Private High School GES
GES - GAUDIUM ET STUDIUM - Klasa 3c 2022/2023 - Prywatna Szkoła Podstawowa Poznań

KRONIKA roku szkolnego 2020/2021 gdy byliśmy klasą 1C


Jesienna wyprawa do parku

Pewnego piątkowego poranka, wspólnie z koleżankami i kolegami z klas 1a i 1b oraz naszymi Wychowawcami, wybraliśmy się na spacer do pobliskiego parku. Przed wyruszeniem omówiliśmy zasady bezpiecznego przemieszczania się po drodze oraz przypomnieliśmy sobie, na które znaki drogowe musimy zwrócić szczególną uwagę. Zaopatrzeni w piórniki oraz tajemnicze klucze, wykonane wcześniej z kartonu w klasie, rozpoczęliśmy wspólną wędrówkę.

Park przywitał nas wieloma kolorami oraz liśćmi opadającymi na wietrze. Rozglądając się dookoła, próbowaliśmy nazwać drzewa, które widzimy. Dąb, kasztanowiec, grusza… czy potrafimy rozpoznać pozostałe? Po chwili obserwacji przyrody rozpoczęliśmy poznawać jej tajemnice. Zabrane klucze pozwoliły nam jeszcze dokładniej zaobserwować zmieniającą się przyrodę. Przez ich dziurkę widać było więcej niż nam się wcześniej wydawało! Aby ten widok dłużej pozostał nam w pamięci, postanowiliśmy go narysować i zabrać ze sobą pamiątkowy rysunek. Z ciekawością obserwowaliśmy swoje prace, które mimo wizyty w tym samym miejscu były bardzo różnorodne!

Wychodząc z parku, zabraliśmy jeszcze kilka pamiątkowych liści, z których później postały śmieszne jesienne ludki! Bardzo nam się spodobały te wspólne wędrówki, obyśmy mieli okazję spacerować razem częściej!


Narodowe Święto Niepodległości

Powitaliśmy kolejny miesiąc. Wraz z nadejściem listopada, w jego drugim tygodniu, odbywało się ważne dla nas święto. Mimo zdalnego nauczania i odległości, jaka nas dzieliła, zjednoczyliśmy się wokół wspólnego tematu. Przypomnieliśmy sobie, czym jest patriotyzm, ojczyzna, symbole narodowe, jakie miasto jest stolicą Polski oraz jak wygląda nasze godło i flaga. Sprawdziliśmy datę w kalendarzu, był 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości. Świętowaliśmy je w gronie najbliższej rodziny, część z nas wywiesiła flagi, powstały nawet własnoręcznie wykonane rogaliki! Porozmawialiśmy z Rodzicami i Dziadkami, dowiedzieliśmy się, że była to już 102 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości!

Nie mogliśmy zapomnieć o wyjątkowym sposobie świętowania, który jest charakterystyczny dla naszego miasta - Poznania. Na samą myśl o tym zrobiliśmy się głodni! Dzięki słuchowisku poznaliśmy legendę najsłynniejszego rogala wypiekanego w listopadzie. Przypominając sobie historię św. Marcina, dowiedzieliśmy się, że jego atrybutem jest gęś. Zobaczyliśmy również, jak wygląda proces powstawania rogali świętomarcińskich, które tak uwielbiamy.

Biało-czerwony tydzień zakończyliśmy wykonując pracę plastyczną przedstawiającą godło, pamiętając o jego wszystkich elementach oraz odpowiedniej kolorystyce. Mamy nadzieję, że przyszłoroczne obchody Święta Niepodległości będziemy mogli już świętować wspólnie.


Europejski Dzień Wynalazcy

Kolejny tydzień rozpoczęliśmy rozmową o nietypowym święcie. Jak się okazało 9 listopada w kalendarzu to Europejski Dzień Wynalazcy. Zabawa w burzę mózgów pozwoliła nam przypomnieć sobie, jakie znamy wynalazki oraz do czego one służą. Wreszcie otrzymaliśmy od Pani zadanie domowe, dzięki któremu sami mogliśmy przeobrazić się w wynalazcę! Co mogłoby ułatwić nam codzienne życie? Jakiego przedmiotu brakuje nam na co dzień? Komu może pomóc mój wynalazek? Zastanawialiśmy się po lekcjach.

Gdy spotkaliśmy się we wtorek na naszej lekcji on-line, każdy jak najszybciej chciał przedstawić swoją propozycję. Okazało się, że jest wśród nas wielu pomysłowych wynalazców! Wehikuł czasu, kapsuła zwalczająca wszystkie wirusy, robot odrabiający za nas lekcje, gumowy telefon dla najbardziej wymagających użytkowników, samolot odganiający chmury i wiele wiele więcej! Rozmowom i dyskusjom nie było końca, wymienione przez nas pomysły znalazły wielu zwolenników wśród pozostałej części klasy.

Rysunki przedstawiające nasze wynalazki zawisły na ścianie, a my powróciliśmy do naszych szkolnych spraw. Być może kiedyś uda nam się zrealizować nasze pomysły, a do tego czasu będziemy zmieniać się w wynalazców i odkrywców za każdym razem, gdy nasza wyobraźnia będzie chciała powędrować w inny świat.


Klasowa Wigilia

Długo wyczekiwany, najbardziej magiczny czas w roku zawitał nareszcie do naszej klasy. I - choć nie mogliśmy wspólnie ozdobić naszej szkolnej przestrzeni - zadbaliśmy, by zachować wszelkie tradycje. Stworzyliśmy długie i kolorowe łańcuchy, które na długi czas zawisły w naszych pokojach, by następnie trafić na choinkę. O właśnie! Choinka! To jeden ze znanych nam symboli świąt Bożego Narodzenia. Dawniej ozdabiano ją kwiatami, świeczkami i anielskimi włosami. Wiemy także, dlaczego układa się sianko pod obrus oraz ile potraw powinno znaleźć się na świątecznym stole.

Czas pandemii spowodował, że nasza pierwsza wspólna klasowa wigilia musiała odbyć się online. Ubraliśmy się odświętnie, zadbaliśmy o dobre humory i wraz z klasą 1a i 1b zaczarowaliśmy ten dzień, by był wyjątkowy! Opowiadaliśmy o naszych sposobach spędziania świąt oraz jak będą wyglądały te tegoroczne. Rozwiązaliśmy świąteczny quiz, a na jego zakończenie naszym oczom ukazała się choinka wraz z naszymi zdjęciami na bombkach! Naszemu spotkaniu towarzyszyli również nauczyciele, którzy na co dzień nas uczą. Mieliśmy okazję złożyć sobie życzenia i powiedzieć „do zobaczenia” po feriach!


Harce z Chochlikiem

Tuż po powrocie z ferii, stęsknieni i pełni radości mogliśmy nareszcie wrócić do naszych szkolnych ławek. Jakże długa to była przerwa! Rozpoczęliśmy od długich opowieści i wspólnych zabaw, a pogoda zrobiła nam niespodziankę i zamieniła szkolne boisko w biała krainę pełną puszystego śniegu! Okazało się, że w nowym roku, na kilka dni, dołączył do naszej klasy nowy kolega! Był bardzo psotliwy i ruchliwy, dlatego nazwaliśmy go Chochlikiem. Pewnego dnia ukrył nam kartki z zadaniami, których musieliśmy szukać po całym boisku! Śmiechu było co niemiara, a z zebranych karteczek udało nam się ułożyć wszystkie wyrazy.

Już wiemy, że Chochlik lubi psocić, chować różne przedmioty i robić bałagan, ale tym razem to my postanowiliśmy zostawić dla niego zadanie w naszej klasie. Wykonaliśmy rysunki, na których pochowaliśmy literki tak, by trudno je było odnaleźć. Od tej pory, gdy Chochlik ponownie zawita do naszej sali, będzie miał nie lada wyzwanie do wykonania :)


Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka w naszej klasie to zbiór pytań i odpowiedzi oraz galeria portretów naszych ukochanych Babć i Dziadków:

1. Kto to Babcia i Dziadek?
Ktoś, kto nam pomaga
Rodzice naszych rodziców
Ktoś, komu można ufać
Dzięki nim żyjemy

2. Co lubimy robić wspólnie z Dziadkami?
Grać w planszówki
Chodzić na spacery
Grać w piłkę
Rozwiązywać łamigłówki
Oglądać mecze
Robić drożdżówki
Piec placki

3. Czego możemy się od nich nauczyć?
Gotować
Szyć
Cierpliwości
Jak sobie radzić w trudnych czasach
Trochę o historii
Pływania
Matematyki

4. Czego możemy nauczyć Dziadków?
Rysować
Grać w gry
Układać klocki lego
Robić jednorożca z papieru
Pomagać w problemach
Pomagać w komputerze
Gimnastyki
Wyobraźni


 
Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
AKCEPTUJĘ