Private High School GES
GES - GAUDIUM ET STUDIUM - Klasa 8c 2022/2023 - Prywatna Szkoła Podstawowa Poznań

KRONIKA roku szkolnego 2017/2018 gdy byliśmy klasą 3C


Dzień Chłopaka

To już trzeci raz obchodzimy razem Dzień Chłopaka!

Czekaliśmy na ten dzień z niecierpliwością. Zastanawialiśmy się, czy w tym roku dziewczyny nas zaskoczą – bo tego, że nie zapomną, byliśmy pewni. W końcu znamy nasze koleżanki – są kochane :-). Wiemy też, że pomysłów im nie brakuje. I rzeczywiście – dziewczyny zrobiły nam niespodziankę. Zabrały nas na boisko i tam robiliśmy to, co lubimy najbardziej: graliśmy w piłkę nożną. Godzina gry na boisku, które należało TYLKO do nas, była dużym szczęściem dzisiejszego dnia. Trochę zmęczeni wrażeniami i emocjami, wróciliśmy do sali, w której czekała na nas wspaniale przygotowana „uczta” i medale, które wykonały dla nas dziewczyny. Jesteśmy bardzo dumni z medali, bo otrzymaliśmy je od naszych koleżanek i wiemy, że włożyły w ich wykonanie dużo pracy i uczuć. Ciekawe, co dziewczyny wymyślą w przyszłym roku, kiedy będą starsze…

Koleżanki, bardzo Wam dziękujemy!

Chłopcy z 3c

Galeria zdjęć

Lednica

W tym roku szkolnym ruszamy w niezwykle ciekawą podróż. Wiedzie nas ona przez dzieje Polski. Poznajemy historię naszego państwa od początku jej istnienia.

Naszą przygodę z historią rozpoczęliśmy od wycieczki na Ostrów Lednicki. To tam, niedaleko Poznania, rozpoczęły się dzieje Polski. Na przełomie IX i X wieku wzniesiono niewielki gród, który w ciągu kilku dziesięcioleci stał się jednym z ważniejszych miejsc w historii naszego państwa. W kaplicy pałacowej odkryto dwa baseny chrzcielne. Pozwala to przypuszczać, że właśnie tutaj, w 966 roku, mógł przyjąć chrzest Mieszko I, pierwszy historyczny władca Polski. Pewne jest, że na Ostrowie Lednickim, za czasów pierwszych Piastów, znajdowała się rezydencja książęca. Mógł tu przyjść na świat pierwszy król Polski, Bolesław I Chrobry, który w roku 1000 gościł na wyspie cesarza Ottona III, zmierzającego z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha.

Rezydencję na Ostrowie Lednickim otaczały olbrzymie umocnienia, zbudowane z drewna, wypełnione ziemią i umocnione kamieniem polnym. W centralnym grodzie zbudowano pałac i kościół. Na podgrodziu funkcjonował targ, gdzie pracowali rzemieślnicy: garncarze, odlewnicy i rymarze.

Obecnie w Lednicy można odwiedzić Muzeum Pierwszych Piastów. Wzięliśmy tam udział w lekcji muzealnej. Na wyspę, na której wybudowany był pałac, przeprawiliśmy się promem. Obejrzeliśmy pozostałości pałacu książęcego, wysłuchaliśmy opowieści dotyczących tego miejsca.

Po powrocie do szkoły, nadal rozmawialiśmy o najdawniejszych dziejach Polski - poznawaliśmy tajemnice życia rycerskiego.

Z wielkim zainteresowaniem ruszamy dalej, w naszą historyczną podróż, która doprowadzi nas do zrozumienia, kim jesteśmy i skąd pochodzimy.

Galeria zdjęć

Nocka z Panem Kleksem

Rozszyfruj wiadomość:

„…praszam na …cowako! …! 28……eśnia!

…ak …teusz

Kiedy czwartkowy dzień nastanie, spakuj śpiwór, poduszkę, pastę do zębów, szczoteczkę i ręcznik. Do plecaka włóż dobry nastrój i kilkadziesiąt uśmiechów. Napój i małe przekąski przydadzą Ci się kolejnego dnia na II śniadanie. Przybądź z rodzicami do szkoły o godz. 18:30. W szkolnej auli z pomocą rodzica rozłóż swoje posłanie. O 19:00 pożegnaj rodziców i przygotuj się do lekcji kleksografii, kolorowej geografii i innych bajkowych wyzwań. Kiedy już się zmęczymy, zjemy pyszną pizzę, umyjemy zębiska i ułożymy się do snu. Utulać nas będzie film „Akademia Pana Kleksa”. W piątkowy ranek umyjemy się, ubierzemy w szkolny mundurek i o godz. 8:00 zjemy śniadanie w szkolnej stołówce. Potem lekcje i moc wspomnień minionej nocy. Do zobaczenia!”

Tak rozpoczęła się nasza niezwykła nocka z Panem Kleksem. Rodzice przywieźli nas do pustego budynku szkoły, w którym czekały nasze „piegowate panie”. W auli odnaleźliśmy SYPIALNIĘ 3c i 3d. Rozłożyliśmy materace i śpiwory. A potem znaleźliśmy list od Ambrożego Kleksa. Każda z klas miała do przejścia pełną zadań TRASĘ AKADEMICKĄ. Po jej ukończeniu każdy z nas został uczniem Akademii Pana Kleksa – o czym marzyliśmy podczas lektury książki!

Naszym pierwszym zadaniem było wymyślenie dla siebie imienia zaczynającego się na literę A. Był wśród nas Apoof, Ami, Ailuja, Anastazja, Adolf znalazł się nawet Ambroży. Później robiliśmy kleksy na zajęciach kleksografii, rozwiązywaliśmy test dotyczący lektury, puszczaliśmy nasze „oczy” w kosmos, naklejaliśmy sobie na twarze piegi. Po pomyślnie ukończonych zadaniach, czekała na nas w szkolonej stołówce przepyszna pizza i ciepła herbatka. Po kolacji umyliśmy zęby i przebraliśmy się w piżamki. Panie włączyły film pt. „Akademia Pana Kleksa”, przy którym większość z nas błogo usnęła. To była wspaniała noc i nie możemy się doczekać następnej!

Galeria zdjęć

Trójka klasowa

Rok szkolny ruszył pełną parą! W naszej klasie odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego.

Wybory rozpoczęliśmy od zgłoszenia kandydatur. Kandydaci przygotowali występy i swoje postulaty - tak, tak, już wiemy, czym są PO-STU-LATY, rozmawialiśmy o tym z panią i w tym roku przygotowaliśmy się do wyborów jak prawdziwi profesjonaliści. Następnie odbyło się tajne głosowanie, w wyniku którego został wyłoniony zastępca klasy Malo Henry i przewodnicząca Maja Knapczyk. Serdecznie im gratulujemy i życzymy wiele satysfakcji z wykonywania zadań!

Galeria zdjęć

Inea-Stadion Lech Poznań

Nasi klasowi koledzy każdego dnia, podczas długiej przerwy, biegną na szkolne boisko i kopią piłkę, by jak najszybciej znalazła się w bramce przeciwników. Dlatego my, dziewczynki, wraz z naszą wychowawczynią, postanowiłyśmy zabrać chłopców na INEA STADION, największy poznański stadion piłkarski. Wycieczka bardzo ucieszyła chłopców, gdyż była niespodziewaną kontynuacją obchodów Dnia Chłopaka. Towarzyszyła nam klasa 3d. Byliśmy na zielonej murawie, w szatni piłkarzy, w sali konferencyjnej, na trybunach, siedzieliśmy na miejscach, które zarezerwowane są dla ważnych gości. Odwiedziliśmy takie stadionowe zakamarki, o których istnieniu nawet nie śniliśmy. To był udany dzień, nie tylko dla chłopców, ale również dla nas, dziewczynek.

Galeria zdjęć

Dzień Sowy

Pewnego dnia dostaliśmy taki list:

„Drodzy Uczniowie, mieliście okazję poznać i pograć w różne gry, zarówno dziś, jak i w różnych przestrzeniach wcześniej. Z radością obserwujemy pełne emocji rozgrywki w Jungle Speed, Summoner Wars, Magię i Miecz czy inne, podczas zajęć świetlicowych. Wychodząc naprzeciw Waszej pasji, a także mając w perspektywie zbliżającą się dziesiątą rocznicę powstania Gaudium et Studium, mamy dla Was zadanie – wyzwanie! Zadaniem wszystkich uczniów naszej szkoły, w Dniu Sowy jest zaprojektowanie gry o tematyce bezpośrednio związanej z Gaudium et Studium. Gra może mieć charakter/formę gry planszowej, fabularnej, karcianej, karciano-planszowe, logiczno-zręcznościowej czy innej – nic Was w tym aspekcie nie ogranicza, oprócz Waszej wyobraźni!”.

Udało się nam wykonać kilka projektów gier. Jesteśmy z nich bardzo dumni!
Zapraszamy do galerii :-)

Galeria zdjęć

Dzień Języków Europejskich

W naszej szkole po raz pierwszy został zorganizowany Dzień Języków Europejskich. W tym wyjątkowym dniu podkreślamy znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie. Każda klasa wylosowała inny kraj europejski i przygotowała ciekawostki z nim związane. Mogliśmy poznać między innymi Niemcy, Anglię, Hiszpanię, Chorwację, Francję, Maltę, Węgry, Finlandię. Powstały plakaty, gry planszowe, mini słowniczki, a nawet specjały kulinarne danego kraju. Uczyliśmy się słówek, tańczyliśmy, śpiewaliśmy i mieliśmy pyszną zabawę. Ciekawie, bezpiecznie i przyjemnie jest przekraczać różnice kulturowe, gdy zna się języki innych ludzi!

Galeria zdjęć

Dzieje Polski w malarstwie

Wizyta w Muzeum Narodowym w Poznaniu była okazją do poznania historii Polski. Dziś, w dobie nowoczesnego sprzętu fotograficznego, przekazywanie obrazów z kolejnych wydarzeń odbywa się w ekspresowym tempie. Dawniej przebiegało to znacznie wolniej. Artysta musiał poświęcić wiele dni, a nawet miesięcy, by opowiedzieć o wydarzeniach, jakie miały miejsce w czasach mu współczesnych. Wielu tworzyło dzieła odnoszące się do najważniejszych wydarzeń z historii Polski. W muzeum poznaliśmy obrazy Jana Matejki, Bacciarellego, Canaletta. Zwróciliśmy uwagę na precyzję, z jaką tworzyli swoje dzieła, jak dbali o najdrobniejszy szczegół. Mieliśmy wrażenie, jakbyśmy oglądali fotografie, a nie - namalowane pędzlem i farbami - obrazy. Każdego, kogo interesuje historia Polski, zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Galeria zdjęć

Zakręcona lekcja języka polskiego

Spiner to zabawka, która stała się prawdziwym hitem i szybko wspięła się na uczniowskie szczyty popularności. Nie kryliśmy zdziwienia, gdy pani poprosiła, abyśmy przynieśli je na lekcje. Okazało się, że popularną zabawkę można wykorzystać na lekcji języka polskiego i tak zrobiła nasza pani. Przygotowana karta pracy i przyniesione z domu spinery pomogły nam utrwalić poznane części mowy. Zabawom nie było końca, spinery wirowały i uczyły nas gramatyki. Z niecierpliwością czekamy na kolejne karty pracy z kręceniem, tym razem może z matematyki?

Galeria zdjęć

Giganci z przeszłości i z boiska

Ogon, tułów, szyja, głowa...
Postać prawie jest gotowa.
Jeszcze tylko cztery nogi i wychodzi potwór srogi.
Taki duży wśród zarośli...
Pewnie byśmy za nim poszli.
Lecz to było wieki temu.
Teraz już go nie znajdziemy.
A dlaczego?
Bo wymarły.
Mam na myśli - ...............

W tygodniu projektowym w klasie 3c próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie, czy giganci są wśród nas? W tym celu poznaliśmy pradawne jaszczury i… znanych piłkarzy. Powstały dinozaury z talerzyków i skamieniałości z masy solnej. Odwiedził nas również sędzia piłkarski, który przybliżył nam zasady gry fair-play i znaleźliśmy odpowiedź: GIGANTEM jestem ja, ty i każdy, kto kulturalnie kibicuje i przyjmuje porażki z godnością!

Galeria zdjęć

Andrzejki

Andrzejki to czas wróżb i zabaw. Nie mogliśmy tego przegapić! Wzięliśmy udział w zabawie andrzejkowej przygotowanej przez panią Sylwię. Wróżyliśmy sobie przyszłość, biorąc udział w różnych andrzejowych wróżbach. Dowiedzieliśmy się jakie imiona będą nosić nasi przyszli mężowie i żony :-). A także, że w przyszłym roku nauczymy się wielu ciekawych rzeczy!

Galeria zdjęć

Kultura i szacunek - tworzą twój dobry wizerunek

Pewnego dnia w klasie znaleźliśmy list od Studiusza, który zapoznał nas ze zwrotem: savoir-vivre. Studiusz przybliżył nam zasady kulturalnego zachowania i zaprosił do zadań. Pracowaliśmy w grupach przy czterech stanowiskach:

- MOC DOBRYCH SŁÓW

- WIEM, JAK JEM

- KURTYNA W GÓRĘ

- CZEŚĆ! JESTEM GRZEŚ

Prezentowaliśmy barwne kodeksy dobrego zachowania w kinie i teatrze oraz odgrywaliśmy scenki z przystanku. Zajęcia podsumowaliśmy, kończąc stwierdzenia:

- Mówię DZIEŃ DOBRY, gdy…

- Słowa PRZEPRASZAM używam, kiedy…

- Nóż układam zawsze z … strony talerza.

- Łyżka leży obok widelca czy noża?

- Telefon w teatrze…

- Eleganckie ubranie wkładam, gdy idę do…, a sportowe, gdy…

Savoir-vivre jest świetny!

Galeria zdjęć

Wyprawa do lasu po choinkę

11 grudnia, w ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, nasza klasa wspólnie z klasą 1b, wybrała się na całodzienną wycieczkę do Biskupina.

Udaliśmy się do zagrody, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach artystycznych. Tworzyliśmy świąteczne stroiki, piekliśmy pierniki i bułki drożdżowe, śpiewaliśmy pastorałki i oczywiście degustowaliśmy różne potrawy wigilijne. Na stole pojawił się barszcz czerwony z uszkami, kapusta z grzybami, smażona ryba oraz upieczone przez nas pierniki. Na koniec zawitaliśmy do lasu, w okolicach Biskupina i razem z panem leśniczym wybraliśmy choinki do naszych szkolnych sal. Pogoda dopisała, więc spacer po lesie był bardzo przyjemny.

Po całym dniu pełnym atrakcji wróciliśmy do szkoły i z niecierpliwością czekamy na kolejne wspólne podróże.

Galeria zdjęć

Co nas czeka…

Coraz częściej zastanawiamy się, jak to będzie w klasie 4, 5, 6… Aby się tego dowiedzieć, postanowiliśmy odwiedzić naszych starszych kolegów i koleżanki. Wzięliśmy udział w lekcji historii i chemii. Okazało się, że były to przyjemne i ciekawe lekcje. Pan Adam, którego pewnie spotkamy w klasie czwartej na lekcjach historii, w ciekawy sposób zapoznał nas z postacią Jana Zamoyskiego. Pani Jagoda natomiast podczas lekcji chemii pokazała nam ciekawe eksperymenty. Dzięki tym wizytom łatwiej i spokojniej czekamy na kolejne etapy naszej szkolnej przygody.

Galeria zdjęć

Dzień Kobiet

To już trzeci raz obchodzimy w naszej klasie Dzień Kobiet. Oczekiwałyśmy go z wielką niecierpliwością i zaciekawieniem. Zastanawiałyśmy się, czym w tym roku nasi szkolni koledzy nas zaskoczą . Chłopcy postanowili w tym roku zaprosić nas na chwile relaksu do salonu piękności U BEATY. Przygotowali różne stanowiska: nawilżanie twarzy, ogórkowy relaks, oczyszczanie twarzy i malowanie paznokci, które cieszyło się największym powodzeniem. To nie koniec atrakcji! Po relaksie przyszedł czas na poczęstunek. Zajadaliśmy się goframi samodzielnie udekorowanymi owocami i bitą śmietaną. Na koniec dostałyśmy piękne kwiaty i własnoręcznie wykonane laurki. Dzięki naszym kolegom, czułyśmy się tego dnia jak prawdziwe księżniczki.

Chłopcy, bardzo Wam dziękujemy!
Wasze koleżanki z 3c

Galeria zdjęć

Historia Informacji

W marcu zajmowaliśmy się historią informacji. Jednym z aspektów naszego tematu były sposoby przekazywania informacji. Tu zafascynowało nas… powstawanie dźwięku. Choć go nie widać, to jest – i to jest bardzo dobitnie. Wiemy, że dźwięk to poruszające się fale dźwiękowe, które wprawiają w ruch cząstki powietrza. Aby bardziej unaocznić sobie to zjawisko, wykonaliśmy następujący eksperyment. Przygotowaliśmy słoik, gumową rękawiczkę stanowiącą membranę, trąbkę, wykałaczki, cukier i posypkę do ciastek. Kolejno układaliśmy na membranie cukier, posypkę oraz wykałaczki i dęliśmy w trąbkę, kierując jej wylot ku naciągniętej na słoik rękawiczce. Dzięki temu przedmioty na niej ułożone podskakiwały – co świetnie dało się zauważyć. Tak właśnie „zobaczyliśmy” dźwięk.


Hugo w klasie

Pewnego dnia gościliśmy w klasie kogoś specjalnego. Tata Mai przyszedł do nas z pieskiem Hugo. Przesympatyczny piesek dał się każdemu pogłaskać, a tata Mai opowiadał nam o Hugo. Dowiedzieliśmy się dzięki tej wizycie, w jaki sposób dbać o psa, czego psy nie lubią a za czym przepadają. Mieliśmy okazję nakarmić Hugo jej ulubionymi przysmakami. Była to bardzo miła i pouczająca wizyta. Czekamy na kolejne zwierzęce odwiedziny!

Galeria zdjęć

Klasowe wynalazki

„Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe.” - Albert Einstein

Historia wynalazków to temat, którym się ostatnio zajmowaliśmy. Poznaliśmy kilku wynalazców, próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie kluczowe Czy istnieje zależność między odkryciem i wynalazkiem? Ale najciekawszym elementem naszej tygodniowej pracy były nasze wynalazki. Pracowaliśmy w parach i małych grupach i stworzyliśmy:
-BĄBELKOLOT
-HOTLOT
-LATAJĄCY PROM
-AUTOPŁYW
-PODUSZKOLOT
-KOSMOCZAS

Jesteśmy przekonani, że nasza wyobraźnia nie ma granic, a nasze wynalazki są na to dowodem.

Galeria zdjęć

Lektura w pudełku

Naszą kolejną samodzielnie przeczytaną lekturą jest książka pod tytułem „Mały Książę”. Naszym zadaniem związanym z lekturą było przygotowanie w domu pudełka zawierającego świat z książki. Technika wykonania tej pracy była dowolna. Należało jednak trzymać się kilku konkretnych wytycznych: na wieczku pudełka musieliśmy umieścić autora i tytuł książki, a całe pudełko ozdobnie okleić. Efekty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania! Były tak piękne, że postanowiliśmy pokazać je światu i urządziliśmy wystawę naszych prac w holu szkoły

Galeria zdjęć

Sportowy bal karnawałowy 3c

Klasy trzecie wzięły udział w sportowym balu karnawałowym. Wszyscy mieli za zadanie ubrać się w stroje sportowe. Kiedy dotarliśmy do auli, pani Sylwia opowiedziała nam, co stanowiło inspirację dla tematyki tegorocznego balu – była to zimowa olimpiada w Korei. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek na jej temat i wzięliśmy udział w kilku interesujących sportowo-balowych konkurencjach. Tańczyliśmy wspólnie do sportowych hitów. Zabawa była udana

Galeria zdjęć

 
Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
AKCEPTUJĘ