Private High School GES
GES - GAUDIUM ET STUDIUM - Klasa 8d 2022/2023 - Prywatna Szkoła Podstawowa Poznań

KRONIKA roku szkolnego 2015/2016 gdy byliśmy klasą 1D


DZIEŃ CHŁOPAKA

30 września 2015 r.

„Dzień Chłopaka” to nowe, nieoficjalne święto obchodzone w Polsce 30 września, głównie wśród młodzieży szkolnej. Jest to w pewnym sensie męski, albo raczej chłopięcy, odpowiednik „Dnia Kobiet”.

W tym dniu dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię. Tak też się stało w naszej klasie. Dziewczynki przygotowały własnoręcznie wspaniałe papierowe krawaty dla chłopców, były baloniki oraz wspólna, szalona zabawa w Michałku.

To był bardzo radosny i miły dzień. Mamy nadzieję na szybka powtórkę, może tym razem w Dniu Kobiet :-).

Galeria zdjęć

MUZEUM NARODOWE

wrzesień 2015 r.

W ramach projektu „Figurowy zawrót głowy” postanowiliśmy wybrać się do Muzeum Narodowego w Poznaniu, aby odszukać obrazy kubistyczne.

Wcześniej dowiedzieliśmy się, że kubizm to taki kierunek w sztuce, przede wszystkim w malarstwie i rzeźbie, związany z interesującą nas geometrią. Termin kubizm pochodzi od łacińskiego słowa cubus, czyli sześcian, który bezpośrednio nawiązuje do podstawowej cechy nurtu – geometryzacji. Przedstawicielem kubizmu w Polsce był Tadeusz Makowski, którego obrazy znajdują się w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Postanowiliśmy zatem udać się tam, odszukać je i spróbować wykonać własne rysunki wzorując się na obrazach Makowskiego. Z powstałych prac stworzyliśmy wystawę w naszej szkolnej sali i zaprosiliśmy na nią naszych kolegów i koleżanki z klasy 1c. Ponadto zainspirowani sztuka kubistyczną namalowaliśmy obrazy na płótnie – nasze pierwsze dzieła malarskie, z których jesteśmy bardzo dumni.

Musimy również wspomnieć, że do muzeum pojechaliśmy tramwajem, a dla niektórych z nas był to pierwszy raz!

Galeria zdjęć

MARCHEWKOWY DZIEŃ

7 października 2015 r.

Każdy, kto o zdrowie dba wie, że marchew mu je da… Pod takim hasłem upłynął nam jeden z październikowych dni. Każdy z nas przyniósł do szkoły marchewkę i zanim ze smakiem schrupaliśmy je podczas drugiego śniadania, posłużyły nam jako mikrofony, do których śpiewaliśmy, tańcząc po całej sali. Zabawa i zdrowie w jednym. Zajadajcie marchewkę, tym bardziej, że…. kto je marchewkę, ma piękną skórę.

Kiedy wchodzisz do ciemnej sali kinowej mija kilka sekund zanim Twój wzrok przyzwyczai się do ciemności. Jeśli potrwa to dłużej, kilkanaście, kilkadziesiąt sekund... Oj, jest źle. Po prostu brakuje Ci witaminy A.

Oczy, jako pierwsze w Twoim organizmie reagują na jej brak. Jeśli więc źle widzisz w ciemności albo oczy męczą się bardzo szybko, sięgnij po marchew. Podobnie, gdy jedziesz gdzieś daleko albo, gdy czeka Cię długie ślęczenie nad książkami. Wtedy koniecznie wzbogać dietę o marchewkę.

Galeria zdjęć

GEOMETRUŚ

23 listopada 2015 r.

Pierwszy dzień projektu „Figurowy zawrót głowy” był bardzo pracowity. Poznaliśmy wiele nowych pojęć: geometria, punkt, prosta, figura płaska i przestrzenna. Każdy z nas stworzył własnego Geometrusia, czyli ludzika złożonego z prostokątów, kół i trójkątów oraz paru drucików, wełny i oczywiście taśmy dwustronnej.

Geometruś pomógł nam odszukać i policzyć poznane figury znajdujące się w naszej sali, a także odrysować na kartce kształt kilku z nich.

Ciekawe, co przyniesie kolejny figurowy dzień…?

Galeria zdjęć

NA OKRĄGŁO

24 listopada 2015 r.

Drugi dzień projektu „Figurowy zawrót głowy” był kolorowy i wybuchowy :-). Zaczęliśmy od porównania okręgu, koła i kuli. Potem rysowaliśmy koła, z których wspólnie układaliśmy koliste obrazy. Chłopcy ułożyli królową alfabetu, czyli wielka literę A, a dziewczynki – wielkie serce. Potem skręcaliśmy różne kształty z podłużnych balonów.

Była balonowa dyskoteka i zabawy w kole.

Galeria zdjęć

KOSTKA PEŁNA EMOCJI

listopad 2015 r.

Zanim zaczęliśmy się bawić w rozpoznawanie i nazywanie emocji, rodzice wykonali podczas twórczego spotkania z wychowawcą, tekturowe kostki w ulubionym przez swoje dziecko kolorze i ozdobili jej boki twarzami przedstawiającymi uczucia (np. złość, strach, radość, smutek itp.).

Podczas zabawy każde dziecko rzucało jeden raz kostką, nazywało przedstawione na niej uczucie, interpretując je swoją mimiką, gestami, ciałem oraz opowiadało, kiedy i w jakich okolicznościach tak właśnie się czuje.

Dziękujemy rodzicom za wykonanie dla nas niezwykle ciekawej zabawki, która pomaga nam poznawać siebie i innych…

Galeria zdjęć

WYCIECZKA DO BISKUPINA

14 grudnia 2015 r.

W ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, nasza klasa wspólnie z klasą 1b, wybrała się 14 grudnia na całodzienną wycieczkę do Biskupina.

Na samym początku zawitaliśmy do lasu, w okolicach Biskupina i razem z panem leśniczym wybraliśmy choinki do naszych szkolnych sal. Pogoda dopisała, więc spacer po lesie był bardzo przyjemy. Następnie udaliśmy się do zagrody, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach artystycznych. Tworzyliśmy świąteczne stroiki, piekliśmy pierniki i bułki drożdżowe, śpiewaliśmy pastorałki i oczywiście degustowaliśmy różne potrawy wigilijne. Na stole pojawił się barszcz czerwony z uszkami, kapusta z grzybami, smażona ryba oraz upieczone przez nas pierniki.

Po całym dniu pełnym atrakcji wróciliśmy do szkoły, gdzie czekali na nas rodzice. Pierwszą klasową, całodniową wycieczkę uważamy za bardzo udaną i z niecierpliwością czekamy na kolejne…

Galeria zdjęć

PIERNICZKI

19 grudnia 2015 r.

Pierniczki bożonarodzeniowe to jeden z wielu wariantów słodkości świątecznych. Ich wypiekanie to wielka frajda nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci, które przecież najbardziej lubią wycinanie z ciasta różnych kształtów. A świąteczne pierniki mają tę zaletę, że mogą przybierać różnorodne formy.

W przygotowaniu ciasta pomogła nad tym razem mama Michasi, ale wycinaniem kształtów i ozdabianiem zajęliśmy się już samodzielnie. Z pełnym zaangażowaniem wałkowaliśmy pachnące cynamonem ciasto i wycinaliśmy sowy, renifery, ślimaki oraz gwiazdki. Zapach pieczonych pierników unosił się we wszystkich salach. Następnego dnia ozdobiliśmy pierniki lukrem i bakaliami.

Musimy Wam powiedzieć, że nasze pierniki nie tylko ładnie wyglądały, ale również smakowały…

Galeria zdjęć

WARSZTATY W SZRENIAWIE

marzec 2016

Muzeum w Szreniawie corocznie organizuje cykl imprez dla dzieci przedszkolnych, szkolnych i gimnazjalnych, poświęcony zwyczajom i obrzędom towarzyszącym świętom Wielkanocy i Bożego Narodzenia oraz tematyce omłotów zbóż.

Nasza klasa skorzystała z tej bogatej oferty i wzięła udział w warsztatach wielkanocnych. Celem warsztatów było przybliżenie i upowszechnienie wielkanocnych tradycji i obrzędów wsi polskiej, które obecnie znane są już tylko wąskiemu gronu muzealników i etnografów. Warsztaty odbywały się w pomieszczeniach zabytkowej XIX–wiecznej stodoły folwarcznej, specjalnie przystosowanej do realizacji tego typu zajęć. Elementami programu edukacyjnego były: przedstawienie teatralne, warsztaty plastyczne i zwiedzanie zagrody ze zwierzętami. Ponadto w zajęciach uczestniczyli twórcy ludowi z Wielkopolski, którzy prezentowali swoje umiejętności i wyroby.

To były bardzo ciekawe warsztaty.


OGRÓD BOTANICZNY

maj 2016

Piękny słoneczny majowy dzień zachęcił nas do wycieczki plenerowej. Zamarzył nam się piknik na łonie natury, wśród zieleni i w otoczeniu ciszy.

Wybraliśmy się zatem, już nie pierwszy raz, do Ogrodu Botanicznego, który jest placówką naukową i edukacyjną Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zlokalizowany jest w dzielnicy Ogrody i pełni jednocześnie funkcję publicznego parku. W tym pięknym zakątku, z dala od gwaru i miejskiego hałasu, poznawaliśmy gatunki drzew i krzewów, wąchaliśmy kwitnący na liliowo bez, oglądaliśmy wygrzewające się na kamieniach żółwie wodne oraz lepiliśmy z plasteliny pomnik tancerki zlokalizowany w centrum ogrodu.

Podczas tej wycieczki nabyliśmy również umiejętność czytania planu i poruszania się zgodnie ze wskazówkami zmieszczonymi na schematycznej mapie ogrodu.

Podsumowaniem wyprawy był wymarzony piknik na trawie, gdzie zjedliśmy wszystkie smakołyki, które przygotowali nam do śniadaniówek nasi rodzice.


WYCIECZKA DO BERLINA

31.05.2016

Pracując nad projektem „Poznaj swojego sąsiada” postanowiliśmy odwiedzić stolicę naszych zachodnich sąsiadów i na własne oczy przekonać się jak wygląda Berlin i jego mieszkańcy i czym różni się od Poznania. Korzystając z usług biura turystyki szkolnej Maba wyruszyliśmy na całodniowe zwiedzanie tego niezwykle ciekawego miasta.

Berlin to stolica, największe miasto Niemiec i zarazem kraj związkowy. Zajmuje powierzchnię ok. 892 km² i zamieszkuje je 3,4 mln osób. Jest drugim co do wielkości miastem w Unii Europejskiej. Podróż nie była męcząca, gdyż Poznań i Berlin łączy autostrada i można tam dojechać w około 3 godziny.

Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym zabytkiem Berlina jest Brama Brandenburska, wzniesiona jak brama miejska i łuk triumfalny na wzór budowli ateńskich. Bardzo charakterystyczna jest też wieża telewizyjna przy Alexanderplatz – wysoka na 368m wieża widokowa ze słynną obrotową restauracją. Wiemy już, gdzie mieszka i urzęduje kanclerz Angela Merkel oraz jak wygląda Berliński Mur. Na podsumowanie wędrówki po Berlinie wybraliśmy ZOO, gdzie spacerowaliśmy po uroczym parku poznając tajniki świata przyrody.

To był bardzo ciekawy i pouczający wyjazd. Mamy świadomość, że choć trochę poznaliśmy naszych zachodnich sąsiadów.


W SALONIE MERCEDESA

2.06.2016

W ramach projektu „Poznaj swojego sąsiada” odwiedziliśmy poznańskiego dealera samochodów niemieckiej marki, aby dowiedzieć się dlaczego auta te uznawane są za bardzo solidne i niezawodne. MB Motors Poznań istnieje od 2009 roku.

Jako wciąż rozwijający się Dealer Mercedes–Benz zapewnia szeroki zakres usług: sprzedaż nowych samochodów osobowych oraz dostawczych, sprzedaż i przyjmowanie w rozliczeniu samochodów używanych wszystkich marek, naprawy serwisowe gwarancyjne i pogwarancyjne, sprzedaż oryginalnych części i akcesoriów, likwidacje szkód powypadkowych we własnym serwisie blacharsko–lakierniczym, doradztwo w zakresie finansowania oraz ubezpieczeń.

Pracownicy MB Motors Poznań przyjęli pierwszoklasistów z dużym zainteresowaniem, gdyż dzieci nie są klientami i rzadko odwiedzają ich miejsce pracy, a już w ilości 20 osób nie zdarzyło się to jeszcze nigdy. Pan Maciej opowiedział o pochodzeniu marki Mercedes, pokazał najnowsze modele samochodów i pozwolił nam wsiąść do każdego z nich. Odwiedziliśmy również serwis, gdzie dokonuje się napraw samochodów różnych marek.

Dostaliśmy słodycze oraz smycze i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły, aby zaprojektować własne modele nowoczesnych samochodów…


ŚWIĘTO RODZINY

4.06.2016

Święto Rodziny w naszej szkole to połączenie obchodów Dnia Mamy, Taty i Dziecka oraz podsumowanie prac projektowych. Wszyscy bardzo czekamy na ten niezwykły dzień, w którym szkoła wypełnia się rodzinami, zaproszonymi gośćmi i mnóstwem ciekawych zdarzeń. Mamy wówczas możliwość podziwiania prac swoich kolegów i koleżanek, poznania nowych smaków, zapachów i zdobycia nowej wiedzy o otaczającym nas świecie.

W tym czasie przygotowujemy prezentację podsumowującą pracę w tygodniu projektowym. Tym razem zrobiliśmy wystawę dotyczącą Niemiec. Był Mur Berliński na którym odwiedzający nas goście składali swój podpis, prototyp mercedesa o charakterze terenowym, niemieckie kiełbaski z grilla oraz pyszna sałatka ziemniaczana. Staraliśmy się odpowiadać na wszystkie pytania dotyczące naszego projektu „Poznaj swojego sąsiada”.

To był wspaniały dzień pełen atrakcji. Czekamy na kolejne Święto Rodziny


 
Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
AKCEPTUJĘ