Private High School GES
GES - GAUDIUM ET STUDIUM - Klasa 6b 2022/2023 - Prywatna Szkoła Podstawowa Poznań

KRONIKA roku szkolnego 2018/2019 gdy byliśmy klasą 2B


„BO MY JESTEŚMY JAK TE PTAKI, KTÓRE WRACAJĄ DO SWYCH GNIAZD”.

Wakacje dobiegły końca, czas wracać do dobrej, znajomej szkolnej krainy. W wakacje skrzydła nosiły nas nad różnymi kontynentami, krajami, wsiami i miastami. Szybowaliśmy nad szczytami gór, nad falami mórz, łąkami, lasami. Po czasie letnich przygód wróciliśmy do naszego szkolnego gniazda, jednak nie będziemy chować skrzydeł. Nadal będziemy szybować, poznawać, zwiedzać, doświadczać. Jesteśmy już starsi, czas by rodzice nie towarzyszyli nam w każdej podróży, musimy być bardziej samodzielni, odpowiedzialni za swój lot. Nie chcemy być jak Ikar, będziemy słuchać wskazówek, ale chcemy poznawać świat swoimi oczami.

Galeria zdjęć

DZIEŃ CHŁOPAKA w 2b

We wrześniu przygotowałyśmy dla chłopaków prezenty i niespodzianki z okazji ich święta. Tego samego dnia przyjechali do nas goście z Briks 4 kidz i robiliśmy roboty. Następnego dnia przyniosłyśmy dla chłopaków gry planszowe. Wszyscy się świetnie bawili, aż do końca dnia.

(Autorki tekstu: Kornelia, Zosia G., Emilka, Misia)

Galeria zdjęć

CZAS NA MAŁE „CONIECO”

W październiku omawialiśmy lekturę „Kubuś Puchatek”. Przynieśliśmy miody: wielokwiatowy, rzepakowy i lipowy. Nałożyliśmy miodek na ciasteczka i poczęstowaliśmy drugie klasy. Wszystkim smakowało nasze „Małe Conieco”.

(Autorzy tekstu: Kuba, Franek Mat., Filip, Nikodem Ż., Nikodem R.)

Galeria zdjęć

SŁOWA, SŁOWNIKI, SŁOWNICZKI

Pewnego dnia poszliśmy na strych szkoły po stare słowniki pani Anity. Przynieśliśmy do klasy różne słowniki. Słownik Antonimów, Słownik Synonimów, Słowniczek Ortograficzny, Słownik Współczesnego Języka Polskiego, Słownik Poprawnej Polszczyzny, Podręczny Słownik Angielsko – Polski i Francusko – Polski. Teraz możemy łatwo napisać różne wyrazy.

(Autorzy tekstu: Hania, Melisa, Adela, Wojtek)

Galeria zdjęć

RECYTUJEMY, BO UMIEMY!

18 października, nasza klasa zamieniła się w teatr. Wszyscy przygotowali wiersze. Np.: „Spóźniony słowik”, „Na wyspach Bergamutach”, „Żyrafa u fotografa”, „Żaba”, „Pan pomidor wlazł na tyczkę” i inne. Przygotowaliśmy też kostiumy. Wszyscy dobrze się bawili.

(Autorzy tekstu: Marianna, Zosia W., Klara, Rafał, Krzyś)

Galeria zdjęć

Kosmiczne podróże, małe i duże, czyli piątkowa wymianka klas drugich.

Klasowe, piątkowe podróże są małe i zarazem duże. Z klasy do klasy, droga niedaleka, każdy drugoklasista, na tę podróż czeka. W końcówce tygodnia do worka wrzucamy, wszystkie wiadomości, w jedno je składamy. I nagle ta podróż, krokami niewielka, naszą wyobraźnią, aż do nieba sięga. Każdy opowiada, dzieli się nowiną, a nowiny z głowy, do głów innych płynął. Gdy „wymianka” w końcu do finału zmierza, z naszych wiadomości rośnie duża wieża. Ostatnie zajęcia o planetach były, dzieci prezentacje o nich ulepiły. Może kiedyś wspólnie, wsiądziemy w rakiety, odkryjemy dotąd nieznane sekrety.

Galeria zdjęć

BIMBĄ PRZEZ POZNAŃ, odkryj i ukochaj swoją małą Ojczyznę!

Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy… Jeszcze niedawno śpiewaliśmy hymn naszego kraju, aby uczcić stulecie odzyskania niepodległości. Dużo rozmawialiśmy o polskości, o historii naszej Ojczyzny. Poznawaliśmy jej władców i sylwetki ważnych ludzi ze świata polityki i kultury. Postanowiliśmy zgłębić wiedzę na temat naszej Małej Ojczyzny, czyli Poznania i Wielkopolski. W tygodniu projektowym uczyliśmy się mówić gwarą poznańską, poznaliśmy legendy poznańskie, z zachwytem oglądaliśmy trykające się koziołki na wieży Ratusza. Odwiedziliśmy Muzeum Gwary BLUBRY oraz Rogalowe Muzeum, gdzie uczyliśmy się piec świętomarcińskie rogale. Przeprowadzaliśmy wywiady z poznaniakami, dociekając tego, czy kochają swoje miasto, a jeśli tak, to za co i jakie miejsca każdy poznaniak (a raczej: poznanianin :-)) powinien odwiedzić i znać. Czas projektowy był bardzo ciekawy. Z radością wrócimy do tego tematu podczas kolejnego tygodnia projektowego!

Galeria zdjęć

Prognoza pogody w TVGeS

„Załóż kalosze gdy wielka plucha,
a tenisówki, gdy droga sucha
więc już nie marudź i nie narzekaj,
bo mnóstwo przygód na Ciebie czeka.
Pogoda zawsze przecież jakaś jest,
Czasami słońce, a czasami deszcz…”

Galeria zdjęć

Bo szkoła Gaudium et Studium, to ludzie, których znasz…

W ostatnim czasie rozmawiamy o tym, JAK SIĘ UCZYĆ? Szukamy pomysłów na efektywne i przyjemne uczenie się. Wykonaliśmy nawet BANK POMYSŁÓW klasy 2b pt.: Jak się uczyć? Z pomocą przyszli nam Rodzice, którzy podzielili się z nami swoimi metodami uczenia z dzieciństwa. Jedną ze wspaniałych form wzbogacania wiedzy, jest uczenie się od siebie nawzajem. Korzystanie z zasobów kolegi i koleżanki. Często pomagamy sobie wzajemnie w matematyce czy w zrozumieniu poleceń lub dłuższych tekstów. Pożyczamy kredki, linijki, kleje. Czerpiemy z siebie, bo każdy z nas jest ekspertem w innej dziedzinie. Miłe jest też to, że odwiedzają nas koledzy i koleżanki ze starszych klas. Chłopcy z klasy Vd odwiedzili nas podczas lekcji matematyki. Razem wykonywaliśmy zadania. Starsi koledzy sprawdzali, czy nie wkradły się do rozwiązań jakieś błędy. Innym razem dziewczynki z klasy Vd przybyły spotkać się z nami, by poczytać lekturę pt.: „Dzieci z Bullerbyn”.

Jak można nazwać szkołę inaczej? Jakim słowem ją zastąpić? Może słowem SPOTKANIE? Czyż SZKOŁA, to nie jest SPOTKANIE z wiedzą, ludźmi, zwyczajami, tradycjami, miejscami, ciekawostkami, z problemami, kłopotami, rozwiązaniami, radościami, zabawami…


W poszukiwaniu ducha świąt

Zimą przyjechał do nas autokar i pojechaliśmy do KOWALA. Widzieliśmy jak wujek Krzyś miał duży młot na małym palcu i jak się robi podkowy. Doiliśmy krowę. Nosiliśmy króliki i obok biegały kózki. Jeździliśmy traktorem i słuchaliśmy o świątecznych tradycjach. Na koniec pojechaliśmy do lasy ściąć choinkę i przywieźliśmy ją do klasy.

Autorzy tekstu: Filip, Jakub, Nikodem Ż.

Galeria zdjęć

Wyjaśniamy zagadkę istnienia

Pewnego dnia poszliśmy do klasy 8b nauczyć się czegoś o DNA. I poznaliśmy miłą Panią z Uniwersytetu. Robiliśmy mikstury z kolorami, kwasem i zasadą. Robiliśmy mikstury z wody o kostek lodu suchego. Nauczyliśmy się dużo o DNA. DNA, to cząsteczki, które ma każdy z nas i dlatego jesteśmy od siebie inni, ale podobni do rodziców.

Autorzy tekstu: Zosia W., Emilka, Nikodem R.

Galeria zdjęć

Sportowe mikołajki

6 grudnia poszliśmy do sali gimnastycznej i przebraliśmy się. W sali, Pan zorganizował wyścigi. W wyścigach występowały klasy: 2a, 2b i 2c. Gdy wróciliśmy do szatni, w butach mieliśmy czekoladki od Św. Mikołaja.

Autorzy tekstu: Franek Mat., Krzyś, Rafał

Galeria zdjęć

Pierniczkowo

Przed świętami Bożego Narodzenia ozdabialiśmy pierniki. Przynieśliśmy różne ozdoby: lukry, posypki i inne ozdoby piernikowe. Robiliśmy różne wzory na piernikach. Były pierniki i ciastka. Pierniczki były smacznym prezentem dla rodziców.

Autorzy tekstu: Melisa, Zosia G., Wojtek

Galeria zdjęć

Uwaga – gramy!

W czwartek, 20 grudnia 2018 roku poszliśmy się przebrać do klasy 4a, w stroje na występ. Mieliśmy występ o MIKOŁAJU I ELFACH. Występ był bardzo udany. Potem poszliśmy do klasy na WIGILIĘ. Jedliśmy różne pyszności i bawiliśmy się. Potem przyszedł „święty Dyrektor” i rozdał nam prezenty, książeczki. Zaraz potem „święta Pani Anita” rozdawała prezenty, które leżały pod choinką. To był bardzo miły dzień!

Autorzy tekstu: Misia, Hania, Marianka


Łamigłówka

Pewnego dnia pojechaliśmy do Centrum Naukowego ŁAMIGŁÓWKA. Były tam zajęcia o liczbach. Były różne rzeczy, urządzenia jak na przykład peryskop, studnia bez dna, łamigłówki, gry, układanki. Były również zajęcia o tym jak zawiązać sznurek bez odrywania ręki. Bardzo miło wspominamy ten dzień, bo było ciekawie i była miła atmosfera.

Autorzy notatki: Franek, Wojtek, Nikodem

Galeria zdjęć

Dwoje do dwugłowca

Gdy omawialiśmy lekturę „Doktor Dolittle”, pani zadała nam zadanie, abyśmy zrobili Dwugłowce w dwie osoby. Niektórzy robili Dwugłowce z rolek po papierze toaletowym, a inni z kartonów, klocków i bibuły. Potem pokazywaliśmy dwugłowce całej klasie i oglądaliśmy Dwugłowce innych par.

Autorzy tekstu: Filip, Hania i Klara

Galeria zdjęć

Karty Grabowskiego

Z Kart Grabowskiego układaliśmy węża od najmniejszego wyniku mnożenia o największego. Graliśmy w memory i inne gry. Karty Grabowskiego utrwaliły umiejętności matematyki. Karty Grabowskiego, to świetna nauka tabliczki mnożenia przez zabawę. Teraz znamy lepiej tabliczkę mnożenia. Nauka przez zabawę, to gra Kartami Grabowskiego.

Autorzy tekstu: Krzyś, Marcin i Marianna

Galeria zdjęć

Pyszny Dzień Kobiet

8 marca był Dzień Kobiet. Chłopcy przygotowali dla dziewczynek laurki i małe prezenty, które sami wykonali. Pojechaliśmy do niby pizzerii. Robiliśmy własną pizzę, każdy swoją, babeczki i lemoniadę. Wszystko było pyszne.

Autorzy tekstu: Rafał i Adela

Galeria zdjęć

Podróże z Kazikiem i Anarukiem

W marcu omawialiśmy lekturę „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” i „Afryka Kazika”. Rysowaliśmy obrazki ze zwierzętami, musieliśmy przygotować rzeczy, przedmioty i odgrywaliśmy scenki z książek. Zachęcaliśmy innych do przeczytania lektur. Mieliśmy współpracować i dogadywać się. Była dobra zabawa.

Autorzy tekstu: Zosia i Jakub

Galeria zdjęć

Projekt – poszukiwacze talentów

Wiosenny projekt w naszej klasie był nazwie POSZUKIWACZE TALENTÓW. Przedstawialiśmy swoje talenty. Było różne bazy na przykład: pisanie, plastyka, śpiewanie, rysowanie, sport. Pokazywaliśmy swoje talenty i odkrywaliśmy nowe. Na końcu tygodnia przyszło nas odwiedzić dużo gości i byli zadowoleni. Na Festiwalu 8 Inteligencji dziewczyny i chłopcy śpiewali piosenki i pokazywali swoje stare i nowe talenty.

Autorzy tekstu: Franek, Nikodem, Misia

Galeria zdjęć

Dbam o ciało, by żyć chciało

W tygodniu kiedy mówiliśmy o CIELE człowieka, czytaliśmy różne książki o tym, oglądaliśmy filmy, rysowaliśmy na koszulkach nasze ciało, wnętrze i malowaliśmy je farbami. Uczyliśmy się co jest zdrowe dla nas, a co nie.

Autorki tekstu: Melisa, Zosia, Emilka

Galeria zdjęć

TUS – techniki uczenia się

W tym roku towarzyszył nam całoroczny temat i pytanie JAK SIĘ UCZYĆ? Jak znaleźć sposób, jaką technikę, by szybciej zapamiętywać, by uczyć się sprawniej? Robiliśmy burzę mózgów, dzieliliśmy się swoimi sposobami na naukę. Pytaliśmy rodziców jak oni kiedyś się uczyli, jak organizowali swoją pracę. Odwiedzały nas koleżanki z klasy 5d, pokazywały nam różne zabawy, zadania matematyczne i czytały nam książki. Odwiedziły nas również uczennice z trzeciej klasy gimnazjum i opowiadały o tym, jak one rozplanowują zadania w domu, jak piszą notatki, kiedy zasiadają do zadań, jak wypoczywają. Te wszystkie rady na pewno pomogą nam znaleźć najbardziej odpowiednie dla nas TECHNIKI UCZENIA SIĘ!

Tymczasem z niecierpliwością wyglądamy wakacji, kończąc drugą klasę w doskonałych nastrojach i głowami pełnymi nowych wiadomości.

Galeria zdjęć

 
Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
AKCEPTUJĘ