Private High School GES
GES - GAUDIUM ET STUDIUM - Klasa 8a 2022/2023 - Prywatna Szkoła Podstawowa Poznań

KRONIKA roku szkolnego 2017/2018 gdy byliśmy klasą 3A


Podróż ku korzeniom.
Wizyta na Ostrowie Lednickim.

W tym roku szkolnym nauczymy się patrzeć w przeszłość i odkrywać tajemnice dawnych dziejów. Przygodę z historią najlepiej jednak rozpocząć od miejsca, w którym jesteśmy, uczymy się i żyjemy. Nawet nie przypuszczaliśmy, że Wielkopolska jest tak bardzo związana z początkami naszego kraju. Musieliśmy przyjrzeć się tym faktom z bliska… Chcąc poznać historię naszego państwa, wybraliśmy się na Ostrów Lednicki. Jakie było nasze zaskoczenie, gdy okazało się, że podążamy śladami pierwszych polskich władców! Prawdopodobnie to właśnie tu Mieszko I przyjął chrzest Polski. Trudno udowodnić to na 100%, ale sam fakt przebywania w takim miejscu sprawił, że poczuliśmy zew przygody. Okazało się, że przeszłość może być niezwykle interesująca. Już teraz wiemy, że w tym roku szkolnym chcemy odkryć o wiele więcej historycznych tajemnic.

Galeria zdjęć

Dzień Chłopaka. Czas wspólnego świętowania!

Kiedy jesteś sam jak palec, sam jak palec,
świat wygląda dość ponuro i paskudnie,
bo o smutki, bo o smutki dużo łatwiej,
a o radość, a o radość znacznie trudniej.

Najlepiej razem, najlepiej razem
cieszyć się książką, piosenką, obrazem,
i z przyjacielem dzielić każdą myśl.
Najlepiej razem, zawsze razem - tak jak dziś.

Kiedy jesteś wśród przyjaciół, to wiadomo,
w trudnych chwilach na drugiego możesz liczyć,
bo jak nawet skrzydła trochę Ci oklapną,
to przyjaciel własnych skrzydeł w mig pożyczy!

Najlepiej razem, najlepiej razem
cieszyć się książką, piosenką, obrazem,
i z przyjacielem dzielić każdą myśl.
Najlepiej razem, zawsze razem - tak jak dziś

.

/W. Chotomska/

Galeria zdjęć

Każda chwila jest inna, czyli o tym jak płynie czas.

Tik i tak. Tik i tak.
Któż to spieszy się aż tak?
Każde tik i każde tak
daje ludziom ważny znak.

Jest godzina na śniadanie,
na zabawę, na czytanie.
Biegną też we śnie godziny,
bo czas nie śpi, gdy my śpimy.

Bo czas płynie niczym rzeka,
wciąż do przodu, nie narzeka na brak czasu,
na spóźnienie, na zbyt krótkie okamgnienie.

Tik i tak. Tik i tak.
Taki rytm w zegarze gra.
W równym rytmie tak od lat słychać,
jak jest stary świat

(muzyka: Mariusz Matuszewski, słowa: Maria Lorek)

Czas płynie? Co to znaczy? Czy rzeczywiście jest to możliwe, by czas nigdy się nie zatrzymywał? A co, jeśli w zegarze wyczerpią się baterie? Dziś od rana rozpoczęliśmy wyścig z czasem, chcąc jak najszybciej poznać odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Zaprojektowaliśmy własne tarcze zegara, zamontowaliśmy mechanizm wskazówkowy i zaprezentowaliśmy swoje dzieła. Podczas wspólnego wskazywania godzin, klasę wypełniał cichutki dźwięk tykania. Czas biegł nieubłaganie… Choć nie udało się go namówić do odpoczynku, coś jednak nam pozostawił. Jest to wiedza o godzinach i minutach oraz… zegary, które pomogą nam w codziennym określaniu godzin. Na pewno znajdą swoje miejsce w naszych pokojach!


Szkolny Savoir Vivre

Dzisiejszego poranka na tablicy powieszone zostały dwa wyrazy: savoir vivre. Cóż to za trudne słowo? Zastanawialiśmy się, wchodząc do klasy. Do jednego byliśmy przekonani - na pewno nie pochodziło z języka polskiego. Z pomocą przyszła nam pani, niosąc słownik, który wytłumaczył nam to pojęcie:

savoir-vivre [wym. sawuar wiwr] «zasady właściwego zachowania się w towarzystwie; też: znajomość tych zasad i umiejętność ich stosowania»

- Nie byłoby łatwiej powiedzieć dobre zachowanie? - zapytał ktoś w klasie.

- Tak brzmi dostojniej - stwierdził ktoś inny.

Okazało się, że poznanie zwrotu, które wywołało tyle zamieszania, było tylko wstępem do dzisiejszych zajęć. Podzieleni na cztery zespoły, ruszyliśmy do różnych stanowisk pracy. Wszystkie drużyny przypomniały sobie, które wyrazy wspierają nasze kulturalne zachowanie. Stworzyły też scenki, pokazujące kolejność witania się ze sobą osób z uwzględnieniem ich wieku, czy płci, a potem wybrały się na ucztę. Niestety, najpierw trzeba było ją odpowiednio przygotować. Prawidłowe zastawienie stołu nie stanowiło dla nas kłopotu. A wszystko dlatego, że tak chętnie nakrywamy do naszych wspólnych, rodzinnych posiłków. Z pewnością powtórzymy to zadanie jeszcze dziś, szykując kolację :-)

Galeria zdjęć

Słowo drogowskaz

Czy można porozumieć się bez słów? Jak ważna jest komunikacja w życiu człowieka? Czy dane słowo dla każdego znaczy to samo? A może istnieją jakieś inne, alternatywne metody komunikacji? Kolejny TYDZIEŃ PROJEKTOWY rozpoczął się lawiną pytań. Było ich tak wiele, że przez chwilę obawialiśmy się, że nie zdążymy odnaleźć wszystkich interesujących nas odpowiedzi. Na szczęście mieliśmy dość czasu, by usiąść do wspólnej rozmowy.

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu:

Film

SIŁA PRZYCIĄGANIA

Tym razem postanowiliśmy poeksperymentować i zbadać właściwości magnesu. Z dużą radością wyszukiwaliśmy w naszej klasie rzeczy, które zostałyby przez niego przyciągnięte. Jakie było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że ulubieńcem magnesu jest metal. Z tej przyjaźni powstała ciekawa zabawa - gry i labirynty, które pokonuje się za pomocą małej nakrętki. Zobaczcie sami:

Galeria zdjęć

KOSMICZNE PODRÓŻE, czyli wyprawa śladami Małego Księcia

Lektura tak niezwykła, że omawianie jej było prawdziwą podróżą do KRAINY METAFOR. Takimi doświadczeniami należy się dzielić. Dziś chcemy Wam podarować zdania, które najbardziej zapadły nam w pamięć.

„Dobrze widzi się tylko sercem”
„Człowiek naraża się na łzy, gdy raz pozwoli się oswoić”
„Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem”
„Dorośli nigdy nie potrafią sami zrozumieć. A dzieci bardzo męczy konieczność stałego objaśniania”.

Przez cały tydzień wspólnie odwiedzaliśmy różne planety, zamieszkałe przez dorosłych. Spotkaliśmy m.in.: Króla, Próżnego, czy Geografa. Każde z tych spotkań wiele nas nauczyło, ale też ostrzegało przed samotnością, która jak cień towarzyszyła tym postaciom. Z tak wielkim bagażem doświadczeń i doznań koniecznie należało coś zrobić! Swoje refleksje postanowiliśmy zamknąć w pudełkach, które niczym MAŁY SKARBIEC przechowują wspomnienia o tej nieziemskiej lekturze, aż po dziś dzień.

Galeria zdjęć

FESTIWAL 8 INTELIGENCJI

21 marca - powitanie wiosny, to w naszej szkole radosny festiwalowy dzień. Na scenach rozproszonych po całej szkole można prezentować swoje talenty. Wśród uczniów naszej klasy są: plastycy, sportowcy, muzycy, śpiewacy, matematycy. Dlatego bardzo aktywnie wzięliśmy udział w tym niezapomnianym powitaniu wiosny


Święto pań, święto dam… :-)

Chcę Ci przesłać przyjaciółko dziś życzenia,
z głębi serca - nie tak tylko od niechcenia.
By ta przyjaźń lat kolejnych wiele trwała,
niech przyjaźni będzie dzisiaj to pochwała.
Bo przyjaciel - przyjaciela nie zawiedzie,
kiedy trzeba, to pomoże w każdej biedzie
i wysłucha, i pocieszy cię w złej chwili,
ramię poda, nawet nieba też uchyli.

Przyjaciele mogą się nie widzieć lata.
Bywa czasem, że wyjadą na skraj świata.
Jednak zawsze, kiedy tylko się spotkają,
o radościach swych i smutkach rozmawiają.

Wierszyk ten świadectwem jest przyjaźni.
Z przyjacielem się przez życie idzie raźniej!

/Dorota Rozwens/

Galeria zdjęć

Magiczny przedmiot skryty w klasie szkolnej

Podczas omówienia lektury "Magiczne Drzewo" Andrzeja Maleszki spodobały nam się niezwykłe przygody głównych bohaterów... Natchnieni ich perypetiami postanowiliśmy sprawdzić, czy w naszych klasowych krzesłach nie kryje się iskra magicznej mocy.

Jakież było nasze rozczarowanie, gdy żadne z drewnianych mebli nawet nie drgnęło...

Na szczęście mieliśmy na tyle własnych sił, by sami zaczarować je swoimi pomysłami :)

Zobaczcie sami:

Galeria zdjęć

Mini przegląd zdjęć - PROJEKTOWO

Nadszedł tak upragniony przez nas czas- kolejny tydzień projektowy. Tym razem zawitaliśmy do dzikiej i niebezpiecznej dżungli.

Galeria zdjęć

 
Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
AKCEPTUJĘ