Private High School GES
GES - GAUDIUM ET STUDIUM - Klasa 6b 2022/2023 - Prywatna Szkoła Podstawowa Poznań

KRONIKA roku szkolnego 2017/2018 gdy byliśmy klasą 1B


PANTA RHEI – wszystko płynie

Jutro popłyniemy daleko,
jeszcze dalej niż te obłoki,
pokłonimy się nowym brzegom,
odkryjemy nowe zatoki.
Nowe ryby znajdziemy w jeziorach,
nowe gwiazdy złowimy w niebie,
popłyniemy daleko, daleko,
jak najdalej, jak najdalej przed siebie…

(Konstanty Ildefons Gałczyński)

Po latach przedszkolnych przygód przekroczyliśmy szkolny próg. Starsi, dojrzalsi, z tornistrami na plecach rozpoczynamy nowy, fascynujący etap.

Nasza załoga, to: Kornelia, Rafał, Marianna, Wojtek, Jakub, Franek, Krzyś, kolejny Franek, Klara, Filip, Nikodem, Adela, Melisa, Hania, Michalina, Marcin, Zosia, kolejny Nikodem i pani Anitka.

W pierwszym tygodniu poznawaliśmy siebie i wszystko, co nowe wokół. Bawiliśmy się, rozmawialiśmy, pobudzaliśmy wyobraźnię, marzyliśmy. Mamy nadzieję, że w krainie Gaudium et Studium, gdzie króluje radość i nauka, przeżyjemy wiele radosnych i ważnych chwil. A zgromadzone wspomnienia zostaną w nas na zawsze.

Galeria zdjęć

Klasa 1b o sprzątaniu dużo wie!

15 września przyłączyliśmy się do akcji Sprzątanie Świata. Otrzymaliśmy jednorazowe rękawiczki i worki na śmieci.

Sprzątaliśmy szkolne boisko. Z zapałem zabraliśmy się do pracy. Biegaliśmy, szukaliśmy śmieci i ... znaleźliśmy zaledwie kilka papierków, plastikowy kubek, szkiełko, które podniosła nasza Pani, fragmenty folii - to wszystko.

Z jednej strony czuliśmy niedosyt, bo czekaliśmy na ten dzień, chcieliśmy pomóc naszej planecie i wziąć udział w jej porządkowaniu, ale z drugiej strony to wspaniale, że nasz szkolny ogród jest czysty, że możemy bezpiecznie spędzać w nim czas, że nie otaczają nas sterty śmieci, a wspaniałe zielone krzewy i trawa.

Nasz zapał do sprzątania zostanie jednak wykorzystany. Pani Anita obiecała nam, że w tym roku jeszcze wiele razy pójdziemy w okolice szkoły, na sąsiadujące osiedla, wyposażeni w rękawice i worki, by porządkować otaczającą nas przestrzeń.

Galeria zdjęć

Mali przyrodnicy na START!

Lato dobiega końca, niebawem nastaną chłody i częściej będziemy ogrzewać się w szkolnych murach. Tymczasem wykorzystujemy słoneczną aurę i chętnie wybywamy na spotkania z przyrodą. Byliśmy już w Parku Tysiąclecia oraz Ogrodzie Botanicznym. Nauczyliśmy się rozpoznawać kilka drzew, liści i zastanawialiśmy się, czy nasiona to mali podróżnicy. Zrobiliśmy burzę mózgów i zebraliśmy kilka pomysłów, w jaki sposób nasiona drzew, krzewów podróżują, przemykają z miejsca na miejsce. Przyroda ciekawi nas i fascynuje. Będziemy dbać o nią i jak najczęściej z nią obcować.

Galeria zdjęć

Zaprzyjaźniamy się z piórem!

Pierwszą lekturą, jaką omawiamy w klasie pierwszej jest „Plastusiowy pamiętnik”. Czytamy tę historię razem z naszą wychowawczynią. Poznajemy słowa, które dziś nie są już używane, a znają je nasi dziadkowie. Dowiedzieliśmy się, co to stalówka, obsadka i kałamarz. Obejrzeliśmy stare narzędzia pisarskie, a nawet próbowaliśmy pisać literę A gęsim piórem. W podziękowaniu za moc ciekawych informacji ulepiliśmy Plastusiowi jego podobiznę z… plasteliny oczywiście!

Galeria zdjęć

Eksperymentujemy!

Lubimy:

poznawać,
odkrywać,
badać,
łączyć,
dzielić,
wsypywać,
wlewać,
wylewać,
moczyć,
rzucać,
pocierać,
chlapać,
łapać,
puszczać,
wąchać,
smakować,
dotykać,
słuchać…

Jednym słowem:

EKSPERYMENTOWAĆ!

Galeria zdjęć

Smacznie, zdrowo, owocowo!

Maria Konopnicka

Jesienią

Jesienią, jesienią
Sady się rumienią;
Czerwone jabłuszka
Pomiędzy zielenią.
Czerwone jabłuszka,
Złociste gruszeczki
Świecą się jak gwiazdy
Pomiędzy listeczki.
— Pójdę ja się, pójdę
Pokłonić jabłoni,
Może mi jabłuszko
W czapeczkę uroni!
— Pójdę ja do gruszy,
Nastawię fartuszka,
Może w niego spadnie
Jaka śliczna gruszka!
Jesienią, jesienią
Sady się rumienią;
Czerwone jabłuszka
Pomiędzy zielenią.

Galeria zdjęć

Na zielonej murawie

Jesienią obchodzimy Dzień Chłopaka. Choć jesteśmy razem dopiero miesiąc, doskonale wiemy, co cieszy i raduje naszych wspaniałych kolegów: piłka nożna! Każdego dnia, podczas długiej przerwy, nasi mali Panowie biegną na szkolne boisko i kopią piłkę, by jak najszybciej znalazła się w bramce przeciwników. My, dziewczynki, wraz z naszą wychowawczynią, postanowiłyśmy zabrać chłopców w Dniu Chłopaka na INEA STADION, największy poznański stadion piłkarski. Niespodzianka ta bardzo ucieszyła chłopców. Byliśmy na zielonej murawie, w szatni piłkarzy, w sali konferencyjnej, na trybunach, siedzieliśmy na miejscach, które zarezerwowane są dla ważnych gości. Odwiedziliśmy takie stadionowe zakamarki, o których istnieniu nawet nie śniliśmy. To był udany dzień, nie tylko dla chłopców, ale również dla nas, dziewczynek.

Drodzy koledzy, dziękujemy Wam, że dbacie o nas, bawicie się z nami i razem tworzymy zgraną drużynę!

Dziewczynki z klasy 1b

Galeria zdjęć

Do serca przytul pas, weź na kolana kota

W listopadzie w naszej szkole odbywa się tydzień projektowy. Uczniowie w grupach zajmują się zagadnieniami, które ich interesują i pasjonują. Badają, doświadczają, projektują, pomagają. Uczą się poprzez działanie i odkrywanie. Ponieważ bardzo kochamy czworonogi, dużo opowiadamy o naszych pasach i kotach, postanowiliśmy właśnie o tych zwierzakach dowiedzieć się więcej. Czy zwierzęta czują? Jak się porozumiewają? Czy psy i koty mają swój język? Czy to prawda, że psy mają swoje zawody i ciężko pracują? Cóż to za psiak o imieniu Łajka? Ile bohaterskich psów i kotów znamy? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi. Byliśmy w Schronisku dla zwierząt w Gaju i spotkaliśmy się z psim behawiorystą, czyli Panem Grzegorzem, który o psach wie chyba wszystko. To była wspaniałą wyprawa i wspaniały tydzień.

Galeria zdjęć

Sportowe mikołajki

Każde dziecko o tym wie:
Chcesz być zdrowy – ruszaj się!
Sport to bardzo ważna sprawa.
Są reguły, jest zabawa.
Jest dyscyplin co nie miara,
część z nich nowa, a część stara.
Od wędkarstwa, sztuk łowieckich,
od antycznych igrzysk greckich,
poprzez dzieje, poprzez lata,
aż do współczesnego świata.
Każdy znajdzie coś dla siebie.
Sprawdź, co dobre jest dla ciebie.
Może rolki, koszykówka,
rower, piłka lub siatkówka,
szachy, judo czy pływanie,
taniec, skoki, żeglowanie,
biegi, sanki i łyżwiarstwo,
hokej, snowboard czy narciarstwo?
Może tenis lub karate?
Namów mamę, siostrę, tatę.
Również dla twojego brata
dobrodziejstwa sportów świata:
refleks, sprawność, orientacja,
walka i rywalizacja.
Ważna jest też ta zasada
(to zaleta jest, nie wada):
nie są ważne tu medale,
lecz jak ćwiczysz – czy wytrwale,
czy szanujesz przeciwnika.
Jaki jesteś, stąd wynika!
Sport nauczyć może wiele.
Zdrowy duch jest w zdrowym ciele,
a z wszystkiego jedna racja:
górą sport i rekreacja!

Galeria zdjęć

Świąteczne czarowanie

Grudniowy czas, mimo, że zimowy, wcale nie jest zimny, a gorący i radosny. A to za sprawą świąt, które zbliżają do siebie dzieci i dorosłych. W naszej klasie dużo rozmawialiśmy o tradycjach bożonarodzeniowych, wykonywaliśmy dekoracje choinkowe, wybraliśmy się w tym celu do Muzeum Etnograficznego. Aby mieć na czym powiesić piękne ozdoby, pojechaliśmy do lasu po pachnącą choinkę. Wybraliśmy najpiękniejszy świerk, jaki znaleźliśmy w szkółce leśnej. Zaprosiliśmy rodziców na spektakl, w którym zagraliśmy Elfy poszukujące stroju Mikołaja. Po spektaklu wymienialiśmy się prezentami i zajadaliśmy smakołykami, przygotowanymi przez naszych rodziców. W tym szczególnym czasie, nie byliśmy klasą, byliśmy RODZINĄ!

Galeria zdjęć

Nocowanko

Zazdrość? Cóż to jest? To niezbyt miłe uczucie! Niestety czasem je czujemy i musimy nauczyć się, by je okiełznać i pokonać. Poczuliśmy zazdrość, kiedy prawie wszystkie klasy, oprócz 1b i 1c udały się na tygodniową BIAŁĄ SZKOŁĘ w góry. Nasza wychowawczyni wytłumaczyła nam, że może jeszcze jesteśmy za mali, by na cały tydzień rozstawać się z ukochanymi rodzicami. A może to Oni, Ci dorośli nie są na to gotowi? W każdym razie, aby potrenować zasypianie bez przytulasa mamy i całusa taty, zorganizowaliśmy z szkole NOCOWANKO. Przyjechaliśmy do szkoły wieczorem, w wygodnych dresach i z latarkami. Maszerowaliśmy korytarzami szkoły, odgadywaliśmy zagadki i braliśmy udział w zabawach. Wehikuł czasu przeniósł nas do przeszłości i bawiliśmy się w zabawy naszych babć i dziadków. Po kolacji umyliśmy zęby, obejrzeliśmy bajki wyświetlone na starym projektorze i ułożyliśmy w śpiworach. Niektórzy zasnęli bardzo szybko, a niektórzy z pomocą latarki czytali książki. Czy ktoś tęsknił za rodzicami? Pewnie tak! Czy ktoś płakał i chciał wracać do domu? Otóż NIE! Tęsknota też jest potrzebna. Czasem warto rozstać się z najbliższymi na chwilę, na moment, aby poczuć jak ważni są dla nas. Latem jedziemy na ZIELONĄ SZKOŁĘ! Jesteśmy gotowi!

Galeria zdjęć

Teatr Cieni

Spółgłoski miękkie nie muszą być nudne! Kiedy je poznawaliśmy zorganizowaliśmy teatr cieni. Potrzebowaliśmy: Źródła Światła, prześcieradła, no i konieczny był cień! Obejrzeliśmy spektakl pt. „KRÓL KRUKÓW”, który pokazała nam Pani Anita, a następnie w parach lub w małych grupkach wymyślaliśmy scenki, inscenizacje wierszy, własne krótkie spektakle. Wycinaliśmy kukiełki, które rzucały cień, uczyliśmy się układać dłonie tak, aby powstawały ciekawe, zwierzęce cienie. Kiedy byliśmy gotowi prezentowaliśmy naszą pracę w najprawdziwszym teatrze cieni!

Galeria zdjęć

Czekoladowy Dzień Kobiet

Nasi klasowi Panowie do dziś wspominają wyprawę na STADION INEA, na który zostali zabrani z okazji Dnia Chłopca. Dzień Kobiet był równie emocjonujący, a w dodatku pyszny. Pojechaliśmy do fabryki czekolady. Dowiedzieliśmy się, skąd biorą się nasiona kakaowca, gdzie rosną, jaką drogę pokonują do naszego kraju. Obejrzeliśmy ciekawy film dokumentalny o powstawaniu czekolady, a następnie sami stworzyliśmy własne tabliczki czekoladowe. Pyszne prezenty zabraliśmy do domów, by poczęstować najbliższych.

Galeria zdjęć

Festiwal 8 inteligencji

21 marca - powitanie wiosny, to w naszej szkole radosny festiwalowy dzień. Na scenach rozproszonych po całej szkole można prezentować swoje talenty. Wśród uczniów naszej klasy są: plastycy, sportowcy, muzycy, śpiewacy, matematycy. Dlatego bardzo aktywnie wzięliśmy udział w tym niezapomnianym powitaniu wiosny


Mądrzy, dzielni, samodzielni

Ciekawe, co dziś mama dała mi na drugie śniadanie? To pytanie można usłyszeć w naszej klasie prawie każdego dnia. Pomyśleliśmy, że warto samemu zadbać o posiłek i przygotować go samodzielnie. Przynieśliśmy do klasy produkty, deseczkę, nożyk i ściereczki. Umyliśmy ręce i zabraliśmy się do pracy. Powstały kolorowe i bardzo zdrowe kanapki dzieciakowe.


 
Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
AKCEPTUJĘ