GES - GAUDIUM ET STUDIUM - Klasa 7a 2022/2023 - Prywatna Szkoła Podstawowa Poznań

KRONIKA roku szkolnego 2016/2017 gdy byliśmy klasą 1A

NIESFORNE KLEKSY

To nasze pierwsze tygodnie w szkole. Teraz już jesteśmy poważnymi :-) pierwszoklasistami. Czujemy się już tacy trochę bardziej dorośli. Dostaliśmy przecież do ręki pióro i okazało się, że trzymanie go i pisania nim liter to nie jest taka prosta sprawa. Musimy zwracać uwagę czy dobrze je trzymamy, pamiętać o tym, aby mieć naboje, wymieniać je, gdy pióro odmawia posłuszeństwa i przestaje pisać. Na początku to nas trochę denerwowało, że ono jest czasami takie nieposłuszne i nie kreśli liter tak jak byśmy chcieli. Zrozumieliśmy jednak, że musimy ćwiczyć pisanie, a wtedy z czasem litery będą miały idealny kształt. Odkryliśmy z czasem, że to jak one nam wychodzą zależy nie tylko od pióra, ale od naszej ręki, która przecież prowadzi pióro.

Najgorsze jednak jest to, że nie wiadomo, dlaczego i nie wiadomo, kiedy może w naszych zeszyt pojawić się kleks. To już nas przerosło i wywoływało smutek na naszych twarzach. Zastanawialiśmy się, co z tym zrobić. Staraliśmy się ostrożnie pisać, ale to nic nie dało. Od czasu do czasu pióro robiło psikusa i wypuszczało atrament na kartkę. Doszliśmy do wniosku, że jeżeli nie mamy na to wpływu to chyba musimy polubić nasze kleksy, ale jak je polubić skoro brudzą nam zeszyty? Postanowiliśmy poświęcić im trochę czasu i zastanowić się nad tym, za co możemy polubić kleksy. Zaczęliśmy wypuszczać kleksy na kartkę papieru i zobaczyliśmy, że rozlewający się atrament tworzy na kartce za każdym razem inny wzór. Co można zrobić z powstałego kleksa? Okazało się, że przy odrobinie wyobraźni można z nich wyczarować różne wesołe obrazy.

Od tego momentu polubiliśmy nasze kleksy i gdy od czasu do czasu pojawiają się one w naszych zeszytach nie robimy już smutnych minek tylko zastanawiamy się z uśmiechem na ustach, co możemy z nich „wyczarować naszą wyobraźnią” :-).

TROCHĘ MARZEŃ

Od czasu do czasu, nawet w szkolnych obowiązkach należy zrobić sobie przerwę i np. można trochę pomarzyć. Tak, tak … trochę relaksu nie zaszkodzi. Odpoczynek też jest bardzo potrzeby. Zaczęliśmy się zastanawiać czy mamy marzenia i po co one są nam potrzebne. Niektórzy od razu zgodnie uznali, że mają marzenia i że to one są najważniejsze, ale były osoby, które dopiero po dłuższym czasie zaczęły myśleć, że warto o czymś marzyć.

Dobrze, że podjęliśmy tę rozmowę, bo znowu nasza wyobraźnia zaczęła nam podpowiadać, że miło jest marzyć i tworzyć „obrazy w myślach”, a najważniejsze jest to, że możemy dążyć do tego, aby te marzenia się spełniały. Jak już te, o których pomyśleliśmy, spełnią się, to możemy mieć przecież kolejne marzenia. Najważniejsze, że można mieć ich dużo i przez cały czas. Te, które nie spełnią się tak szybko są z nami dłużej. Pielęgnujemy je w naszych myślach i uśmiechamy się do nich. To miłe uczucie.

Jesteśmy ciekawi czy z wiekiem nasze marzenia będą inne? Czy będziemy mieli ich więcej, czy mniej? Tego jeszcze nie wiemy, ale mamy nadzieję, że będą z nami zawsze, niezależnie od wieku. Rysując nasze marzenia byliśmy ciekawi, o czym marzą nasze koleżanki i koledzy. Niektórzy narysowali potajemne przejścia, którymi mogli podróżować do cudzych marzeń. Takie wspólne marzenie, rysowanie ich, opowiadanie sobie o nich było miłym doświadczeniem. Poznaliśmy siebie lepiej i wiemy, że warto czasami w przerwach wracać do rozmów o marzeniach. Gdy będziemy o nich rozmawiać to na pewno się spełnią.

PRZYJAŹŃ I KOLEŻEŃSTWO

Wspaniale jest poznać nowe koleżanki, kolegów i zaprzyjaźnić się. Często posługujemy się słowami: przyjaciel, kolega, koleżanka – bardzo lubimy ich używać. Spędzamy ze sobą bardzo dużo czasu. Pracujemy, bawimy się i w tych momentach poznajemy się lepiej. To dla nas ważne.

Wiadomo, że bycie dobrym kolegą, koleżanką czy przyjacielem to odpowiedzialna sprawa. Wiemy, że to nie jest wcale takie proste. Uczymy się tego od najmłodszych lat, ale wiemy, że warto o tym rozmawiać i przypominać sobie, co lubimy razem robić, co sprawia przyjemność innym, a co może sprawiać, że inni mogą być smutni.

Najważniejsze, że wszyscy byliśmy zgodni w naszych rozmowach. Postanowiliśmy przypomnieć sobie te ważne dla nas sprawy. Gawędząc sobie o tych ważnych sprawach, rysowaliśmy jak możemy spędzać czas z koleżankami, z kolegami, z przyjaciółmi i o tym, dlaczego ten czas spędzony z nimi jest dla nas tak przyjemny i ważny. Uznaliśmy, że wszyscy powinniśmy dbać o to, aby inni czuli się dobrze w naszym towarzystwie.

Uważamy, że praca i zabawa jest wtedy przyjemna i sprawia każdemu radość.

PROJEKT 1A I 1B - O CZYM SZUMIĄ DRZEWA