Private High School GES
GES - GAUDIUM ET STUDIUM - Klasa 8b 2022/2023 - Prywatna Szkoła Podstawowa Poznań

KRONIKA roku szkolnego 2017/2018 gdy byliśmy klasą 3B


Wybory do Samorządu Klasowego

Rok szkolny ruszył pełną parą! Pracujemy intensywnie.

Wybraliśmy trójkę uczniów, którzy tworzą samorząd klasowy.

Wybory rozpoczęliśmy od zgłoszenia kandydatur. Następnie odbyło się tajne głosowanie. Komisja złożona z Mateusza i Marceliny skrzętnie przeliczyła wszystkie oddane głosy. Przewodniczącym klasy został Mateusz, a jego zastępcami Marianna i Tosia. Serdecznie im gratulujemy i życzymy wiele satysfakcji z wykonywania zadań.

Galeria zdjęć

Cudze chwalicie, swego nie znacie…

Znaczenie tego powiedzenia stało się dla nas jasne podczas zajęć, które poświęcone były naszej małej i dużej ojczyźnie.

Wielkopolska, bo o niej między innymi mowa, jest miejscem, z którym jesteśmy szczególnie związani. To region, w którym się wychowujemy i uczymy, gdzie spędzamy większość naszego czasu. Dlatego dobrze jest znać wielkopolskie tradycje, a są one niezwykle bogate.

Podczas zajęć prezentowaliśmy przygotowane materiały o swoich miejscowościach, regionie. Poznaliśmy wiele słów z gwary poznańskiej (niektóre nieźle nas ubawiły) oraz tradycje kulinarne.

Okazuje się, że nasz kraj, jego regiony mają do zaoferowania wiele atrakcji. Warto zwiedzać świat, ale równie ważnym i interesującym jest poznanie tego, co jest tak blisko nas.

Galeria zdjęć

Od Mieszka I do Rzeczpospolitej Polski, czyli historia naszego państwa

W tym roku szkolnym ruszamy w niezwykle ciekawą podróż. Wiedzie nas ona przez dzieje Polski. Poznajemy historię naszego państwa od początku jego istnienia.

Naszą przygodę z historią rozpoczęliśmy od wycieczki na Ostrów Lednicki. To tu, niedaleko Poznania, rozpoczęły się dzieje Polski. Na przełomie IX i X wieku wzniesiono niewielki gródek, który w ciągu kilku dziesięcioleci stał się jednym z ważniejszych miejsc w historii naszego państwa. W kaplicy pałacowej odkryto dwa baseny chrzcielne. Pozwala to przypuszczać, że właśnie tu w 966 roku mógł przyjąć chrzest Mieszko I, pierwszy historyczny władca Polski. Pewne jest to, że na Ostrowie Lednickim, za czasów pierwszych Piastów znajdowała się rezydencja książęca. Tu mógł przyjść na świat pierwszy król Polski, Bolesław I Chrobry, który w roku 1000 gościł na wyspie cesarza Ottona III, zmierzającego z pielgrzymką na grób św. Wojciecha.

Rezydencję na Ostrowie Lednickim otaczały olbrzymie umocnienia, zbudowane z drewna, wypełnione ziemią i umocnione kamieniem polnym. W grodzie centralnym zbudowano pałac i kościół grodowy. Na podgrodziu funkcjonował targ, gdzie na stałe działali rzemieślnicy: garncarze, odlewnicy i rymarze.

Obecnie w Lednicy można odwiedzić Muzeum Pierwszych Piastów. To tam wzięliśmy udział lekcji muzealnej. Na wyspę, na której wybudowany był pałac przeprawiliśmy się promem. Obejrzeliśmy pozostałości pałacu książęcego, wysłuchaliśmy opowieści dotyczących tego miejsca.

Z wielkim zainteresowaniem ruszamy dalej w naszą historyczną podróż. Kto wie, jakie jeszcze tajemnice przed nami kryje?

Galeria zdjęć

Dzień Chłopca

W tym roku dziewczynki z naszej klasy z okazji Dnia Chłopca przygotowały dla nas niezwykłą niespodziankę.

Kiedy weszliśmy rano do klasy, koleżanki odśpiewały nam głośno „Sto lat” i wręczyły drobne upominki.

Stół został zastawiony słodkościami i owocami. Kostki do zabaw logicznych tak się nam spodobały, że świata poza nimi nie widzieliśmy. Koleżanki świetnie poradziły sobie z przygotowaniem przyjęcia. Nasze uśmiechnięte buzie są tego najlepszym dowodem. Co ważne, dziewczynki zaplanowały i przygotowały tę imprezę całkowicie samodzielnie!

Galeria zdjęć

Od radła do kombajnu, czyli co w polu piszczy…

Włodzimierz Melzacki

Chleb

Nie orałeś, nie siałeś,
nie drżałeś czy wschodzi
czy je słońce spali,
czy deszcz nie zaszkodzi.
Czy wiatr zboża wątłego
do reszty nie ugnie.
Nie troskałeś się o nie,
nie patrzyłeś dumnie,
jak na dłoni spękanej
mieniło się złotem.
Nie żąłeś, nie wiązałeś
tuż przed burzą w snopy.
Nie dziwiłeś się bieli
płynącej spod żaren.
Że z takiej czarnej ziemi
bierze się i z wiary.
Nie wiedziałeś dlaczego
w dożynkowej gali
przed bochnem przedniego
nisko się kłaniali...
Ty kupiłeś go w sklepie.
Pachnący i ciepły.
Niech ci przebaczy czerstwy,
rzucony na śmietnik.

Nasza podróż przez dzieje Polski trwa nadal. Na zajęciach nie mogło zabraknąć tak ważnego tematu, jak historia polskiego rolnictwa. Przeanalizowaliśmy jego dzieje od czasów Polan do czasów współczesnych. Dowiedzieliśmy się, jak dawniej uprawiano rolę i jak to robi się dzisiaj. Poznaliśmy dawne urządzenia rolnicze, udoskonalane przez wieki, tak, aby ułatwiały pracę rolnikom. Na pola wyjeżdżają dziś nowoczesne maszyny: kombajny i ciągniki. Dzięki nim praca rolnika jest mniej wyczerpująca. Należy jednak pamiętać, że uprawy nadal wymagają wiele troski, wiedzy, systematyczności.

Podczas zajęć wykonaliśmy też doświadczenie, które miało na celu sprawdzenie, w jakich warunkach należy przechowywać jedzenie, by się nie psuło. Wysunęliśmy hipotezy i przez kilka dni prowadziliśmy obserwacje, skrzętnie notując uwagi w specjalnym dzienniku. Obejrzeliśmy pod mikroskopem grzyby, które wyrosły na naszym chlebie i sporządziliśmy wnioski dotyczące doświadczenia. Już wiemy, dlaczego żywność najlepiej przechowywać w lodówkach.

Galeria zdjęć

Dzieje Polski w malarstwie

Wizyta w Muzeum Narodowym w Poznaniu była okazją do poznania historii Polski. W dobie nowoczesnego sprzętu fotograficznego przekazywanie obrazów z kolejnych wydarzeń odbywa się w ekspresowym tempie. Przez całą dobę możemy oglądać na ekranach telewizorów najnowsze wydarzenia. Dawniej przebiegało to znacznie wolniej. Artysta musiał poświęcić wiele dni, a nawet miesięcy, by opowiedzieć o wydarzeniach, jakie miały miejsce w czasach mu współczesnych. Wielu tworzyło dzieła odnoszące się do najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Poznaliśmy obrazy Jana Matejki, Baciarellego, Canaletta. Zwróciliśmy uwagę na precyzję, z jaką tworzyli swoje dzieła, dbałość o najdrobniejszy szczegół. Mieliśmy wrażenie, jakbyśmy oglądali fotografie, a nie namalowane pędzlem i farbami obrazy. Każdego, kogo interesuje historia Polski zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Galeria zdjęć

Miasta i miasteczka

Jakie miasta w Polsce są najstarsze? Jak powstawały? Jakie detale architektoniczne odróżniają miasta polskie od włoskich? Jakie instytucje działają w miastach? Jaka jest historia Poznania? Jak budować miasta, by ludziom się w nich dobrze żyło?

Na te i na inne pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas naszych zajęć. Prezentacje, wizyta w Bramie Poznania, tworzenie planu miasta pozwoliło nam na nie odpowiedzieć. Jednym z efektów naszych działań było stworzenie na zajęciach plastyki modeli kamieniczek. Można je było oglądać na wystawie w hallu szkoły.

Galeria zdjęć

Muzyka naszych czasów, czyli lekcja słuchania dla dzieci

Galeria zdjęć

 
Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
AKCEPTUJĘ