Private High School GES
GES - GAUDIUM ET STUDIUM - Klasa 8b 2022/2023 - Prywatna Szkoła Podstawowa Poznań

KRONIKA roku szkolnego 2016/2017 gdy byliśmy klasą 2B


RUSZAMY DO PRACY

Nowy rok się rozpoczął, a wraz z nim nadeszły nowe wyzwania. Przed nami wiele celów, które pozwolą nam rozwiązać wiele zadań nie tylko dziś, ale i w przyszłości.

Będziemy budować nieustannie naszą wiedzę w oparciu o to, co już wiemy i o to, co pojawi się w najbliższych miesiącach. Wiemy, że znajomość alfabetu pomoże nam na przykład wyszukiwać hasła w słowniku, czy znaleźć poszukiwaną książkę w bibliotece, a wiedza na temat kolejnych dni w tygodniu czy miesięcy w planowaniu własnej pracy czy umiejętność obliczenia, ile czasu pozostało nam do kolejnych wakacji. Prace domowe, rzetelnie rozwiązywane, pomogą utrwalić nam zdobyte wiadomości.

Ważne, by odważnie podejmować wyzwania, bo to jedyny sposób, by radzić sobie z kolejnymi, coraz trudniejszymi zadaniami.

Galeria zdjęć

ŁEJERY, ALE TEATR!

We wrześniu zostaliśmy zaproszeni do teatru przy szkole Łejery. Uczniowie klas młodszych tej szkoły zaprosili nas na spektakle, które przygotowali podczas zajęć w szkole.

Teatr wywarł na nas wielkie wrażenie. Scena, widownia, gra aktorska naszych rówieśników. Doceniliśmy ich pracę nagradzając występ gromkimi brawami. Zostaliśmy też zaproszeni w kulisy teatru – dzięki temu poznaliśmy go „od kuchni”. Wracając do szkoły rozmawialiśmy o łejerowskim teatrze.

Wiemy, jak wiele zaangażowania różnych osób wymaga przygotowanie najkrótszego spektaklu, w końcu i my stajemy na deskach teatru dwukrotnie podczas każdego roku szkolnego.

Galeria zdjęć

DZIEŃ CHŁOPCA W SKODA AUTO LAB

W tym roku Dzień Chłopca spędziliśmy na zajęciach w Skoda Autolab. Wyjazd był niespodzianką – dowiedzieliśmy się o nim dopiero wtedy, gdy przekroczyliśmy próg wystawy w Komornikach koło Poznania.

Skoda Autolab to interaktywne Centrum Bezpieczeństwa. Dzięki wizycie mogliśmy zyskać wiedzę na temat nowoczesnej motoryzacji – ekologicznych rozwiązań, technologii, bezpieczeństwa. Mieliśmy okazję przetestować różne rozwiązania, obejrzeć film, wziąć udział w krótkich zajęciach na temat udzielania pierwszej pomocy. Zobaczyliśmy, jak wygląda dachowanie samochodu. Przez zabawę zdobyliśmy cenną wiedzę, którą możemy się podzielić z naszymi bliskimi i znajomymi. Bo jazda samochodem jest przyjemna tylko wtedy, gdy jest bezpieczna.

Żałowaliśmy tylko, że wizyta w Skoda Autolab trwała tak krótko. Kto wie, może zaprosimy tam naszych Rodziców i wspólnie pobawimy się, przy okazji nabywając nowe umiejętności?

Galeria zdjęć

JAK WYKONAĆ DOKŁADNY POMIAR?

Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi podczas zajęć. Dowiedzieliśmy się, jak dawniej ludzie dokonywali pomiaru długości. Konieczność określenia długości, powierzchni lub objętości powstała wraz z tworzeniem społeczności ludzkich i rozwojem handlu i rzemiosła. Zaistniała potrzeba wymyślenia jednostek do odmierzania długości czy odległości. Nasi pierwotni, a właściwie starożytni przodkowie sięgnęli po to, co mieli najbliżej. Po części własnego ciała: palec, dłoń, ramię, łokieć, rozciągnięte ramiona, stopę, długość kroku. Nie były one jednak precyzyjne, dokładne, bo przecież długość stopy czy przedramienia była różna u każdego człowieka. Myślano więc, jak ujednolicić system mierzenia, by był precyzyjny. W Polsce po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku wprowadzony został metryczny system miar. Podstawową jednostką w tym systemie jest metr, który zdefiniowano we Francji w 1791 r. Wykonano wzorzec z platyno–irydowego pręta, przechowywanego w Sèvres pod Paryżem.

Postanowiliśmy zbadać, czy faktycznie pomiary wykonane przy użycia łokci i stop będą się między sobą różnić, a te wykonane miarą będą podobne lub identyczne. Postawiliśmy hipotezę i sprawdziliśmy ją mierząc długość szkolnego korytarza. Na podstawie doświadczenia stwierdziliśmy, że korzystanie z ujednoliconej miary pozwala na uzyskanie wiarygodnego wyniku. Nasze działania możecie obejrzeć w relacji fotograficznej.

A może sami sprawdzicie, czy nasze wnioski są słuszne?

Galeria zdjęć

CZY POGODA JEST ZAWSZE?

Często mówimy: „dzisiaj nie ma pogody”. Jednak takie stwierdzenie jest nieprawdziwe, bo pogoda jest zawsze. Może być tylko ładna albo brzydka.

Pogoda ma ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Ważna jest umiejętność rozumienia prognoz pogody nadawanych w telewizji, czy udostępnianych poprzez aplikacje zainstalowane na naszych telefonach. Dzięki temu potrafimy dobrać właściwy strój na dany dzień. Umiemy też wytłumaczyć sobie, dlaczego jednego dnia nasze samopoczucie jest lepsze, a innego gorsze.

Podczas szkolnych zajęć dowiedzieliśmy się, jakie są składniki pogody, jakich urządzeń używamy do ich pomiaru, czym zajmuje się synoptyk i meteorolog oraz co to jest ciśnienie atmosferyczne. Dobieraliśmy właściwe ubrania do pogody, zbudowaliśmy wiatromierz.

Naszą pracę możecie obejrzeć w relacji fotograficznej. Zapraszamy!

Galeria zdjęć

JAK SPOTKAĆ SIĘ Z INNYM?

projekt edukacyjny


„Otwarty świat zaczyna się od otwartego umysłu…”

Celem kolejnego projektu było poznanie różnic w wyglądzie, kulturowych, wyznaniowych, światopoglądowych ludzi z różnych stron świata. Wzięliśmy udział w wycieczkach, spotkaniach, oglądaliśmy filmy, poznaliśmy zabawy afrykańskie, czytaliśmy książki o dzieciach z różnych stron świata oraz te dotyczące tolerancji i szacunku. Poznaliśmy słowa i zwroty w różnych językach.

Odwiedziliśmy Muzułmańskie Centrum Kulturalno–Oświatowe, gościliśmy studentki z Malezji i Tajwanu. Dzięki codziennej nauce języka angielskiego mogliśmy przeprowadzić z nimi wywiad. Miłą niespodzianką były upominki, które otrzymaliśmy.

Wszystkie te działania uświadomiły nam, że ludzie mogą stać się sobie bliżsi, jeśli nie będą kierowali się uprzedzeniami, które mogą być niesprawiedliwe i krzywdzące. Bo cóż możemy powiedzieć o innych, jeśli najpierw ich nie poznamy?

Galeria zdjęć

KONCERT MAZOWSZA

Co to jest taniec narodowy? Jak wygląda kontusz? Czy każdy region w Polsce ma swoją muzykę? Jak wygląda turoń?

Na te pytania znaleźliśmy odpowiedzi podczas koncertu edukacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Odbyliśmy podróż po całej Polsce poznając jej bogactwo folklorystyczne. Oprócz obejrzenia wspaniale wykonanych tańców ludowych, wysłuchaliśmy opowieści dotyczącej ich historii. Opowieści towarzyszył pokaz slajdów, a publiczność była zapraszana do różnych zadań.

Okazało się, że wiele z tańców i piosenek było nam znanych, tylko niektóre okazały się dla nas nowe.

Przy wyjściu czekała na nas miła niespodzianka – każdy widz otrzymał „małe co – nieco” z okazji Mikołajek.

Galeria zdjęć

CZEGO ROŚLINA POTRZEBUJE DO ŻYCIA?

Oczywiście, że światła i wody! Postanowiliśmy sprawdzić, jakie szanse na wzrost ma roślina w różnych warunkach. Dlatego wykonaliśmy doświadczenie polegające na wysianiu nasion kwiatów do czterech doniczek. Jedna z hodowli miała zapewnione światło i wodę, druga – wodę, trzecia – światło. Hodowla w czwartej doniczce została pozbawiona zarówno dostępu do światła jak i do wody.

Postawiliśmy hipotezy dotyczące doświadczenia i umieściliśmy rośliny w odpowiednich miejscach. Pozostała nam baczna obserwacja i codzienne zapisywanie spostrzeżeń. Na koniec sporządziliśmy wnioski.

Czy domyślacie się, jakie były?

Galeria zdjęć

 
Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
AKCEPTUJĘ