Private High School GES
GES - GAUDIUM ET STUDIUM - Klasa 6b 2022/2023 - Prywatna Szkoła Podstawowa Poznań

KRONIKA roku szkolnego 2019/2020 gdy byliśmy klasą 3B


CO OCZY WIDZIAŁY, CO USZY SŁYSZAŁY?

Wróciliśmy! Wróciliśmy z dalekich podróży do znanej nam krainy. Przywieźliśmy walizki pełne wspomnień, nowych przeżyć, nowych znajomości i odkrytych emocji. Pierwsze dni w klasie trzeciej upłynęły na wakacyjnych opowieściach i porządkowaniu wspomnień oraz zdobytej wiedzy. Dobrze jest odwiedzać nowe miejsca, ale jeszcze lepiej wracać do tych dobrze znanych!

Galeria zdjęć

CZY CZAS MA POCZĄTEK I KONIEC?

Czy czas na początek i koniec? Czy można zatrzymać czas? Czy dla każdego z nas godzina, minuta czy kwadrans oznacza to samo? Czym można zmierzyć czas? Na te i wiele innych pytań szukaliśmy odpowiedzi. O przemijaniu przypominały nam zdjęcia z dzieciństwa, fotografie naszych przodków i oś czasu, która wita nas każdego dnia przy wejściu do szkoły.

Tygodniowe rozważania doprowadziły nas do podobnych wniosków. Czasu nie możemy zatrzymać, ale możemy wykorzystać każdą jego sekundę, na spełnianie marzeń.

„Czas płynie wciąż, tak jak wąż,
poplątany ogon dnia minionego mgłą,
ktoś wypatruje nocą gwiazd,
zimny śmiech, wiatru gwizd,
szary przedsmak świtu jest,
nie ma nic, chwil minionych już nie złapiesz!
Spójrz! Oto twego życia tajemnicza księga
pisana piórem gwiazd,
atramentem tęczy
w ozdobnych kartkach zatrzymany czas,
burzowe chmury i słoneczny blask
świat znany i nieznany!
Spójrz! W starym kotle
kipi wywar z twoich marzeń…”

(piosenka harcerska)

Galeria zdjęć

OJCZYZNA MAŁA I DUŻA

Klara tego dnia rzucała ciepłe promienie. Jechaliśmy bimbą, chichraliśmy się, zza okien obserwowaliśmy wiarę, dumnych mieszkańców stolicy Wielkopolski. Dotarliśmy w okolice Starego Rynku. Glapiliśmy się na piękne kamieniczki i poznański Ratusz. Uważnie słuchaliśmy opowieści o historii Poznania. Nikt nie przyniósł naszym wychowawczyniom poruty. Spacerowaliśmy uliczkami starego miasta, w oddali szczekały kejtry, a my na mapkach zakreślaliśmy trasę, jaką przemierzyliśmy tego dnia. Po powrocie do szkoły zasiedliśmy do drugiego śniadania. Niektórzy z nas mieli skibki, inni szneki z glancem. Zmęczeni siedzieliśmy na ryczkach i blubraliśmy. To był miły wrześniowy dzień. Jesteśmy dumni z naszej Ojczyzny, tej dużej i tej małej!

Galeria zdjęć

CO KRYJE LIŚĆ?

Z każdym dniem stajemy się poważniejszymi badaczami przyrody. Co można zbadać jesienią? Czego dużo wokół? Te pytania nie pozostały długo bez odpowiedzi, pod lupę wzięliśmy barwne, jesienne liście. Poznawaliśmy ich budowę, oglądaliśmy przez lupę, dokonywaliśmy pomiarów, porównań, aż wreszcie zajrzeliśmy do ich wnętrza przez oko mikroskopu. Nie mogliśmy oderwać oczu od pięknego, a zarazem dziwnego obrazu. Niesamowitym jest zobaczyć COŚ, co gołym okiem dostrzec nie sposób. Po zajęciach przyrodniczych wykonywaliśmy prace plastyczne z liści. Jesień usłana liśćmi, jest taka przyjemna!

Galeria zdjęć

SPOTKANIE Z MAŁYM KSIĘCIEM

Ile w nas Króla, potrzebującego poddanych? Ile w nas Próżnego, widzącego drzazgę w oku bliźniego, belki w swoim niedostrzegającego? Ile Latarnika, bezwolnie wykonującego polecenia i rozkazy, niezastanawiającego się nad ich sensem i celowością? Ile Bankiera, a ile Geografa, pseudonaukowca? Ile Róży, pod kolcami ukrywającej swoją prawdziwą naturę? Szukaliśmy odpowiedzi na te pytania, podróżując wraz z Małym Księciem po maleńkich planetach zawieszonych we wszechświecie. Uważnie przyglądaliśmy się bohaterom lektury Antoine de Saint-Exupery, wnikając do swojego wnętrza, analizując własne poczynania, zachowania, potrzeby, braki, nadmiar. Dni spędzone z małym podróżnikiem z planety B-612, były uroczą i ważną podróżą. Podsumowaniem wyjątkowego czasu, była wyprawa do Warszawy, do teatru ROMA, na spektakl „Mały Książę”. Emocje malujące się na naszych twarzach były niczym tęcza, od zaskoczenia, poprzez śmiech, zdziwienie, do wzruszenia i smutku. W prezencie każdy zabrał ze sobą jedną z najważniejszych i najpiękniejszych rad Lisa: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”

Trzecioklasiści

Galeria zdjęć

DZIEŃ CHŁOPAKA

Jesteśmy już w trzeciej klasie, dlatego całe przygotowanie DNIA CHŁOPAKA wzięłyśmy na swoje barki. Długo zastanawiałyśmy się, jak ma wyglądać ten dzień, jak pokazać naszym kolegom, że są dla nas ważni i lubiani. Każda z nas wykonała prezent dla wylosowanego kolegi. Następnie ukryłyśmy prezenty w klasie oraz szkolnej piwnicy, a do każdego prezentu dołączyłyśmy wskazówkę, gdzie szukać następnych niespodzianek. Chłopcy szukali, czytali, odnajdywali. Na ich twarzach było widać zaciekawienie i zaskoczenie. Kiedy już każdy chłopak odnalazł swój prezent, graliśmy w gry, zajadaliśmy pyszne babeczki i miło spędzaliśmy czas. W klasowej drużynie, jak w małej Rodzinie!

Galeria zdjęć

SKARPETKOWO

Książki Pani Justyny Bednarek zachęciły nas do tworzenia opowieści, których bohaterami stały się SKARPETKI, a właściwie stwory, skarpetkowe twory. Postawiły ciekawe kukiełki, a później zabawne ich przygody.

Galeria zdjęć

MALI PATRIOCI

- Kto ty jesteś?
- Polak mały.
- Jaki znak twój?
- Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swemi.
- W jakim kraju?
- W polskiej ziemi.
- Czym ta ziemia?
- Mą ojczyzną.
- Czym zdobyta?
- Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze.
- A w co wierzysz?
- W Polskę wierzę.
- Czym ty dla niej?
- Wdzięczne dziecię
- Coś jej winien?
- Oddać życie.

Królowie i królowe, rycerze i damy dworu, szlachta, magnateria i gołota; zamki, pałace, dworki. Granice kraju, mapy Polski. Wojny, niepokoje, odzyskanie Niepodległości. Tak, w klasie trzeciej dużo rozprawiamy o historii naszego kraju. Mówimy o ważnych postaciach, dawnych zwyczajach, budowlach, strojach, władcach, prawie, tradycjach, obrzędach, granicach, wojnach i pokoju. Czytamy, rozmawiamy i uważnie słuchamy, gdy opowieści snują nasze wychowawczynie czy Pan Adam – historyk. Nasza wiedza jest już bardzo rozległa. Z każdym dniem czujemy się bardziej związani z naszym krajem, kawałek po kawałku skleja się w nas coś, co nigdy nie pęknie, PATRIOTYZM!


ZDROWE ODŻYWIANIE, to WAŻNE ZADANIE

W listopadowy tydzień projektowy badaliśmy, ILE cukru ukrywa się w produktach, które zjadamy. Wielu z nas myślało do tej pory, że ów biały słodki składnik pomieszkuje wyłącznie w słodyczach, otóż NIE. Jest w szynce, ketchupie, jogurtach, napojach i wielu, wielu innych produktach, długo musielibyśmy wymieniać. Cukier daje złudną (bo chwilową) i nerwową energię, źle wpływa na nasze uzębienie, powoduje otyłość. Wykonaliśmy piramidę żywienia, spotkaliśmy się z Panią Jolą, szefową szkolnej kuchni. Wykonaliśmy piękną zastawę stołową oraz obrusy. Czytaliśmy, doświadczaliśmy, odkrywaliśmy, badaliśmy. Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnego, projektowego tygodnia.

Galeria zdjęć

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W 3B

Babci i dziadka, przyznać to trzeba, każdemu dziecku w życiu potrzeba.
Znana to para, bardzo kochana. Przez wszystkie dzieci jest szanowana.

No a gdyby ich nie było, dzieciom trudno by się żyło.
Kto by bajki opowiadał. Kto by rady mądre dawał.

Babcia i dziadek wciąż o nas dbają. Tak jak rodzice bardzo kochają.
Dają nam w życiu wiele radości. Nigdy nie szczędzą dla nas czułości.

No a gdyby ich nie było, dzieciom trudno by się żyło.
Kto by bajki opowiadał. Kto by rady mądre dawał.

Galeria zdjęć

Wynalazki i odkrycia

- Jesteście wspaniali! Chętnie słuchacie, poznajecie nowinki, miło się z Wami pracuje – Aniołki! – powiedział pan Hubert, historyk, który w tym roku pracuje w szkolnej świetlicy i który towarzyszył klasom trzecim w wyprawie na białą szkołę. Po powrocie z białej szkoły pan Hubert postanowił przygotować dla trzecioklasistów prezentację pt.: WYNALAZKI i ODKRYCIA.

Rozmawialiśmy o tym, czym różni się wynalazek od odkrycia. Jakie wynalazki zrewolucjonizowały świat, które odkrycia przyczyniły się do zmiany myślenia o świecie. Dowiedzieliśmy się, kim był Newton, Bell, da Vinci, Łukaszewicz i wielu innych wspaniałych wynalazców i odkrywców.

Po prezentacji sami zasiedliśmy do tworzenia wynalazków. Może nasze propozycje kiedyś staną się ważne, potrzebne, pomocne?

Galeria zdjęć

Gdy tuż za progiem czai się klasa czwarta…

Wydaje się, jakbyśmy wczoraj przekroczyli szkolny próg i zawitali w klasie pierwszej. Nowe twarze, inny budynek, lekcje, litery, czytanie i pisanie, poznawanie zasad i kierowanie się nimi; wszystko to było dla nas takie nowe. Teraz, gdy jesteśmy trzecioklasistami, szkoła to nasz drugi dom. Znamy każde jej pomieszczenie, wiemy dokąd prowadzą korytarze, piwniczne zakamarki. I gdy jesteśmy już tak pewni tego, co znamy, przed nami nowa przygoda, za progiem czai się klasa czwarta i zmiany. Nowe przedmioty, inni wychowawcy, oceny, zaliczenia. Aby łatwiej nam było oswoić się ze zmianą, już teraz poznajemy charakter innych przedmiotów, dowiadujemy się, czego będziemy się uczyć na lekcjach przyrody, a później biologii, chemii, fizyki. Spotykamy się z nauczycielami przedmiotów, rozmawiamy z nimi na szkolnych korytarzach, obserwujemy. W szkolnym holu dokonaliśmy podsumowania tego, czego dowiedzieliśmy się o nieznanych nam dotąd zajęciach przedmiotowych. Rodzina trzecioklasistów zebrała się, by podzielić się zdobytymi ciekawostkami i wykonać pewne zadanie. Musieliśmy dopasować sprzęty, przybory do odpowiedniego przedmiotu lekcyjnego. Nasze głowy pełne nowych wiadomości szepczą sercu, że nie ma się czego bać; nowe jest ciekawe, nowe oznacza poznawanie, nowe oznacza rozwój i spotkanie…

Galeria zdjęć

Historia szkoły

Jesteśmy już w trzeciej klasie, za kilka miesięcy ukończymy I etap edukacji i staniemy się dzielnymi czwartoklasistami. W tym roku szkolnym często podróżujemy w przeszłość, przyglądając się zmieniającym się granicom Polski, doskonalącym środkom transportu, a także rozmawiamy o tym, jak dawniej wyglądała edukacja.

Kto mógł się uczyć i - czego, gdzie, za pomocą jakich narzędzi. Pan Hubert – historyk, przygotował prezentację, aby przybliżyć nam znane postaci, takie jak Sokrates z Aten, który powiedział: „Wiem, że nic nie wiem”. Przybliżył nam wychowanie rycerskie z epoki średniowiecza oraz wychowanie ateńskie. Opowiedział o pierwszym uniwersytecie w Bolonii i pierwszym w naszym kraju uniwersytecie w Krakowie. A my słuchaliśmy, dopytywaliśmy, zastanawialiśmy się, która epoka, a właściwie - nauczanie z której epoki jest nam najbliższe?

Galeria zdjęć

 
Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
AKCEPTUJĘ