na nasz organizm? Czego nie powinno zabraknąć w naszych posiłkach, a z czego lepiej zrezygnować lub zastąpić czymś innym, wartościowym?

Jak robić zakupy? Czego potrzebujemy wybierając się na nie? Jaka jest różnica między ceną towaru, a wartością zakupów? Kiedy otrzymujemy resztę w sklepie i jak ją obliczyć?

Na tych kilkanaście pytań odpowiadaliśmy podczas zajęć, omawiając skład naszych śniadaniówek oraz bawiąc się w sklep.

Wielu z nas już zmodyfikowało skład swojego śniadanie, urozmaiciło je także o warzywa. Przecież chcemy być silni i zdrowi.

Galeria zdjęć

„Ja mam prawo, Ty masz prawo, on ma prawo…”
projekt edukacyjny

listopad 2018

„Nie ma dzieci. Są ludzie.”
(Janusz Korczak)

Za nami pierwszy projekt edukacyjny. Naszą pracę poświęciliśmy poznaniu praw dzieci. Przez cały tydzień odbyliśmy różne spotkania, obejrzeliśmy filmy, czytaliśmy książki, śpiewaliśmy. Przygotowaliśmy pierwszą prezentację projektu dla uczniów naszej szkoły. To było duże wyzwanie, niełatwo jest mówić do dużej grupy dzieci, mimo że wie się bardzo dużo. Takie projekty to świetna okazja, by się tego uczyć. Obejrzeliśmy też wyniki pracy projektowej innych klas młodszych oraz starszych uczniów.

Żyjemy w czasach i w kraju, w którym dzieci mają swoje prawa. Wiemy jednak, że nie zawsze tak było i że, niestety, w niektórych miejscach na świecie te prawa nie są przestrzegane. Nie wszędzie nasi rówieśnicy mogą chodzić do szkoły, korzystać z opieki medycznej, być najedzeni. Niekiedy nawet są wykorzystywani do ciężkiej pracy. Nie żyją w poczuciu bezpieczeństwa, bo w ich krajach toczą się wojny, a dzieci często stają się ich ofiarami. Dzieje się tak mimo obowiązującej na świecie Konwencji Praw Dziecka, która ma chronić prawa najmłodszych.

Przestrzeganie naszych praw w Polsce zapewnia nam też Konstytucja, najważniejszy dokument w państwie. Dzieci mogą zwrócić się też po pomoc do Rzecznika Praw Dziecka, jeśli ich prawa są łamane. Działają różne linie telefoniczne. Możemy liczyć na naszych rodziców, wychowawcę, nauczycieli, psychologa szkolnego, dyrekcję szkoły oraz różne instytucje działające w Polsce. To wszystko daje nam poczucie bezpieczeństwa.

Musimy jednak pamiętać, że oprócz praw mamy też obowiązki. Każdy człowiek ma równe prawa. Jeśli więc chcemy korzystać ze swoich, to naszym obowiązkiem jest umożliwienie tego innym ludziom – i dzieciom, i dorosłym. Ważne jest, by dostrzegać potrzeby innych, a nie tylko swoje. Z tego też powodu ustalamy zasady pracy w klasie, szkole, domu. Uczymy się rozwiązywać konflikty, spory, dochodzić do kompromisów. Bo przecież chodzi o to, by każdy mógł ze swoich praw korzystać.

Galeria zdjęć

Przed pierwszą Białą Szkołą

listopad 2018

Przed nami pierwszy wyjazd na Białą Szkołę. Nic więc dziwnego, że mamy wiele związanych z nią pytań.

Naszą klasę odwiedził Olaf z klasy 4b, który opowiedział nam, jak wyglądają takie wyjazdy, co się podczas nich dzieje, jak wiele ciekawych przygód można przeżyć i, co ważne, że dzięki takim wycieczkom można lepiej poznać koleżanki i kolegów nie tylko ze swojej klasy, ale także z tych, które z nami wyjadą. Olaf odpowiedział na każde nurtujące nas pytanie, zapewnił też, że jeśli pojawią się nowe, chętnie na nie odpowie.

Pozostaje nam tylko czekać na nową przygodę, a po Sylwestrze spakować walizki i wyruszyć do Krakowa!

Galeria zdjęć

Wybieramy Samorząd Klasowy

listopad 2018

Niedawno w Polsce odbyły się wybory samorządowe. Dorośli mogli wybierać podczas nich radnych, prezydentów, burmistrzów. To bardzo ważne prawo – dzięki niemu ludzie mogą zadecydować o tym, kto ma ich reprezentować w kraju i na świecie. My na prawo do głosowania w wyborach parlamentarnych, samorządowych, czy prezydenckich musimy poczekać jeszcze kilkanaście lat.

Mamy jednak prawo do własnego głosu. Skorzystaliśmy z niego podczas wyborów do Samorządu Klasowego.

Po pierwszym głosowaniu nie wyłoniła się trójka reprezentantów naszej klasy. Swoje głosy musieliśmy wrzucać do urny wyborczej jeszcze dwukrotnie. Komisja Wyborcza skrzętnie i uczciwie liczyła poszczególne głosy.

Po trzecim głosowaniu mamy swój własny klasowy samorząd. Przewodniczącym został Olaf, a jego zastępcami Liwia oraz Jasiu. Wybrani przedstawiciele naszej klasy podziękowali za wybór i zaufanie oraz obiecali, że będą rzetelnie wykonywać swoje obowiązki.

Galeria zdjęć

Andrzejkowe wróżby

grudzień 2018

Według tradycji, Andrzejki są świętem obchodzonym tylko przez panny. Dla kawalerów przewidziane były Katarzynki przypadające na 24 listopada. Stare polskie przysłowie mówi: “Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”. I to właśnie 29 listopada panny zbierały się, by wywróżyć sobie imię małżonka.

Andrzejki kojarzyły się kiedyś pannom przede wszystkim z okazją wyproszenia u świętego Andrzeja ukochanego. W ten dzień modlono się więc bardzo uroczyście!

Dziś pielęgnujemy tę starą polską tradycję podczas szkolnych zabaw andrzejkowych. To okazja, by powróżyć sobie, jaką pracę będziemy wykonywać w przyszłości, jak będzie miał na imię nasz wybranek, czy wybranka. To również okazja, by potańczyć przy muzyce.

A jak się bawiliśmy w tym roku możecie obejrzeć na zdjęciach.

Galeria zdjęć

„Kochany święty Mikołaju…”, czyli wysyłamy list do Gwiazdora

grudzień 2018

Każdy z nas ma jakieś marzenia – i te wielkie, i te małe. Marzymy o nowych zabawkach, ale i o sprawach, które ukrywają się głęboko w naszych serduszkach.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a z nimi oczekiwanie na przybycie świętego Mikołaja, w Wielkopolsce nazywanego Gwiazdorem. Być może on spełni choć niektóre z naszych marzeń?

By mu pomóc, napisaliśmy listy, włożyliśmy do wspólnej koperty, na której pani umieściła adres.

Następnego dnia zaraz po śniadaniu ruszyliśmy na pocztę. Niestety, okazało się, że urząd pocztowy będzie otwarty dopiero o 10. Sytuację uratowała Pani Ania z 1b, która podjęła się wysłania wszystkich listów. Dziękujemy, pani Aniu! I czekamy… Kto wie, może nasze marzenia się spełnią?

Galeria zdjęć

Warsztaty świąteczne w Muzeum Etnograficznym

grudzień 2018

Parę dni przed Świętami Bożego Narodzenia odwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne. Gromadzi się w nim zbory związane z kulturą narodów. Dzięki wizycie w takim muzeum można dowiedzieć się, jak żyli ludzie dawniej.

My pojechaliśmy do muzeum, aby wykonać ozdoby świąteczne.

Zanim rozpoczęły się zajęcia, mogliśmy obejrzeć wystawę szopek bożonarodzeniowych przysłanych na coroczny konkurs. Były przepiękne i niezwykle pomysłowe. W tym roku ich motywem przewodnim była setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Co roku Muzeum Etnograficzne przyznaje nagrodę publiczności. I my mogliśmy wziąć udział w głosowaniu. Wybór był naprawdę trudny.

Na warsztatach uczyliśmy się, jak wykonać gwiazdkę ze słomy. Zadanie nie było łatwe, ale w końcu powstały przepiękne ozdoby, którymi udekorujemy nasze choinki.

Galeria zdjęć

Szkolne życie pierwszaków

marzec 2019

Czas biegnie nieubłaganie. Wydawać by się mogło, że dopiero był wrzesień, a już marzec dobiega końca. Tyle się przez te miesiące wydarzyło…

Umiemy już bardzo wiele. Coraz sprawniej piszemy i liczymy. Poznajemy reguły ortograficzne, coraz lepiej czytamy.

Ale nasze życie w Gaudium et Studium to nie tylko żmudne ćwiczenia (choć są one bardzo ważne, jak bowiem mielibyśmy czytać czy pisać, gdybyśmy nie wkładali wysiłku w naszą naukę?).

Czas w szkole spędzamy również na poznawaniu świata przyrody, rozwiązywaniu zadań odysejowych. Bywamy w teatrze. Rozwiązujemy nasze problemy – wiemy, co to „język żyrafy” i „szakala”, aktywnie uczestniczymy w klasowej Liście Spraw. Bierzemy aktywny udział w projektach edukacyjnych.

Nasze działania, zaangażowanie dają coraz więcej widocznych efektów. Niedługo staniemy się uczniami klasy drugiej. Śledźcie nasze losy na stronie szkoły. Przed nami jeszcze wiele zadań w pierwszej klasie, wierzymy jednak, że świetnie sobie z nimi poradzimy.

Galeria zdjęć

Spotkania
„Jak spotkać się z Innym?”

projekty edukacyjne

W drugim półroczu pierwszej klasy odbyliśmy dwa projekty edukacyjne.

„Jak spotkać się z Innym?” to kolejne pytanie, na jakie szukaliśmy odpowiedzi podczas tygodni projektowych. Kim jest Inny? Teraz wiemy, że jest nim każdy z nas, bo przecież różnimy się wyglądem, zainteresowaniami, sposobem postrzegania świata. To nasza inność powoduje, że świat staje się ciekawszy, barwniejszy. Podczas pracy przyświecały nam hasła „Inność jest regułą, nie wyjątkiem” oraz „Otwarty świat zaczyna się od otwartego umysłu”.

Podczas projektu wiosennego zajęliśmy się problemem niepełnosprawności. Podczas klasowych dyskusji często pojawiały się głosy, że stając w obliczu czyjejś niepełnosprawności często nie wiemy, jak się zachować, jaką przyjąć postawę, czujemy się skrępowani. Dlatego podjęcie tego tematu wydało nam się potrzebne.

Zbadaliśmy świat z perspektywy ludzi niewidomych oraz niepełnosprawnych ruchowo. Odbyliśmy spotkanie z Panią Agnieszką i Panem Sebastianem z Fundacji wózkowicze.pl, wyjechaliśmy do Owińsk, gdzie mieści się szkoła dla dzieci niewidomych (tam mieliśmy okazję skorzystać z Parku Orientacji Przestrzennej). Obejrzeliśmy filmy o tym, jak pomóc osobom niewidomym. Sprawdzaliśmy, jak dostosowane są budynki oraz środki komunikacji dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Pan Tomek, kierowca szkolnego autobusu pokazał nam niektóre zwroty w języku migowym. Badaliśmy smaki, zapachy i dźwięki z zasłoniętymi oczami, aby sprawdzić, jak rozpoznają je niewidomi. Poznaliśmy alfabet Braille’a oraz zasady, jak z niego korzystać – przy pomocy czarnych znaków zapisaliśmy nasze imiona. Zbudowaliśmy tor dla niewidomych, który stał się jednym z zadań podczas naszej prezentacji.

Celem kolejnego projektu było poznanie różnic w wyglądzie, kulturowych, wyznaniowych, światopoglądowych ludzi z różnych stron świata. Wzięliśmy udział w wycieczkach, spotkaniach, oglądaliśmy filmy, poznaliśmy zabawy afrykańskie, czytaliśmy książki o dzieciach z różnych stron świata oraz te dotyczące tolerancji i szacunku. Poznaliśmy słowa i zwroty w różnych językach.

Odwiedziliśmy Muzułmańskie Centrum Kulturalno–Oświatowe, gościliśmy panią Kathrin z Bangladeszu, pana Edwarda z Kenii, kolegę z gimnazjum – Deniza oraz pana Avi’ego, który jest tatą naszego kolegi i który swoje dzieciństwo spędził w Indiach. Pani Esther opowiedziała nam o życiu w Zimbabwe.

Wiemy, że są na świecie regiony, gdzie są łamane prawa ludzi, gdzie panuje głód i wojny, a także te, w których dzieci nie mogą chodzić do szkoły.

Wszystkie te działania uświadomiły nam, że ludzie mogą stać się sobie bliżsi, jeśli nie będą kierowali się uprzedzeniami, które mogą być niesprawiedliwe i krzywdzące. Bo cóż możemy powiedzieć o innych, jeśli najpierw ich nie poznamy? Kierujmy się więc hasłem „Kto się oswoi, ten się nie boi”.

Galeria zdjęć

 
Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
AKCEPTUJĘ