Private High School GES
GES - GAUDIUM ET STUDIUM - Klasa 6a 2022/2023 - Prywatna Szkoła Podstawowa Poznań

KRONIKA roku szkolnego 2018/2019 gdy byliśmy klasą 2A


Dalszy ciąg naszej szkolnej wędrówki…., czyli w klasie drugiej.

Jesteśmy już uczniami klasy drugiej. Wakacje się skończyły i wszyscy wróciliśmy do szkoły. Jeszcze trochę szkoda plaży, morza, ciekawych wypraw i przygód. Jednak wystarczyło jedno spojrzenie na koleżanki i kolegów żeby żal prysnął. Szybko zaczęliśmy wymieniać się wrażeniami z wakacji, pokazywać nowe piórniki, pióra i kredki. Odszukaliśmy swoja nową salę, w której spotkaliśmy dwóch nowych kolegów. Tomek i Orest postanowili chodzić z nami do drugiej klasy. Szybko im się przedstawiliśmy, pokazaliśmy najważniejsze miejsca w szkole. Mamy nadzieję, że będzie im się podobać w naszej szkole.

Jesteśmy pewni, że w klasie drugiej czeka nas wiele przygód, fantastycznych zabaw i niezwykłych odkryć.


Co lubimy?

Gdy weszliśmy dzisiaj do naszej sali, na podłodze był rozłożony długi, biały papier. Już po chwili siedzieliśmy wokół tego „dywanu” z kredkami w rękach i rozpoczęła się kolejna nasza szkolna przygoda. Za pomocą rysunku przedstawialiśmy swoje ulubione przedmioty i zajęcia. Bawiliśmy się przy tym bardzo wesoło, rozmowy toczyły się wartko, nawet zdarzało się głośniejsze wypowiadanie zdań. Każdy chciał powiedzieć, co lubi, o czym marzy. Z przyjemnością wysłuchaliśmy też opowieści koleżanek i kolegów. Okazało się, że jedni lubią smacznie zjeść, inni chcieliby podróżować albo marzą o zwierzaku w domu. Mamy nadzieję, że nasze marzenia się spełnią. Natomiast na teraz mamy piękny, długi obraz.

Galeria zdjęć

Dzień Chłopaka w klasie 2a

W tym roku nasze koleżanki ćwiczyły naszą cierpliwość. W kalendarzu Dzień Chłopaka wypadał w niedzielę. Zastanawialiśmy się, kiedy nasze dziewczyny zrobią nam niespodziankę, bo, że zrobią - to nie mieliśmy żadnych wątpliwości. W końcu już trochę je znamy. W piątek nic się nie wydarzyło i musieliśmy czekać do poniedziałku. Opłacało się. To był bardzo udany dzień, pełen niespodzianek. Zaraz po śniadaniu rozpoczęliśmy wspólne świętowanie. Bawiliśmy się kolorowymi cukierkami. Każdy wylosował jeden kolor, który musiał odszukać na specjalnej planszy. Następnie odczytać początek zdania i je dokończyć. Z ciekawością słuchaliśmy, np. o marzeniach kolegi, jego sposobie na zły humor albo o „motorze” do działania.

W drugiej części, jak zwykle, był mały poczęstunek i dalsza wspólna zabawa. Na naszych dziewczynach zawsze można polegać. Sprawiły nam dużo radości. Dostaliśmy również piękne upominki, które dziewczyny same dla nas wykonały. Były to kolorowe pudełka do przechowywania dobrych myśli.

Galeria zdjęć

Park po raz pierwszy

Już w pierwszy tygodniu roku szkolnego udaliśmy się do naszego znajomego parku – Parku Tysiąclecia nad Jeziorem Maltańskim. Tam właśnie najbaczniej przyglądamy się przyrodzie, obserwujemy rośliny i wypełniamy karty obserwacji przyrodniczej.

Tradycyjnie wybraliśmy się wspólnie z naszymi sąsiadami zza ściany: klasy 2a i 2c znów połączyły siły. Tym razem naszym zadaniem było znalezienie brzozy. Przyjrzeliśmy się brzozom uważnie, zapamiętaliśmy wygląd korony i kory. Zebraliśmy leżące na ziemi listki, które kształtem przypominają serduszka.

Każda klasa miała także za zadanie znalezienie szczególnego dla siebie miejsca i nazwanie go. Odtąd będziemy do niego wracać i obserwować, jak przyroda zmienia się w różnych porach roku.

Po powrocie do szkoły opisaliśmy nasze obserwacje, narysowaliśmy brzozę, odrysowaliśmy liść i nazwaliśmy poszczególne jego części. Od teraz wiemy, że liść składa się z blaszki, nerwów i ogonka. Obok tych przyrodniczych notatek przykleiliśmy nasz listek.

Galeria zdjęć

Pierwsza wymianka

Wreszcie mamy „wymianki” – czyli zadania piątkowe, podczas których trzy klasy drugie są ze sobą pomieszane. W ten sposób lepiej poznajemy się nawzajem, mamy okazję pracować z inną panią nauczycielką oraz uczymy się od siebie – co jest chyba z tego wszystkiego najcenniejsze.

Tym razem naszym celem było opanowanie wyznaczania i nazywania czterech kierunków geograficznych, także kierunków pośrednich. Aby łatwiej było nam się nauczyć ich uniwersalnego oznaczenia, użyliśmy prostej mnemotechniki. Zapamiętaliśmy zdanie: Na Ekranie Siedzi Wrona. Pierwsze litery to symbole kierunków świata: North, East, South, West. Czytane zgodnie z ruchem wskazówek zegara ułatwaiają nam naukę. Określaliśmy też położenie słońca w aktualnej porze roku. Będziemy je porównywać w kolejnych miesiącach.

Nasze zajęcia przeprowadziliśmy częściowo na szkolnym boisku, gdzie podzielono nas na cztery grupy. Występowaliśmy pod szyldem jednego z czterech kierunków świata i mieliśmy za zadanie zmierzyć długość cienia rzucanego przez tyczkę. W dalszej części pracowaliśmy w klasach nad wyznaczaniem na mapie kierunków głównych i kierunków pośrednich według róży wiatrów.

Galeria zdjęć

Międzynarodowy Dzień Kropki

Kiedy Peter Reynolds napisał książkę "The Dot", nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Jest autorem i ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży, zdobywcą wielu nagród. Książeczka „The Dot” opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a. Napisana jest bardzo oszczędnie, znakomite rysunki pozwalają nawet małym dzieciom, które nie potrafią czytać polubić dziewczynkę, główną bohaterkę utworu.

Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji - Międzynarodowego Dnia Kropki. Od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają kropkowe dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty, festiwale talentów.

/cytujemy za: https://www.edunews.pl/nowoczesna-edukacja/innowacje-w-edukacji/2389-miedzynarodowy-dzien-kropki

Klasa 2a i 2c postanowiły wspólnie zorganizować kropkowe zabawy i w ten sposób poruszyć także naszą kreatywność. Powstały niezwykle ciekawe prace, np. kropka bez kropki. Pewnie obchody tego dnia na stałe zagoszczą w naszym szkolnym kalendarzu.

Galeria zdjęć

Kosmiczne podróże, małe i duże, czyli piątkowa wymianka klas drugich.

Klasowe, piątkowe podróże są małe i zarazem duże. Z klasy do klasy, droga niedaleka, każdy drugoklasista, na tę podróż czeka. W końcówce tygodnia do worka wrzucamy, wszystkie wiadomości, w jedno je składamy. I nagle ta podróż, krokami niewielka, naszą wyobraźnią, aż do nieba sięga. Każdy opowiada, dzieli się nowiną, a nowiny z głowy, do głów innych płynął. Gdy „wymianka” w końcu do finału zmierza, z naszych wiadomości rośnie duża wieża. Ostatnie zajęcia o planetach były, dzieci prezentacje o nich ulepiły. Może kiedyś wspólnie, wsiądziemy w rakiety, odkryjemy dotąd nieznane sekrety.

Galeria zdjęć

Wycieczka po choinkę

Aby wprowadzić się z cudowną atmosferę świąt Bożego Narodzenia, wyruszyliśmy wraz z klasą 2a na wycieczkę po choinkę. Dotarliśmy do gospodarstwa agroturystycznego. Tam przywitał nas gospodarz, pan Piotr, który z ogromnym zaangażowaniem przedstawiał nam tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe. Wycinaliśmy i ozdabialiśmy pierniki, piekliśmy bułeczki. Świetnie się przy tym bawiliśmy. Na końcu przyszedł do nas Grawzdor, z którym zrobiliśmy sobie pamiątkową fotografię. Na koniec panie kucharki zaprosiły nas do świątecznego stołu, na którym pojawiły się niemal wszystkie bożonarodzeniowe potrawy. Zwieńczeniem naszej wyprawy i chyba najbardziej emocjonującym momentem była wyprawa po choinkę. Pojechaliśmy w miejsce, gdzie otrzymaliśmy zgodę na wycięcie świątecznego drzewka. Każda klasa z uwagą i starannością wybrała drzewko dla siebie. Pan Maciej, nasz pilot, uzbrojony w siekierkę, ściął dla nas wybrane iglaki. Z celebracją zanieśliśmy je wspólnie do autokaru i zawieźliśmy do szkoły. Wystarczyło je tylko pięknie udekorować.

Galeria zdjęć

Dzieci z Bullerbyn

Szwedzka pisarka, pani Astrid Lindgren, napisała wiele pięknych powieści dla dzieci. My przeczytaliśmy „Dzieci z Bullerbyn”. Książka podobała się chyba wszystkim. Zaprzyjaźniliśmy się z dziećmi z trzech zagród, z którymi przeżywaliśmy cudowne i zabawne przygody. Poznaliśmy położenie geograficzne Szwecji – przestudiowaliśmy wnikliwie mapę Europy i Półwyspu Skandynawskiego. Postanowiliśmy dowiedzieć się też czegoś więcej o Szwecji. Zaprosiliśmy do naszej klasy panią Asię, która przez 10 lat mieszkała w Szwecji, w Göteborgu. Rozpoczęła od opowiedzenia nam o sobie po… szwedzku! Język brzmiał ciekawie, ale nic nie zrozumieliśmy, choć trochę się domyślaliśmy. Dzięki naszemu gościowi poznaliśmy tradycje świąteczne Szwedów, np. Dzień Świętej Łucji. W tę rolę wcieliła się Łucja z klasy 2a, którą pani Asia ubrała w tradycyjny strój – możecie go zobaczyć na zdjęciach. Udało nam się też skosztować świątecznego napoju, jaki Szwedzi piją podczas różnych świąt – Jul Must. Smakował trochę jak cola, ale z nutą korzennych przypraw.

Lektura stała się dla nas nie tylko wspaniałą literacką przygodą, ale także pretekstem do zdobycia nowej wiedzy.

Galeria zdjęć

Tworzymy historię – projekt szkolny

Realizacja pierwszego w tym roku projektu szkolnego o nazwie: Tworzymy historię, to dla nas już… historia :-).

Przez kilka dni poznawaliśmy dzieje naszej Ojczyzny i dzieje naszych rodzin. Nasza historyczną wędrówkę rozpoczęliśmy od wyprawy do Muzeum Archeologicznego. „Spotkaliśmy” tam Piasta Kołodzieja, jego rodzinę i poznaliśmy ich zwyczaje oraz codzienne życie. Wyprawa pociągiem do Gniezna zaprowadziła nas do miejsca, gdzie kiedyś Lech założył gród, a orła wziął za swoje godło. Biały orzeł do dzisiaj jest naszym godłem narodowym, chociaż przez wieki zmieniał swój wygląd.

Kolejne dni to były ciekawe spotkania ze szkolna historyczką – panią Kasią, która w fantastyczny sposób przeprowadziła nas po ogromnej osi czasu dziejów Polski. Wiemy, dlaczego XVI wiek nazywamy „złotym wiekiem kultury polskiej”. Poznaliśmy wielkich Polaków: Mikołaja Reja, Jana Frycza Modrzewskiego, Mikołaja Kopernika. Pani Kasia wyjaśniła nam, co spowodowało, że Polska wówczas rozkwitła. Swoja wiedzę zdobywaliśmy, oglądając filmy historyczne o dziejach naszego narodu. Efektem naszej pracy jest oś dziejów Polski, na której wiek XX i XXI to osie dziejów naszych rodzin. Podczas prezentacji każdy z nas opowiadał historię swojej rodziny od czasów odzyskania przez Polskę niepodległości. Były to ciekawe opowieści i wszyscy z zainteresowaniem ich słuchaliśmy.

Historie tworzyli i codziennie tworzą zarówno wielcy ludzie, jak i każdy z nas. Nasz projekt pokazał, że jesteśmy częścią historii.

Galeria zdjęć

Wizyta w muzeum

Podczas wizyty w Muzeum Etnograficznym spotkaliśmy się ze starą fotografią. Zwiedzaliśmy wystawę pt. „Czarno na białym w kolorze”, na której zgromadzono archiwalne fotografie pochodzące z różnych regionów Polski. Zdjęcia zostały poddane koloryzacji i po raz pierwszy pokazywane są w wersji kolorowej. Dowiedzieliśmy się, że zdjęcia nie zostały wcześniej zmienione, nie naprawiono ich pęknięć, czy też uszkodzeń. Widać na nich ślady ich wcześniejszego życia. Zdjęcia te zostały „pokolorowane”, czyli czarno-białym fotografiom nadano kolory prawdopodobne i zgodne z kolorami występującymi w danym czasie i danym miejscu.

Podczas warsztatów mieliśmy okazję dokładniej przyjrzeć się tym zdjęciom, zauważyć szczegóły, dokonać porównania. Z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem wykonywaliśmy kolejne zadania, szukaliśmy odpowiednich zdjęć, szukaliśmy na nich szczegółów, które były podane w poleceniach. Te zajęcia były dla nas nowym źródłem wiedzy, zdobycia nowych umiejętności. Trochę inaczej spojrzeliśmy na fotografię, inną niż w telefonie, komputerze. Przedstawione na nich sceny dostarczyły natomiast nowej wiedzy o zajęciach ludności wiele lat temu, sposobach obchodzenia różnych uroczystości, wykonywanych codziennych czynnościach. Życie kiedyś jednak wyglądało zdecydowanie inaczej


Dzielenie

Rozpoczęliśmy zabawę z dzieleniem. Zaczęliśmy na konkretach – rozdzielaliśmy rożne przedmioty na grupy z jednakową ilością rzeczy. Pracowaliśmy na jabłkach, patyczkach. Sprawdzaliśmy, czy wszystkie liczby można podzielić na tyle samo równych części.

Niedługo w ruch znów pójdą karty Grabowskiego – tym razem na mnożenie i dzielenie.

Galeria zdjęć

Przymiotniki w parku

Wybraliśmy się dzisiaj na kolejną wycieczkę do parku. Tym razem w poszukiwaniu… PRZYMIOTNIKÓW! Klasa 2a i 2c pomieszały się i podzieliły na mniejsze grupy. Każda z grup szukała jak najwięcej określeń związanych z parkiem – jaki jest park, co można w nim robić, co znajdziemy w parku. Po powrocie do szkoły przypomnieliśmy sobie, jakie znamy części mowy:

PRZYMIOTNIK oraz jego pytania: jaki? Jaka? Jakie?

RZECZOWNIK – kto? Co?

CZASOWNIK – co robi?

Wszystkie wypisane przez nas w parku określenia przyporządkowaliśmy konkretnej części mowy. Notatkę umieściliśmy w naszych zeszytach.

Galeria zdjęć

Miedzy planetami, czyli o wycieczce do Torunia.

Nastał kolejny tydzień projektowy, a w raz z nim szansa na wiele kolorowych pomysłów. Nie przypuszczaliśmy, że powiodą nas ona aż tak daleko… Tym razem wyruszyliśmy w prawdziwą międzyplanetarną podróż. Zobaczyliśmy z bliska zdobiące nasze niebo gwiazdozbiory oraz planety Układu Słonecznego. Dotarliśmy w miejsca, gdzie jeszcze nie stanęła żadna ludzka stopa. Gdzie nikt nie dotrze jeszcze przez bardzo długi czas! Kosmos z dnia na dzień fascynował nas coraz bardziej. Tkwiła w nim tajemnicza siła… W pewnym momencie zrozumieliśmy, że musimy podążyć śladami jednego z największych Polaków w naszej historii. Cóż to za osoba? - pytali niektórzy nasi przyjaciele ze szkoły. Oczywiście - Mikołaj Kopernik! By lepiej poznać świat i pasję tego znanego astronoma pojechaliśmy na wycieczkę do Torunia. To właśnie w tym mieście narodził się uczony, który swoją heliocentryczną koncepcją świata wyprzedził własne czasy. Jego historia wywarła na nas olbrzymie wrażenie. Kolejnym etapem naszej podróży była wizyta w Planetarium. Przez chwile poczuliśmy się jak w olbrzymiej sali kinowej. Uczucie to szybko ustąpiło zdumieniu, gdyż zamiast ekranu zobaczyliśmy nad swoimi głowami niebo pełne gwiazd. Zapraszamy wszystkich do podejrzenia naszej kosmicznej wyprawy, którą wspólnie mogliśmy dzielić.

Klasa 1b i 2a

Galeria zdjęć

 
Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
AKCEPTUJĘ